Oszkó - Magyarország az EBRD tőkeemelési törekvése mellett áll

Magyarország pártolja az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) további aktivitását és a bank tőkeemelését - mondta péntek este Londonban Oszkó Péter, aki szerint jövőre csak a lejáró adósságok ütemének függvényében várható devizaalapú magyar kötvénykibocsátás.

A magyar pénzügyminiszter, aki a nap folyamán tett rövid londoni látogatása során találkozott az EBRD elnökével és szakértőivel, programja végeztével az MTI-nek elmondta: tárgyalásai során szóba került, hogy a magyarországi helyközi közlekedés átalakításában az EBRD esetleg szerepet tudna vállalni. Oszkó Péter azt mondta: ebben az ügyben Magyarországnak még "hivatalos formában is meg kell keresnie" az EBRD-t, de az nyilvánvaló, hogy a kelet-európai átalakuló térség finanszírozására csaknem húsz éve alakult londoni bank ezen a területen rengeteg szakértelemmel és tapasztalattal bír.

 

Arra a kérdésre válaszolva, hogy milyen szakaszban jár a bank tőkeemelésének ügye, Oszkó Péter azt mondta: ebben a folyamatban egyelőre nehéz határidőket kijelölni; mindenesetre az EU pénzügyminisztereinek közös és határozott álláspontot kell kialakítaniuk, mert ez segítheti a végső döntést. Magyarország pártolja az EBRD tőkeemelését, mert olyan bankról van szó, amely "képes és hajlandó" finanszírozni a gazdasági szereplőket, s ilyen módon a gazdaság fejlesztését.

 

Thomas Mirow bankelnök az EBRD május közepi londoni közgyűlését záró sajtóértekezletén azt mondta: a rendezvényen megkezdődtek az előzetes viták a fenntartható mértékű finanszírozási értékről és ezzel kapcsolatban az esetleges tőkeemelés lehetőségéről. Mirow akkori beszámolója szerint egyesek "nagyon pártolták" a tőkeemelést, mások viszont azon a véleményen voltak, hogy "ha lehetséges", a bank jegyzett tőkéje maradjon a jelenlegi - 20 milliárd eurós - szinten. A vita "nem volt megosztó", de nem is jött létre "azonnali, széles körű konszenzus" - jellemezte a májusi közgyűlésen e kérdésben kialakult helyzetet az EBRD elnöke. Hozzátette: a mostani tőkekészlettel 7-8 milliárd euró közötti éves finanszírozási keret tartható fenn.

 

Az EBRD igazgatótanácsa a múlt héten jóváhagyta, hogy egymilliárd euróval 8 milliárd eurós rekordra emelkedjen az átalakuló országoknak 2009-ben folyósítandó finanszírozási összeg. Ez 52 százalékkal több a működési területhez tartozó országcsoportnak tavaly nyújtott EBRD-finanszírozásnál. Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye a londoni Cityben forgalomban lévő, a magyar költségvetési helyzetről egyre jobb véleményeket megfogalmazó szakértői elemzésekről, Oszkó Péter azt mondta: ha nem lenne válság, s a magyar gazdaság teljesítménye a potenciális növekedés szintjén tudna bővülni, akkor már pozitív lenne a költségvetési egyenleg.

 

A pénzügyminiszter reálisnak nevezte a Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlegének pénteki elemzését, amelyben az állt, hogy a magyar kormány által végrehajtott "masszív" - 7 százalékos GDP-arányos - prociklikus költségvetési szigorítási program nyomán jövőre várhatóan a GDP-érték hozzávetőleg 1 százalékának megfelelő többletbe fordul a strukturális költségvetési mérleg. A BoA-ML londoni elemzői szerint ebből 6 százalékos GDP-arányos elsődleges strukturális többlet is következhet.

 

Oszkó Péter elmondta: Magyarország ebben a naptári évben már nem tervez további devizaalapú kötvénykibocsátást. A lejáró devizaalapú államadósság megújításáról értelemszerűen gondoskodni kell, ami azonban azt jelenti, hogy ilyen kibocsátás legkorábban a jövő év során történhet - tette hozzá. Ennek valószínű mértékéről a pénzügyminiszter csak annyit mondott: a lejáró adósság ütemének megfelelően érdemes ilyen kibocsátást tervezni, mert nem cél a devizakomponens növelése az államadósságban.

Júliusi viharok a számok tükrében: közel 400 millió forintos a legnagyobb kár a Generali Biztosítónál

Az elmúlt években egyre gyakrabban szembesülhettünk szélsőséges időjárási eseményekkel, és az ezek által okozott károkkal. A Generali Biztosítóhoz a július 7-i héten közel 20.000 elemi kárbejelentés érkezett, mely az intenzitását tekintve rekord méretűnek számít: egy normál időszakot nézve általában másfél hónap alatt éri el ezt a mennyiséget a kárbejelentések száma a biztosítónál.
2025. 08. 08. 03:00
Megosztás:

GenAI a pénzügyi szektorban: kihívások, lehetőségek és a sikeres adaptáció kulcslépései

A mesterséges intelligencia (AI) iránti kezdeti lelkesedést mára felváltotta egy pragmatikusabb megközelítés, a vállalatok az új technológia kapcsán egyre inkább a kézzelfogható és mérhető eredményekre fókuszálnak. A Deloitte szakértői konkrét tanácsokat adnak, hogy hogyan navigálhatnak a pénzügyi vezetők (CFO) a generatív AI (GenAI) bevezetésének kihívásai között, és miként érhetnek el mérhető üzleti értéket a technológia segítségével.
2025. 08. 08. 02:00
Megosztás:

Szeretnéd, ha a nyugdíjad 28.500 Ft-nál több lenne? Akkor mutatjuk mi a megoldás!

Magyarországon jelenleg az állami nyugdíjakat a munkavállalók béréből levont járulékokból finanszírozzák. A rendszer fenntarthatósága alapvetően attól függ, hogyan változik a lakosság korösszetétele:
2025. 08. 08. 01:00
Megosztás:

Külföldre utazol? Készíts ki napi 716 forintot!

A nyár első két hónapjában 716 forint volt a megkötött utasbiztosítások átlagdíja, ami szinte teljesen megegyezik az az előző év hasonló időszakában mért 710 forintos szinttel – derül ki az Insura.hu biztosításközvetítő társaság legfrissebb adataiból. A külföldre utazók több mint fele az idei szezonban három országot választott célpontnak: 25 százalékuk Horvátországban, 18 százalékuk Olaszországban, míg 10 százalékuk Ausztriában nyaralt.
2025. 08. 08. 00:05
Megosztás:

Ezek a lokációk és ingatlantípusok lehetnek az otthon start program nyertesei

Egyre inkább erősödő keresletet generál a használt lakások piacán a szeptembertől elérhető fix 3 százalékos lakáshitel lehetősége.
2025. 08. 07. 23:00
Megosztás:

SZÉP-kártya a magyar családok szolgálatában – idén júniusban 44 milliárd forintot költöttek a kártyabirtokosok belföldi kikapcsolódásra

A kormány a SZÉP-kártyán keresztül kiemelten támogatja családok gondtalan pihenését, emellett a hazai turizmust és a gazdaságot is erősíti a kereslet növekedésén és a fogyasztás bővülésén keresztül. A SZÉP-kártya a 2024-es rekordévet követően idén is a belföldi turizmus egyik legfontosabb hajtóereje: 2025 júniusában az előző évit közel 27%-kal túlszárnyalva 44,4 milliárd forint feltöltés került a SZÉP-kártyákra. A költések összesen mintegy 44,2 milliárd forintot tettek ki, közel 14%-kal felülmúlva a tavalyi felhasználást. A pihenni vágyók egyre több helyen használhatják SZÉP-kártyájukat: az elfogadóhelyek száma 7,5%-kal nőtt tavaly júniushoz képest, ezzel megközelítette a 158 ezret.
2025. 08. 07. 22:00
Megosztás:

Jó úton halad stratégiai céljai felé a Generali: erős negyedévet tudhat maga mögött a biztosító csoport

A nemzetközi Generali Csoport bruttó díjbevétele elérte a 50,5 milliárd eurót (+0,9%), főként a nem életbiztosítási (P&C) (+7,6%) szegmens növekedésének köszönhetően.
2025. 08. 07. 21:00
Megosztás:

Váratlan növekedés a kínai importban

Kína külkereskedelmi mérlege júliusban 98,2 milliárd dolláros többletet mutatott, elmaradva a 104,7 milliárdos várakozásoktól.
2025. 08. 07. 20:00
Megosztás:

Visszájára sülhet el a hongkongi stabilcoin törvény?

A szigorú KYC szabályok aggodalmat keltenek az iparágban. Hongkong augusztus 1-jén életbe léptette a világ egyik első stabilcoin-szabályozását, amivel a város digitális eszközök globális központjává válását tűzte ki célul. Azonban a véglegesített ügyfélazonosítási (KYC) követelmények komoly visszhangot váltottak ki az iparági szereplők körében – sokan attól tartanak, hogy az új szabályok a stabilcoinok használatának visszaesését és a régió versenyképességének csökkenését okozhatják.
2025. 08. 07. 19:00
Megosztás:

Vegyes második negyedéves eredmények a Magyar Telekomtól

Az Erste szektorelemzője augusztus 7-én tette közzé a Magyar Telekom második negyedéves eredményéről szóló véleményét. Az elemzés főbb megállapításai:
2025. 08. 07. 18:00
Megosztás:

Nyereséges lett a Disney streaming üzletága

A Disney 23,65 milliárd dollár bevétellel zárta az előző negyedévét, ami minimálisan, 3 millió dollárral maradt csak el az elemzői várakozásoktól.
2025. 08. 07. 17:00
Megosztás:

Olaszország szépségei: kirándulások és kalandok kicsiknek és nagyoknak

Európa szívében az "olasz csizma" igazán vonzó célpont azoknak, akik kalandos utazásokra vágynak. Az ország lenyűgöző tájai, gazdag történelme és kultúrája teszi világszerte közkedveltté.
2025. 08. 07. 16:00
Megosztás:

A bálázóalkatrészek jelentősége a mezőgazdaságban

A mezőgazdaságban sok múlik azon, hogyan használjuk fel a rendelkezésre álló erőforrásokat és milyen eszközöket alkalmazunk.
2025. 08. 07. 15:00
Megosztás:

Hogyan válasszuk ki a tökéletes kerítést?

Az otthonunk környezetéhez illeszkedő kerítés kiválasztása nem egyszerű feladat. A kerítések szerepe messze túlmutat az esztétikumon; fontos eleme a privát szféra fenntartásának és a biztonság növelésének. Milyen szempontokat vegyünk figyelembe? Nézzünk meg néhány kulcsfontosságú tényezőt, amelyek segíthetnek a döntésben.
2025. 08. 07. 14:00
Megosztás:

Az ERP rendszerek jelentősége a modern üzletvitelben

Az ERP rendszerek, vagyis vállalatirányítási rendszerek, az utóbbi években sok előrelépést hoztak az üzleti világban. Olyan vállalkozók figyeltek fel rájuk, akik szeretnék optimalizálni a munkafolyamataikat.
2025. 08. 07. 13:00
Megosztás:

Miért az áfonya az egyik legérdekesebb gyümölcs?

Valószínűleg találkoztál már az áfonyával különféle formákban: lehetett sütemények dísze vagy épp reggelikásában társ. Az apró, lila gyümölcs nemcsak ízének köszönheti népszerűségét, hanem egészségügyi előnyeinek is. Észak-Amerikából származik, de valóban olyan különleges, mint ahogyan mondják? Merüljünk el a részletekben!
2025. 08. 07. 12:00
Megosztás:

Szokatlanul alacsony a Bitcoin volatilitása - ez jó vagy rossz hír a jövőre nézve?

A Bitcoin (BTC) árfolyama az elmúlt hetekben szokatlanul stabil – és ez most nem feltétlenül jó hír. A korábban megszokott intenzív ármozgások és hirtelen kiugrások helyett a piac csendes, szinte mozdulatlan.
2025. 08. 07. 11:00
Megosztás:

Szerdán mérsékelten mozdultak el az európai tőzsdeindexek

Szerdán az európai tőzsdeindexek nap eleji emelkedése végül elolvadt a zárásra. A páneurópai Stoxx600 0,06%-kal zárt alacsonyabban. A DAX 0,3%-ot, a CAC 40 és az FTSE 100 0,2%-ot emelkedett. Kimondottan rossz napot zártak az európai gyógyszergyártók.
2025. 08. 07. 10:00
Megosztás:

Tőkeátrendeződés a kriptopiacon: stagnálás a piaci kapitalizációban, miközben az intézmények erősítik BTC és ETH pozícióikat

A kriptopénzpiac augusztus első hetében szokatlanul szűk sávban mozgott: a teljes piaci kapitalizáció 3,6 és 3,8 billió dollár között stagnál. A kereskedők likviditást vonnak ki a nagyobb projektekből, és egyre nagyobb figyelmet fordítanak a mikrokapitalizációjú tokenekre, miközben az intézményi befektetők csendben erősítik pozícióikat a Bitcoinban (BTC) és az Etherben (ETH). A háttérben új lendületet kapnak a stabilcoinok is – élükön az Ethena USDe tokenjével.
2025. 08. 07. 08:13
Megosztás:

Rárepült a GVH a Ryanairre

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a Ryanairrel szemben. A GVH gyanúja szerint az írországi központú diszkont légitársaság az online repülőjegy foglalások során több szempontból is tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat. A vállalkozás valószínűsíthetően megtéveszti a fogyasztókat, emellett pszichés nyomásgyakorlással, úgynevezett sötét mintázatokkal tereli a jegyvásárlókat a drágább szolgáltatási csomagok felé.
2025. 08. 07. 07:00
Megosztás: