2008 óta négyszeresére emelkedtek a lakásárak hazánkban

A Duna House lakásárindexe alapján hazánkban 2008. első negyedéve és 2025. harmadik negyedéve között megnégyszereződtek a lakásárak. Már „kiheverte” az ingatlanpiac a 2022-ben látható magas inflációt is, hiszen már reál értelemben, az az inflációval korrigálva is csúcson vannak az ingatlanárak.

2008 óta négyszeresére emelkedtek a lakásárak hazánkban

A lakásárak dinamikus emelkedéséről számolt meg a Duna House legújabb elemzésében. Négyszeresére emelkedtek az ingatlanárak az elmúlt 18 év alatt. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy ha egy lakást 2008 első negyedévében 10 millió forintért meg lehetett vásárolni, akkor azért 2025 harmadik negyedévében már 40 millió forintot kellene fizetni.

Azt látni kell, hogy a 2008-as indulópont is még az ingatlanválságot megelőző lakáspiaci helyzetet tükrözi, vagyis nem lehet azt állítani, hogy egy válságos mélypont lenne összehasonlítva a jelenlegi helyzettel.

Természetesen a lakáspiac nem egy egységes homogén piac: van, ahol ennél nagyobb mértékben, míg máshol ennél kisebb mértékben emelkedtek az árak.

Már leküzdötték a lakásárak a korábban látott brutális inflációt is

Nyilván a lakásárak mellett minden más ára is emelkedett, érdemes ennek fényében is megvizsgálnia számokat. Összességében a lakásárak az inflációt meghaladó mértékben növekedtek a Duna House adatai szerint. Az általános árváltozástól tisztított reál lakásárindex alapján 80 százalékkal drágult egy átlagos magyar ingatlan 2008 első negyedéve és 2025 harmadik negyedéve között.

Abban nincs meglepetés, hogy a lakásárak összességében az inflációt meghaladó mértékben emelkedtek. Az viszont már megdöbbentő lehet, hogy 2008. első negyedéve óta reál értelemben, azaz inflációval korrigálva is csúcson vannak a lakásárak. Vagyis a lakásárak már leküzdötték a durván 3 éve tapasztalt bőven 20 százalék feletti inflációt és minden értelemben csúcsra értek.

A keresetek is érdemben emelkedtek ezen időszak alatt

Nem csak az infláció szemüvegén keresztül érdemes megvizsgálni a lakásárak alakulását, más a vevők számára lényeges szempontokat is érdemes figyelembe venni. Ilyen például a bérek, a jövedelem alakulása.

A KSH adatai alapján durván 3,5 szeresére emelkedett a nettó átlagbér 2008 és 2025. augusztusa között. (Az átlagos nettó fizetés 125 ezer forintról 476 ezer forintra emelkedett.)

Ez természetesen nem teszi semmissé a lakásárak emelkedését, de más megvilágításba helyezheti azt. Magasabb fizetésből például jellemzően jóval nagyobb lakáshitelt vehetnek fel az érdeklődők, ami legalább részben ellensúlyozni tudja az ingatlanok drágulását.


Meddig emelkedhetnek még az árak?

Sokakat az foglalkoztathat, hogy meddig tarthat még ez az őrület az ingatlanpiacon. Azt látni kell, hogy az év elején is volt egy jelentősebb áremelkedés. Akkor a lejáró, kamatot fizető állampapírokból a lakáspiacra áramló tőke borzolta a kedélyeket.

Ez azonban már a tavasz végére elcsitult, mindenki egy lenyugvó, csendesebb második félévet várt a lakáspiacon csökkenő adásvételi számmal és stagnáló árakkal.

Ezt a várakozást írta felül a júliusban bejelentett Otthon Start program az évi 3 százalékos kamatával. A piac felpezsdült, úgy néz ki ez a lakásárakban és az adásvételek számában is visszatükröződik.

Várhatóan ez a felfokozott állapot nem fog sokáig tartani, 2026. második felére már az első hullám lecsenghet, várhatóan az adásvételek száma is mérséklődni fog (de még mindig a korábbi szint fölött maradhat), a lakásárak emelkedése pedig megállhat, sőt egyes szegmensekben még minimális árkorrekció is bekövetkezhet. Ezt elősegítheti az a számos új lakásprojekt, amely az Otthon Start miatt indulhat és amelyek az elkövetkező években növelhetik a lakáskínálatot.


EUIPO: a formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének

A formatervezésen alapuló iparágak különösen ki vannak téve a hamisítás veszélyének: becslések szerint a divat- és ruházati ágazatban évente 12 milliárd euró, a kézitáskák és az ékszerek esetében 2,7 milliárd euró veszteség keletkezik hamisítás miatt; csak Magyarországon a hamisítványok több mint 160 millió eurós veszteséget okoznak ezeken a területeken - közölte az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 20. 18:00
Megosztás:

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár

Vasárnap kezdődik a csillagászati nyár, a napforduló 10 óra 24 perckor lesz - írta a HungaroMet Zrt. szombaton a honlapján.
2026. 06. 20. 17:00
Megosztás:

A termesztett növények számára a nagy meleg komoly stresszt jelent

A termesztett növények számára a hőség komoly stresszt jelent, ami általánosságban hatással van mind a termés mennyiségére, mind a minőségére; ráadásul a helyzetet tovább súlyosbítja, ha az éjszakai lehűlés elmarad, mert 18-20 Celsius fok feletti éjszakai hőmérsékletnél a növény nem tud regenerálódni és a felhalmozott tartalékait éli fel a légzéssel - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI kérdésére válaszolva.
2026. 06. 20. 16:00
Megosztás:

MÁV: Június 20-án indul a nyári főszezoni menetrend

Kétszer annyi vonat közlekedik a Balatonhoz június 20-án induló nyári főszezonban mint eddig, az ülőhelyek száma pedig megháromszorozódik a nyári csúcsforgalomban - tudatta az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 06. 20. 15:00
Megosztás:

Nem a legjobb pályázó nyer

Az Európai Bizottsággal létrejött megállapodást követően hamarosan újra jelentős uniós fejlesztési források nyílhatnak meg a magyar vállalkozások előtt. A Niveus és az IBSH szakértői szerint azonban nem azok kerülnek előnybe, akik a pályázati kiírások megjelenése után kezdenek kapkodni. A nyertes cégek már most évekre előre terveznek, előkészítik beruházásaikat, biztosítják a szükséges önerőt, rendezik pénzügyi és jogi hátterüket, és azt vizsgálják, hogy a várható támogatások miként illeszthetők a vállalkozás hosszú távú stratégiájába.
2026. 06. 20. 14:00
Megosztás:

Stabilnak érzik a munkájukat a fiatalok, de a megbecsültség hiányzik

A fiatal dolgozók több mint fele stabilnak érzi munkahelyét, ugyanakkor mindössze 36%-uk érzi magát igazán megbecsültnek a K&H ifjúsági index 2026 első negyedéves adatai szerint. A kutatás arra is rámutatott, hogy a nyelvtudás továbbra is erősen meghatározza a fiatalok munkaerőpiaci lehetőségeit, miközben jelentős különbségek látszanak a fővárosi és vidéki válaszadók tapasztalatai között.
2026. 06. 20. 13:00
Megosztás:

Az Apple megnyitotta a brazil iOS-fizetéseket: új korszak jöhet a stabilcoin tárcáknak?

Az Apple Brazíliában olyan változtatást vezet be, amely komoly lehetőséget nyithat a kriptós alkalmazások, különösen a stabilcoin tárcák előtt. A fejlesztők alternatív alkalmazásboltokat és külső fizetési megoldásokat is használhatnak digitális termékekhez, ami új lendületet adhat a mobilos kriptofizetéseknek.
2026. 06. 20. 12:00
Megosztás:

Logisztikai központot nyitott Győrben a PHOENIX Pharma

Átadta nyolcmilliárd forintos beruházással épült, 6550 négyzetméteres logisztikai központját pénteken a PHOENIX Pharma Zrt. Győrben, a létesítmény a vállalat saját forrásaiból épült meg az M1-es autópálya közelében.
2026. 06. 20. 11:00
Megosztás:

Elindult az első MiCA-kompatibilis svéd korona stabilcoin: bemutatkozott a SEKAU

Az AllUnity elindította a SEKAU-t, az első teljes fedezettel rendelkező, svéd koronához kötött stabilcoint, amely az Európai Unió MiCA szabályozási keretrendszere alapján készült. Az új digitális eszköz fontos lépés lehet az európai kriptopiacon, ahol egyre nagyobb igény mutatkozik a szabályozott, nem dolláralapú stabilcoinok iránt.
2026. 06. 20. 10:00
Megosztás:

Megkezdte működését a Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank

Megkezdte működését az Európában is egyedülálló Magyar Állatvédelmi Élelmiszerbank azzal a céllal, hogy állati élelmezésre szolgáló termékeket mentsen meg, majd rászoruló állatvédelmi szervezeteknek, szociális intézményeknek, önkormányzatoknak adományozva menhelyeken, gyepmesteri telepeken vagy magánszemélyeknél visszaszorítsa az állatok éhezését - mondta csütörtöki székesfehérvári sajtótájékoztatóján Lajos Bence alapító.
2026. 06. 20. 09:00
Megosztás:

Nőtt az utasforgalom a budapesti repülőtéren

Májusban a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 1 822 483-an utaztak a légikikötőn keresztül, 7,1 százalékkal többen, mint a tavalyi év azonos hónapjában, a legtöbben Londont, Párizst és Milánót választották úti célul, az első öt hónap utasforgalma meghaladta 7,6 milliót - közölte a Budapest Airport a honlapján.
2026. 06. 20. 08:00
Megosztás:

Az alfa generáció nyáron is szívesen fizet bankkártyával

Az Ersténél bankszámlával rendelkező, hét évnél idősebb gyerekek közül tízből kilencnek van bankkártyája, amelyet többségük rendszeresen használ. A nyári szünetben a költési szokások is megváltoznak: ilyenkor többet költenek utazásra és szórakozásra, mint a tanév során.
2026. 06. 20. 07:00
Megosztás:

Díjemelést sürget a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete

A közúti fuvarozás évek óta tartó veszteségességét 10-12 százalékos díjemelés ellensúlyozhatja - közölte az MTI-vel pénteken a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete.
2026. 06. 20. 06:00
Megosztás:

Fordulat a hazai uborkapiacon

Kettős képet mutat a hazai uborka-termesztés. Míg a konzervuborka termesztése csökken, addig a hajtatott kígyóuborka-ágazat látványos fejlődésen ment keresztül, elsősorban a modern technológiai beruházásoknak és az intenzív termesztési rendszerek elterjedésének köszönhetően - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) pénteken megjelent közös körképéből.
2026. 06. 20. 05:00
Megosztás:

Közös kassza, közös jövő? Mit üzen a ciprusi alku az EU következő hétéves költségvetéséről?

Az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről szóló vita 2026 júniusában új szakaszba lépett. A ciprusi tanácsi elnökség 2026. június 11-én előterjesztette az első olyan átfogó tárgyalási keretet, az úgynevezett „nego(tiating) boxot”, amely már konkrét számokat is tartalmaz a 2028–2034-es többéves pénzügyi keretre vonatkozóan. Ez önmagában is fontos fejlemény: a jövő hétéves keretét meghatározó költségvetési vitákban ugyanis eddig számos politikai nyilatkozatot hallhattunk, eddig azonban pénzügyi súlypontokról, elosztási arányokról és egyéb számszerű értékekről nem esett igazán szó. A ciprusi javaslat ezért semmi esetre sem a tárgyalások végét, hanem sokkal inkább azok valódi kezdetét jelzi.
2026. 06. 20. 04:00
Megosztás:

Itt a nyári autópálya matrica!

A tanév végét követően, a nyári hónapokban vesz új lendületet az e-matrica-vásárlások száma. Június, július és augusztus hónapban vásárolja meg az utazóközönség az éves pályamatrica-mennyiség nagyjából harmadát.
2026. 06. 20. 03:00
Megosztás:

Drótból van a kerítésed? Akkor komoly bajba kerülhetsz!

Sokan úgy gondolják, hogy egy egyszerű drótkerítés tökéletesen elegendő ahhoz, hogy megvédje az otthonukat a kíváncsi tekintetektől vagy az illetéktelen behatolóktól. Az alacsony ár és a gyors telepítés miatt rengeteg családi ház, nyaraló és telek körül találkozhatunk ilyen megoldással.
2026. 06. 20. 02:00
Megosztás:

Elfogadták a törvényt! Nyugdíj emelés szabályai évről-évre

Sok nyugdíjas nem tudja pontosan, hogyan emelik a nyugdíjakat, és mikor járhat pluszpénz az év végén. Pedig előfordulhat, hogy az infláció magasabb lesz a vártnál, ilyenkor pedig kiegészítő emelés vagy egyösszegű kifizetés érkezhet. Nézzük meg egyszerűen, közérthetően, mit mond a törvény, és mire számíthatnak a nyugdíjasok!
2026. 06. 20. 01:00
Megosztás:

Hőségriadó!

Az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak a tartós hőhullámok Magyarországon, a nyári hónapokban pedig rendszeresen rendelnek el hőségriadót az ország különböző területein.
2026. 06. 19. 23:59
Megosztás:

Az uniós források reményt adnak, az építőipar még várja a fordulatot

Az építőipar tavaszi adatai továbbra sem mutatnak egyértelmű élénkülést. Miközben az uniós forrásokról született megállapodás új beruházások előtt nyithatja meg az utat, a megrendelések csökkenése, a vállalkozások számának fogyása és a magas megszűnési arány alapján az ágazat rövid távon továbbra is nehéz környezetben működik.
2026. 06. 19. 23:00
Megosztás: