Újabb banki stresszvizsgálatok - ezúttal magasabb a küszöb
A források arról tájékoztattak: egyelőre eldöntetlen kérdés, hogy az új, Basel III szabályozásnak, vagy a korábbiaknak megfelelően definiálják az alapvető tőkét. Az ügyet jól ismerő banki források elmondták: azokat a bankok, amelyek elbuknak az újabb, keményebb próbán, arra kérik majd, hogy erősítsék meg tőkepozíciójukat. Egy banki forrás szerint "a bankok jelentős hányada el fog bukni a stresszvizsgálatokon".
Az EBA kedden arról tájékoztatott, hogy a nemzeti hatóságok közreműködésével újabb adatokat gyűjt az európai pénzintézetektől. A Dow Jones üzleti hírügynökség pénteken jelentette, hogy európai uniós források szerint tagállami vezetők arra kérték fel az EBA-t: vizsgálja felül nyári tesztjeinek eredményeit, hogy azok jobban tükrözzék a romló gazdasági kilátásokat A forrás akkori beszámolója szerint a gazdasági és pénzügyminiszterek október 4-i ülésén már szó volt az újabb tesztekről, és a kormányzatok képviselői egy csütörtöki szakmai értekezletet követően kérték fel az EBA-t a feladatra.
A szervezetnek az euróövezeti vezetők október 17-i üléséig kellene végrehajtani a szigorított vizsgálatokat. A legutóbbi, júliusban közzétett banki stresszvizsgálatok eredményei alapján a 90 vizsgált bankból nyolc bukott el Az egyes bankok tájékoztatásai alapján öt spanyol, két görög és egy osztrák bank, a Volksbank bukott meg a stresszteszten. A közzétett eredmények alapján 16 európai pénzintézetnek volt 5-6 százalék közötti alacsony, de elégséges tőkemegfelelési mutatója. Ezek között hét spanyol, két német, két görög és két portugál bank volt.
A nyári vizsgálatot követően számos kritika érte az EBA-t, mivel modelljei nem feltételeztek egy jelentősebb görög államcsődöt, illetve annak esetleges tovagyűrűző hatásait. Így - befektetők szerint - az egy évvel korábbi stresszvizsgálatokhoz hasonlóan túlságosan enyhe volt, kevés valódi információt tartalmazott az EBA jelentése. Az egyetlen nyáron vizsgált magyar bank, az OTP Bank Nyrt. tájékoztatása szerint a becsült, hibrid tőkeelemek nélküli, konszolidált alapvető tőkemegfelelési mutatója a 2010. év végi 12,3 százalékhoz képest 2012-ben az alapforgatókönyv mentén 17,2 százalékra, a pesszimista forgatókönyv esetén pedig 13,6 százalékra módosult volna, így a bank eleget tett a stresszteszthez megállapított tőkemegfelelési mutatónak.
Az elmúlt évek pénzügyi válsága felértékelte a stabil tőkehelyzet fontosságát, az OTP Bank hagyományosan stabil tőkemegfeleléssel rendelkezett s mindezt az elmúlt években tovább erősítette, elsődleges tőkéje az egyik legmagasabb Európában - közölte akkor a bank az MTI-vel. Az MTI információja szerint az OTP dobogós helyet ért el az akkori stresszteszten. (MTI)