Nézeteltérések adódnak Berlin és Washington között
Mindez azokon a tárgyalásokon derült ki, amelyeket Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter folytatott csütörtökön Berlinben német kollégájával, Wolfgang Schaubléval. A találkozó fontosságát aláhúzta, hogy alig néhány héttel a G20 országcsoport kanadai csúcskonferenciája előtt került rá sor.
A két miniszter közösen tartott sajtókonferenciáján Timothy Geithner hangoztatta, hogy kormánya a reformok elkötelezett híve, és kész a pénzügy problémák megoldásának globális megközelítésére. Az egyetértés azonban ezzel ki is merült, német források szerint ugyanis az ezt célzó mechanizmussal kapcsolatban erőteljesen megmutatkoztak a nézeteltérések.
A német kormány, és személy szerint Wolfgang Schauble pénzügyminiszter - ugyanis azon az állásponton van, hogy a kialakult válság egyik fő oka az államok eladósodása, ezért Németországnak, továbbá az euróövezet többi országának mindenekelőtt az államháztartási hiány lefaragására kell erőfeszítéseket tennie. Scha:uble annak a nézetnek adott hangot, hogy a jelenlegi helyzetben főként az államháztartási deficiteket kell jelentősen csökkenteni.
Az amerikai pénzügyminiszter ugyanakkor megerősítette a hivatalos washingtoni álláspontot, amely szerint a nagyfokú takarékossági programok veszélyeztetik a növekedést. Közvetve azzal vádolta Németországot, hogy ezzel ellentétesen cselekszik. Kifejtette, hogy az amerikai elképzelés szerint mindenekelőtt a gazdasági konjunktúra élénkítésére van szükség, még abban az esetben is, ha erre nincs meg a fedezet.
Timothy Geithner úgy ítélte meg, hogy elsősorban Németországnak, továbbá Kínának kellene többet tennie a konjunktúra fellendítése érdekében. Ezzel szemben a német pénzügyminiszter arra mutatott rá, hogy a csökkenő növekedési kilátások mellett Németországnak számolnia kell a lakosság elöregedésével is. Scha:uble úgy vélte, hogy a deficit csökkentésekor ezt is figyelembe kell venni.
Értesülések szerint nézeteltérések voltak azzal a német javaslattal kapcsolatban is, amely szerint a spekuláció megfékezése érdekében szükség van egy globális pénzpiaci adó bevezetésére. A pénzügyminiszteri találkozó egyik fő célja a G20 országcsoport június végi, kanadai csúcskonferenciájának előkészítése volt. Szakértők szerint a mostani tárgyalások azt vetítették előre, hogy a kanadai csúcsértekezleten nem lesz könnyű a megegyezés.