Rothadt a gyümölcs, ha iskolagyümölcs?
A legnagyobb almatermelői térségben működő Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Agrárkamara viszont cáfolja az állítást. Demendi László elnök az MTI-nek nyilatkozva kijelentette: egyetlen termelőt sem zár ki a rendelet a programból, abban mindenki részt vehet, aki étkezésre alkalmas almával és megfelelő szállítási kapacitással rendelkezik a gyümölcs iskolákba történő eljuttatásához.
Budai Gyula, aki a Fidesz országgyűlési képviselő-jelöltje lesz tavasszal a szabolcsi 4-es számú választókerületben, úgy vélte: az iskolagyümölcs-programban a miniszteri rendelet a termékértékesítő szövetkezeteket (TÉSZ-eket) és a gazdasági társaságokat hozta helyzetbe. Szerinte a tárca olyan "játékszabályokat" határozott meg, amelyeket a kis- és közepes termelők nem tudnak teljesíteni tároló kapacitás hiánya miatt, vagy ha igen, akkor pluszban rendelkezniük kell a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) jóváhagyásával, ami egyfajta "szelektálásra" ad lehetőséget. Demendi László, a szabolcsi agrárkamara elnöke, az MSZP országgyűlési képviselője a bírálattal kapcsolatban elmondta: érthetetlennek tartja a Magosz bírálatát, hiszen a TÉSZ-ek nem rendelkeznek gyümölcsösökkel, tagjaik, az összefogást választó almatermelők áruját értékesítik.
Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy ha "a szűklátókörű politika nem akadályozta volna 1990-től a mezőgazdasági termelők szövetkezését, akkor most sokkal, de sokkal kevesebb áruértékesítési nehézség lenne az agrárágazatban". A kamarai vezető szerint a nem TÉSZ-tag almatermelők sincsenek kizárva a programból, ha rendelkeznek megfelelő tárolóval és júniusig megfelelő ütemezéssel tudják szállítani a gyümölcsöt az iskolákba.
Demendi László teljesen "helyénvalónak" nevezte, hogy feltételeket szabott a rendelet a program-részvételhez, hiszen - mutatott rá - csak megfelelően tárolt alma alkalmas étkezésre, mivel az őszi szüret óta már hónapok teltek el. Emellett az almát elő kell készíteni a fogyasztásra, válogatni kell, nem csak minőségi, hanem méretbeli követelmények szerint is, továbbá biztonságosan el kell juttatni az iskolákba, télen, út közben sem fagyhat meg. Hozzáfűzte: az Európai Unió 600, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 300 millió forinttal finanszírozza az iskolagyümölcs-programot, amely nemrég indult.
"Így köszönettel vesznek minden olyat felvetést a Magosztól, ami hozzájárulhat az akció sikerességéhez. A mostani állítás nem ilyen, azt vissza kell utasítani - jegyezte meg Demendi László.