Nem hajlandó felértékelni a jüant Kína
Az ingatlanárak novemberben 2008. júliusa óta nem látott mértékben emelkedtek a rekord mértékű hitelezések és a tőkebeáramlás nyomán, az esetleges eszközbuborék kialakulását megelőzően a kormányzat ezért lépéseket kíván tenni az árak mérséklődése érdekében.
Novemberben a 70 legnagyobb kínai városban az ingatlanárak 5,7 százalékkal emelkedtek éves szinten, míg októberben a drágulás 3,9 százalékos volt. A miniszterelnök megerősítette, hogy alacsony fenntartási költségű lakásokat terveznek építeni, és vissza kívánják szorítani a építési telekspekulációkat, melyek szintén az árak emelkedéséhez vezet.
Kínának számolni kell az inflációval, ugyanis a globálisan emelkedő nyersanyagárak hatására nőnek az ipari költségek is. A fogyasztói árak novemberben 0,6 százalékkal emelkedett éves szinten, ezzel véget ért a kilenc hónapja tartó áresés. A kormányzat fenn kívánja tartani a "mérsékelten laza" monetáris politikát és a "proaktív" költségvetési politikát, ugyanis hiba lenne az ösztönző intézkedések túl gyors visszavonása - közölte a kínai miniszterelnök.
Még december 25-én Kína 9 százalékról 9,6 százalékra emelte a 2008-as év gazdasági bővülésének becslését, és kijelentették, hogy az idei évi negyedéves adatok további bővülésről árulkodnak.
Kétségtelen, hogy Kína gazdasági növekedésében vezető szerepet játszott az, hogy az év első 11 hónapjában rekord mértékű, 9,2 billió jüanos új hitelkihelyezés történt, azonban ennek hatására nőtt a rossz hitelek kockázata is. A miniszterelnök szerint jobb lenne, ha a hitelezések mértéke nem lenne ilyen nagymértékű.
Végül a nyilatkozatában Wen kifejtette, hogy a kormányzat kiáll a jüan jelenlegi árfolyama mellett, annak ellenére, hogy az európai tisztségviselők, az EKB bank elnökével egyetemben azt kérték Kínától, hogy hagyja a jüant felértékelni. Hozzátette: az erősebb jüan iránti igények protekcionista lépések Kínával szemben.