Nemesfémek Fundamentális Elemzése
A kereslet és kínálat alakulásában meghatározó szerepet játszik a kínai gazdaság, valamint a többi fejlődő ázsiai nemzet. Az elmúlt évek során az ázsiai hihetetlen fejlődésre nagy hatással volt a kínai bankok hitelpolitikája, mely inkább volt pénzpumpálásnak nevezhető, mint egészséges hitelezésnek. Csak a 2009-es esztendőben, igaz ebben nagy szerepe volt a világban kialakult sokkoló szituációnak is, meghatározó mozgatója volt a hitelezés erőltetése a gazdasági teljesítmény visszaesésétől való félelem miatt. Csak a kínai gazdaságban több ezer milliárd dollár lett kihitelezve a vállalkozások irányába, hogy szinten tudják tartani a gazdaság növekedésének emelkedését.
A 2010-es esztendő megkezdődésével egy újabb pánikkeltő hangulat indult útjára mind a fejlet, mind a feltörekvő tőkepiacokon. Ennek kiváltója a kínai jegybank által kezdeményezett monetáris szigorítások. Egészen pontosan a kereskedelmi bankok jegybanknál kötelezően elhelyezendő tőkemértékét emelték, ezzel visszafogva a hitelezést, pontosabban a hitelezés árát megdrágítva.
A világ pontosan attól fél, hogy a megdrágult hitelek következtében a kínai kereslet nemcsak a 2010-es esztendőre, hanem akár hosszabb időre is visszaeshet, ugyanis a kínai vállalkozások, vállalatok, állami cégek készleteik feltöltését külső forrásból szokták finanszírozni a hitelek adómegtakarítási tulajdonsága miatt.
További aggodalmakat szül a Görögországgal kapcsolatos szituáció, melynek köszönhetően a teljes euró zóna negatív megítélést kap a befektetők részéről. Az, hogy a német és egyéb vezető gazdaságok megsegítik a görög költségvetési hiányt nem valószínűsíthető, hogy a befektetők is megelégelik és azon túl, hogy adószigorításokat intéznek a politikai vezetők, esélyessé válhat a némi kamatemelés is, mint Magyarország esetében.
Mindenesetre, amíg nem körvonalazódik minden az adott szituációval kapcsolatban a befektetők is inkább az amerikai államkötvényekbe, a dollárba és a részvényekbe fognak menekülni. Jelen esetben mindenképpen inkább a kockázat semleges termékek fognak előnyt élvezni, így a részvények már ki is zárhatóak a sorból. A kötvények preferálása, valamint szimplán a dollár vétele árfolyamfelhajtó hatást eredményez és ezzel az árutermékek döntő többsége is esésbe kezdhet, vagy kezdett.
Dollár Index Árfolyama
Habár a legtöbb nemesfém vagy az ékszeriparban, vagy az elektronikai iparban kerül felhasználásra, fontos szerepe lehet a későbbiekben is, ha a kiskereskedelmi adatok javulást kezdenek el mutatni, ami jó információval szolgálhat a keresleti oldal alakulásával kapcsolatban. Az elmúlt időszakban különösen megnőtt a kereslet az elektronikai szektor területén, ami jelenthet némi ipar felhasználással kapcsolatos bővülést. A baj csak az, hogy a fő felhasználási terület, inkább az ékszeripar és jegybankok készletépítési tevékenysége.
És persze itt van a legnagyobb félelem a tőkepiaci szereplők számára!! A még januárban Obama elnök által bejelentett kezdeményezés, miszerint szabályozással kívánják visszaszorítani a bankok és befektetési vállalatok saját számlás pozíció felvételét, aminek eredménye a likviditás magas fokú lecsökkenése lenne.
Az Ezüst Árfolyamának Alkaulása
Az ezüst esetében már meg is történt a 200 napos mozgóátlag eleste, méghozzá nagy volumennel, ami után várjuk a visszatesztelés. Fontos, hogy az ezüst árfolyamában egy duplacsúcs is kialakult, ami szintén egy trendfordító jelnek számított. Mindez jól példázza, hogy míg az ezüst szépen mozog együtt a dollárral, addig az arany le van maradva és még nincs kizárva, hogy a közeljövőben erős korrigálások következhetnek.
Platina Árfolyamának Alakulása
A platina esetében látható, hogy talán az egyik legjobban ellenálló nemesfém a dollár erősödésével szemben. A berajzolt emelkedő trendvonal nagyon erős támasznak bizonyul, azonban nincs kizárva, hogy a dollár fokozott erősödése egyszer ezt a terméket is megtöri. Egyre alacsonyabb csúcsok kezdenek kirajzolódni az árfolyamon, ami medvepiaci hangulat utalhat. Amennyiben elesik a támasz egészen a 200 napos mozgóátlagig zuhanhat a nemesfém jegyzése.