Megint a bankszektoron csattant az ostor
A negatív hírek ellenére nem teljesített kiemelkedően negatívan a pénzügyi szektor, mely az alapanyagok után a második legnagyobb százalékos veszteséget érte el tegnap. A legkevésbé az energia és a közműszolgáltatók szektorát bántották a befektetők.
Európában a héten már megszokott német felülteljesítés mellett estek 1% és afeletti mértékben az indexek, leginkább az angol papírok adták, így a FTSE100 közel 2%-ot esett. A fontos egyelőre az, hogy a Dax index nem esett vissza a kitörési szintje alá csak megkezdte a korrekciót, amiből még lehet egy szűk sávú oldalazás. Az amerikai zárás tekintetében enyhén negatív piackezdet várható Európában.
A legnagyobb fejtörést továbbra is a rendkívül beszűkülő kereskedés okozza, amihez alig találni hasonlót az indexek történetében. Leginkább a közelmúlt eseményeiből szabad azonban kiindulni, hiszen ez határozza meg leginkább a piacok hangulatát. Az S&P500 index esetében látni, hogy több 3-6 napos oldalazást is rajzolt március óta csúcsközelben (augusztus vége, szeptember és október közepe). Ezekből rendre több heves eső nappal kísért beszakadás következett, ami okot adott a sajtónak a világvége hangulat megfestésére, de hamarosan az esést határozott emelkedések és újabb csúcsok követték (akár 8-9 emelkedő nappal egymás után). A jelenlegi helyzet annyiban tér el ezektől, hogy extrém hosszan tart az oldalazás, immár 5-6 hete, így csökken a hasonló formáció esélye, de jobb támpontot egyelőre nem találni. Az oldalazásban természetesen elsősorban a hagyományos verzió van benne, amely szerint a megelőző trend folytatása várható.
A folytatás kérdésére valószínűleg csak januárban kapjuk meg az egzakt választ, hiszen ilyenkor a piaci szereplők aktivitása az ünnepek hatására lecsökken, de jöhet még akár egy Télapó/Jézuska vagy Joulupukki rali, kinek hogy tetszik.