Újabb fordulat az építőiparban
Márciusban az építőipari termelés volumene 4,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz képest képet pedig több mint 11 százalékos volt a növekedés. „A legfrissebb adatok kedvezőek, ám az utóbbi hónapok adatai alapján nagyon hullámzó teljesítményt mutatott az ágazat. Tavaly novemberben például 4 százalékos volt az éves növekedés, majd decemberben 0,3 százalékkal esett vissza, idén januárban újabb 7 százalékos növekedés történt, amit a februári két számjegyű hanyatlás, majd a márciusi növekedés követett. A harmadik hónapban látott bővülés nagyban köszönhető az alacsony bázisnak, tavaly márciusban ugyanis a járványhatás miatt gyengén teljesített a szektor” – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.
Az utóbbi hónapokban látott hektikus teljesítmény eredményeként az első negyedévet 2 százalékos csökkenéssel zárta az építőipar, ám a következő időszakban várhatóan magára találhat az ágazat a rendelésállományok alakulása alapján. A március végi szerződésállomány volumene ugyanis 13 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit. A szerződések összértéke pedig több mint 2600 milliárd forintra rúgott, hasonló összegre pedig évek óta nem volt példa.
A K&H Bank szakértője szerint a jelenlegi kilátások arra utalnak, hogy pozitív eredménnyel zárja az évet az ágazat. Ez annak is köszönhető, hogy tavaly májustól októberig nagyon gyenge eredményeket produkált a szektor, így a bázishatás felfelé húzza majd az idei statisztikát. Hozzátette: „Az építőiparon belüli két fontos alágazat közül egyelőre csak az épületépítések húzzák a termelést, az egyéb építményeknél stagnálás látható. Utóbbi alszektor azonban az állami és uniós forrásokon alapuló beruházásoknak köszönhetően lendületet vehet az év második felében, ez pedig szintén javítja majd a statisztikát.”