Újra megnyílhat az amerikai pénzcsap - Fed
A dokumentumból kiderül, hogy a nyíltpiaci bizottság tagjai a gazdasági helyzet vontatott javulására számítanak. A többség megítélése szerint a Fed korábbi kötvényvásárlásai kedvező gazdasági hatást fejtettek ki és javítottak a foglalkoztatási helyzeten, ezért további hasonló intézkedéseket tartanak indokoltnak "meglehetősen hamar", amennyiben a gazdasági növekedés ütemében nem következik be "számottevő mértékű" javulás.
Miközben a Fed előző ülésén "csak néhány" tag tartott szükségesnek újabb ösztönző lépéseket, a mostani jegyzőkönyv a gazdaságösztönző jegybanki eszközök alkalmazásának növekvő támogatásáról tanúskodik. Egy újabb kötvényvásárlási program előnyei mellett a többség szerint már eltörpülnek annak hátrányai. Néhány tag megítélése szerint a mennyiségi monetáris enyhítés akár az üzleti és a fogyasztói bizalom alakulására is áldásos hatással lehet.
Az ülésen szóba került az alacsonykamat politika folytatása határidejének kiterjesztése 2014-en túlra is. A Fed korábban a kivételesen alacsony kamatok "legalább 2014 végéig történő fenntartása" megfogalmazást alkalmazta.
A gazdasági növekedésre ható bizonytalansági tényezőket elsősorban az euróválságnak, valamint a kiadáskorlátozó amerikai politikának tulajdonítja a jegyzőkönyv, amely szerint az euróövezeti helyzet romlása és az amerikai megszorítások kockázatot jelentenek az amerikai gazdaságra nézve.
A bizottság a lakáseladások és -építések fokozatos javulását, a munkanélküliség lassú ütemű csökkenését várja. A gazdasági növekedés üteme az elkövetkező egy-két negyedévben még visszafogott mértékű lesz, majd fokozatosan javulni kezd a bizottság megállapítása szerint.
Összességében a jegyzőkönyv megállapítja, hogy az Egyesült Államok gazdasági aktivitása lényegesen nem javult az első félévben, a foglalkoztatás csak vontatott mértékben növekedett, ugyanakkor a munkanélküliség magas szinten stagnált. A lakossági kiadások növekedtek ugyan, de a korábbinál lassúbb ütemben. A javulás némi jelei ellenére a lakásépítések stagnáltak. Az infláció mérséklődött az év elejéhez képest, főként a nyersolaj- és az üzemanyagárak csökkenése miatt. A hosszú távú inflációs kilátásokat a FOMC stabilnak ítélte meg.
A FOMC július 31-augusztus 1-jei ülésén a 12 tagból 11 szavazott a kamattartás mellett. A döntést követő tájékoztatón a Fed jelezte hajlandóságát gazdaságösztönző célú intézkedések megtételére, ugyanakkor semmilyen konkrét intézkedésről nem tett említést. (MTI)