Nem múlik az optimizmus az európai piacokról
A legnagyobb európai részvények árfolyamát követő FTSEurofirst 300 index a kereskedés első óráiban 1,1 százalékkal erősödött, miután csütörtökön hat hete a legnagyobb napi veszteségét szenvedte el. Az előző két nap veszteségeit kiváltó tartózkodó befektetői magatartást a csütörtökön közzétett amerikai kiskereskedelmi értékesítési adatok fordították meg, melynek köszönhetően a 0,30-0,40 százalékos veszteséggel nyitó New York-i tőzsdeindexek 0,30 százalék körüli nyereségben zártak, majd péntekre virradóra az ázsiai tőzsdék is hasonló nyereségeket értek el, 22 havi csúcsok közelébe emelkedve.
Szerdán és csütörtökön a görög adósságszolgálati problémák ismételt napirendre vétele tartotta nyomás alatt az eurót, amely néhány, a gazdasági fellendülés ütemére nézve kedvezőtlen makrogazdasági mutató hatásával kiegészítve erősen lerontotta a befektetői aktivitást az értékpapír piacokon. Pénteken az euróra nehezedő nyomás oldódott a görög költségvetési hiány csökkenése láttán, valamint a görög kormány ígérete hatására, hogy nem lesz szüksége az EU és az IMF által ígért támogatási mechanizmus igénybe vételére.
A pénteken közzétett februári német exportadat a gazdasági fellendülésre utalt, látványosan javítva az értéktőzsdei befektetői hangulatot. Pozitívan hatott a JP Morgan befektetési bank csütörtökön közzétett világgazdasági teljesítmény elemzése is, amely a globális összágazati beszerzőmenedzser-index (PMI) tanúsága szerint jóval 3 százalék feletti, robusztus világgazdasági növekedést jelez.
Az euróra nehezedő nyomás enyhülésével és az euróövezet pénzügyi stabilitásával szembeni kétségek oldódásával párhuzamosan erősödtek a banki részvények pénteken. Frankfurtban a Deutsche Bank részvénye 1,76 százalékkal 57,27 euróra, a Commerzbank részvénye 1,46 százalékkal 6,37 euróra emelkedett, Londonban a Barclays, a HSBC, a Standard Chartered, a Royal Bank of Scotland és a Lloyds Banking Group részvényei 0,3-1,8 százalékkal erősödtek. A piaci kockázatvállalási hajlandóság javulásával a befektetők hátat fordítottak a hagyományosan defenzív papíroknak, például a gyógyszeripari vállalatok részvényeinek.
Londonban az AstraZeneca részvénye 0,3 százalékkal, Shire részvénye 0,1 százalékkal gyengült. A ciklikus acélipari részvények emelkedtek: Frankfurtban a Salzgitter 1,45 százalékkal 70,56 euróra, a ThyssenKrupp 1,46 százalékkal 26,69 euróra erősödött.
Az olaj ára két napi veszteség után emelkedett, a Brent jegyzése 88,09 dolláron állt késő délelőtt, a New York-i 84,81 dollárról, a WTI jegyzése 86,15 dollárra 85,39 dollárról. Az arany ára már az ötödik egymást követő napja emelkedik, péntek délelőtt 1156 dollár környékén mozgott a New York-i 1150 dollár körüli ár után.