S&P - Továbbra is negatív kilátáson a brit adósbesorolás
A nemzetközi hitelminősítő az adósosztályzat megerősítéséhez fűzött londoni elemzésében elismeri, hogy a májusi választások után kormányra került konzervatív-liberális koalíció "erőteljes államháztartási konszolidációs kerettervet" vázolt fel a múlt hónapban beterjesztett soron kívüli költségvetésében.
Az új brit kormány a gazdaság és az államháztartás állapotának átvizsgálása után, június végén terjesztette be a "vészköltségvetést", amely radikális hiánycsökkentő programot tartalmaz. Ennek fő célkitűzése, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért brit államháztartási deficit a jelenlegi, 2010-2011-es pénzügyi évre várt 10,1 százalékról 2015-2016-ra alig 1,1 százalékra csökkenjen.
George Osborne pénzügyminiszter a költségvetést ismertetve a londoni alsóházban kijelentette: az egyes szaktárcáknak kiadásaik átlagosan 25 százalékos visszafogására kell felkészülniük. Az S and P hétfői elemzése szerint azonban az új brit kormány továbbra is "félelmetes" költségvetési kihívásokkal kénytelen szembenézni.
A cég saját számításai azt mutatják, hogy csak az államadósság-ráta stabilizálásához a hazai össztermék közel 8 százalékának megfelelő mértékű kiigazításra lesz szükség az elsődleges államháztartási egyenlegben. A hitelminősítő közölte: a továbbra is érvényes negatív kilátás a brit besorolás rontásának lehetőségét jelzi arra az esetre, ha a kormány nem hajtja végre a jelenlegi terveknek megfelelően a "komoly erőpróbát jelentő" költségvetési konszolidációs programot.
A terv esetleges lazítása a cég szerint olyan pályára állíthatná a nettó államadósság-folyamatokat, amely már összeegyeztethetetlen lenne az "AAA" osztályzattal - áll az elemzésben. A Standard and Poor's tavaly májusban rontotta negatívra a brit adósosztályzat kilátását, arra az akkori becslésére hivatkozva, hogy a brit nettó államadósság 2014-re megközelíti a hazai össztermék 100 százalékát.
Nagy-Britannia a legnagyobb, "AAA" elit besorolással ellátott gazdaság, amelynek adóskockázati besorolására valamely hitelminősítő negatív kilátást jelentett be. A brit osztályzati kilátás tavalyi rontása komoly megrettenést okozott a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje. Az Egyesült Államok adósosztályzataira mindazonáltal az összes nagy hitelminősítő továbbra is stabil kilátást tart érvényben.