Vége a dollár évtizedes hatalmának? Minden a dollár gyengülésének irányába hat!

A válságkezelés következtében eltűnt a csábító amerikai kamatelőny, az európai részvények pedig a Wall Street elképesztő szárnyalása után sokkal olcsóbbak. Minden együtt van a dollár jelentős gyengüléséhez – véli Németh Gábor, az Aegon Alapkezelő Ózon és MoneyMaxx alapjait is kezelő senior portfolió menedzsere.

Vége a dollár évtizedes hatalmának? Minden a dollár gyengülésének irányába hat!

Évek óta hallani, hogy mennyire drága az amerikai dollár, közeledünk a szuperciklus végéhez. A COVID-éra ráadásul – mint minden mást – ezt a folyamatot is felgyorsítja? A dollár értékeltsége – pár más mutató mellett – már jó ideje aggasztó.

EZZEL EDDIG KEVESEN TÖRŐDTEK, DE IDÉN ELKEZDTEK DŐLNI AZ UTOLSÓ DOMINÓK IS.

Az elmúlt évek erősödésének hátterében az amerikai gazdaság és a tőzsde nagyon jó relatív teljesítménye állt a világ többi részéhez képest, ráadásul a magas kamattartalom is segítette a külföldi tőke bevonzását és ezzel a dollár iránti kereslet növekedését.

Mindettől a jelentős deviza adóssággal küzdő feltörekvő piacok szenvedtek. A proaktív és prociklikus amerikai fiskális politika ugyanakkor jelentős költségvetési hiányt generált, nem?

De nem akkorát, hogy az elriasztotta volna a növekedésre figyelő, hozam éhes befektetőket, akik a technológiai szektor részvényeinek árfolyamát lökték a magasba még az elmúlt hónapokban is.

Végül – de nem utolsó sorban –

A DOLLÁR, MINT MENEDÉK DEVIZA IS JÓL TELJESÍTETT, AMIKOR AZ ÉPPEN KIALAKULÓ KOCKÁZATOK MIATT ELŐKERÜLTEK A “MEDVÉK” A BARLANGOKBÓL.

Idén azonban más szelek fújnak?

Bár a vírus okozta válság elején a dollár jókora volatilitás (árfolyam ingadozás) mellett először elgyengült, majd a kialakuló likviditáshiány miatt még egyszer újra megdrágult, azóta sok lényeges dolog változott a világgazdaságban. A likviditás hiányt a nagy jegybankok felszámolták, a dollár kamat szintjét az amerikai jegybank, a FED szinte pillanatok alatt nullára csökkentette – ezzel teljesen eltörölvén a korábbi vonzó kamatelőnyt.

Az EUR/USD árfolyama (forrás: yahoo.finance.com)

A jegybankárok korábban nehezen elképzelhető dolgokat is bevetettek a válságkezelésben:

MA A HELIKOPTERPÉNZ, A HIHETETLEN MÉRTÉKŰ PÉNZNYOMTATÁS ÉS KORLÁTLAN MENNYISÉGI LAZÍTÁS VILÁGÁT ÉLJÜK.

Mindez pedig leglátványosabban Amerikában történik, ami nagyon kedvezőtlen a dollár számára. De Európában is hasonló válságkezelés zajlik, az miért nem gyengíti hasonló mértékben a közös deviza kurzusát? A dollár az euróval szemben gyengül látványosan.

A válságot megelőzően, az alacsony volatilitás, jó piaci hangulat közepette közkedvelt volt az ún. “carry trade” üzlet, vagyis a magasabb kamatozású feltörekvő piacok devizák vétele, az alacsony kamatozású fejlett országok fizetőeszközével szemben. Utóbbiak közül az euró volt talán a legnépszerűbb: mélyen negatív kamattartalom, jó hosszú időre “beégetve”, strukturális problémák és időről-időre a széteső eurózóna rémképe.

De ez is megváltozott az év eleje óta.

A VILÁGSZERTE ZAJLÓ KAMATVÁGÁSI SOROZAT MIATT – AZ OLCSÓBB HITEL MINDENHOL A VÁLSÁGKEZELÉS SAROKKÖVE

– az euró már nem kirívóan alacsony kamatozású fizetőeszköz. Legalábbis relatív értelemben. Ráadásul az EKB már a válság előtt megközelítette a korlátait, a korábban kialakított negatív kamatszinteken vonakodik tovább csökkenteni – nem volna hatékony. Európában a nehézkes döntéshozatal, a korábban sokat hangoztatott fiskális fegyelem hatására pedig bár beindult a pénznyomtatás és a kormányok korábban nem várt módon költekeznek, mértékében az mégis visszafogottabb, mint a tengerentúlon. A közös kötvénykibocsátás, a mentőalap és az EKB intézkedései – legalábbis egy időre – sikeresen elhessegették az EU szétszakadását övező félelmeket, ezzel csökkentve a kockázati prémiumot.

A mostani őrült globális fiskális, monetáris lazítási „versenyben” Európa némiképp konzervatívabb hozzáállása tehát euró erősítő? A devizára jó hatással lehet. A márciusi mélypontok óta a kockázatos eszközök őrületes árfolyam emelkedésbe kezdtek, a hatalmas drágulás után a befektetők előbb-utóbb majd a kedvezőbb értékeltségű eszközök után kezdenek kutatni. Ezen a “térképen” pedig Európa előkelő helyen tartózkodik. Az euró és az európai értékpapírok árazása jóval kedvezőbb, mint a tengerentúli társaiké.

Németh Gábor - senior portfolió menedzser - AEGON Alapkezelő

Németh Gábor AEGON Befektetési Alapkezelő Zrt.

Ráadásul úgy tűnik, a járvány kezelése, kordában tartása is jobban sikerült, mint Amerikában.

Igen. A sokak által várt V-alakú gazdasági fellendülésben Európa jól teljesíthet, míg az amerikai kivételes gazdasági teljesítmény (az ún. “exceptionalism”) erőteljesen megkérdőjeleződött. Nézzünk körül Amerikában. Ahogy említettük, a FED – kis túlzással – ugyanolyan alacsonyra vágta a kamatokat, mint ami a világ többi részén látható. Ráadásul ez a kamatszint a várakozások szerint akár 2022-ig ezen az alacsony szinten marad.

Mindehhez hatalmas ikerdeficit társul:

ÓRIÁSI FOLYÓ FIZETÉSI MÉRLEG HIÁNY ÉS A VÁLASZTÁSOK MEGNYERÉSÉNEK REMÉNYÉBEN VÁLLALT ELKÉPESZTŐEN NAGY ÁLLAMHÁZTARTÁSI MÍNUSZ.

Aminek még nem látjuk, mi lesz a vége, de valóban egy második világháború óta nem látott szám körvonalazódik.

A FED MINDEKÖZBEN KORLÁTLAN MÉRTÉKŰ MENNYISÉGI LAZÍTÁST JELENTETT BE, VAGYIS A KORÁBBIAKNÁL IS GYORSABB PÉNZGYÁR LÉPETT MŰKÖDÉSBE. A KLASSZIKUS MUTATÓK ALAPJÁN MINDEZ LEÉRTÉKELI AZ AMERIKAI DOLLÁRT.

És akkor még nem beszéltünk az idei amerikai elnökválasztásról, ami ráadásként megemelheti a kockázati prémiumot a tengerentúli eszközök kapcsán. Ezen kívül érdemes lehet a múltbéli forgatókönyvekre vetni egy pillantást, mire lehet azokból következtetni?

Ha analógiákat keresünk, a jelenlegi (vagy éppen most véget érő) dollár szuperciklus sok szempontból hasonló az 1985-ben és 2002-ben végződővel. Akkor az amerikai hozamgörbe meredeksége jelentősen megnőtt, így a hosszú hozamokat jobban megérte fedezni (vagyis a deviza kockázatot elkerülni), ami így gyengítette a dollárt. Bár számos befektetési bank a globális hozamgörbék meredekségének a növekedését, vagyis a hosszú hozamok relatív emelkedését várja a gazdaság talpra állásával párhuzamosan, egyelőre ennek kevés jelét láttuk.

Második mutatónk a globális kereskedelem felfutása, ami a dollár gyengüléséhez vezetett a korábbi ciklusokban. Itt komoly visszaesést tapasztaltunk a vírus hatására és a globális ellátási láncok átszervezése, a globalizáció lassulása/részleges visszafordítása, a protekcionizmus előretörése miatt.

Egyelőre úgy látszik, hogy a politikusoknak eszük ágában sincs a tavaszihoz hasonló korlátozásokat bevezetni, gazdasági megfontolások alapján.

Valóban túl vagyunk a március/áprilisi mélypontokon, és ez a mutató is – vélhetően tartósan – javulni kezdett. A leginkább figyelemre méltó változó azonban az amerikai gazdaság relatív növekedése. Amikor a feltörekvő országok nem tudják érdemben felülteljesíteni Amerikát, és az USA relatíve jól teljesít a világ többi részével szemben, az növeli a keresletet az amerikai eszközök iránt, így erősíti a devizát is. Ennek hatására éveken keresztül folyamatosan portfóliótőke áramlott az országba, ráadásul globálisan is felértékelődtek a zömmel az amerikai tőzsdéken pompázó technológia óriáscégek. (Ez komoly előny például Európával szemben). De a végtelenségig kifeszített gazdaságélénkítő intézkedések és a nem jól kezelt vírushelyzet erőteljesen megkérdőjelezi, hogy ez meddig tartható fent – pláne mivel relatív értelemben is nagyon drágává váltak az amerikai eszközök.

Akkor most merre tovább?

A 2008-2009-es gazdasági világválságot követően, amint a világgazdaság kezdett kimászni a gödörből a fellendülés során – ahogy az lenni szokott – a dollár 15-20%-ot gyengült. Ehhez úgy tűnik most is megvannak a mozgatórugók. Minden adott egy széleskörű, erőteljes dollár gyengüléshez: a klasszikus mutatókon túl, Amerikában van az egyik legnagyobb hajlandóság és képesség is a pénznyomtatás fokozására/tartós fenntartására, ráadásul a historikus példák is ebbe az irányba mutatnak.

RÖVID TÁVON AZONBAN A DOLLÁR ERŐSEN “TÚLADOTT”, AZ EURÓ “TÚLVETT”, ÍGY EGY ÉRDEMI KORREKCIÓ NEM LENNE MEGLEPŐ.

A legfontosabb változó, amit figyelni kell, az amerikai relatív gazdasági növekedés, de legalábbis az azt övező várakozások lesznek, illetve egy meginduló rotáció a drága amerikai részvényekből az európaiak irányába. Öveket becsatolni.

További cikkek, elemzések a TotalReturn blogban ITT.

Emelte célszámait a Duna House a2021 Q2-es negyedéves jelentés után

A Duna House Group (a „Csoport”) 2021. második negyedévében szintet lépett: negyedéves árbevétele 3,4 milliárd Ft-ra (+78% év/év), tisztított core EBITDA-ja pedig a 629 mFt-ra ugrott (+72% év/év). A Csoport számviteli konszolidált EBITDA-ja 512 millió Ft volt, 49%-kal meghaladva 2020 azonos időszakát.
2021. 08. 28. 18:00
Megosztás:

Még mindig megéri MÁP Pluszba fektetni a Babaváró hitel összegét?

Biztosan sok fiatal párnak eszébe jutott, hogy a Babaváró hitel befektetési célokra is használható. A kamatok emelkedése azonban rontja a helyzetet, hiszen minél drágább a hitel, annál alacsonyabb a befektetők nyeresége. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, lehet-e még nyerni a babaváró és az állampapír kombinálásával.
2021. 08. 27. 11:00
Megosztás:

Gyenge nyitás az európai tőzsdéken

Mínuszban indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken.
2021. 08. 27. 10:00
Megosztás:

Mire számítsunk ma a magyar tőzsdén?

Iránykereséssel indulhat a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) pénteken az Equilor Befektetési Zrt. junior elemzője szerint.
2021. 08. 27. 08:58
Megosztás:

Vegyes forintmozgás kora reggel

A forint az euróhoz és a dollárhoz képest erősödött, a frankkal szemben viszont gyengült péntek kora reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve a bankközi piacon.
2021. 08. 27. 08:00
Megosztás:

Emelkedett az 5, 10 és 15 éves államkötvények aukciós átlaghozama

A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal kisebb összegben, 35 milliárd forintért értékesített 5, 10 és 15 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 27. 00:00
Megosztás:

Esik az arany árfolyama a Fed elnökének beszéde előtt

Az arany 1.784 dollárig süllyedt ma reggel.
2021. 08. 26. 12:00
Megosztás:

Gyenge kezdés az európai tőzsdéken

Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
2021. 08. 26. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök reggelre az előző estihez képest a nemzetközi devizapiacon.
2021. 08. 26. 08:00
Megosztás:

Lejegyezték a Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint értékű Nkp-kötvényeit

A Masterplast Nyrt. 9 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki, a teljes mennyiséget lejegyezték a kötvények hétfői aukcióján - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn.
2021. 08. 26. 07:30
Megosztás:

Kicsit erőre kapott a forint

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
2021. 08. 25. 21:00
Megosztás:

Így fejezték be a mai kereskedést az európai tőzsdék

Pozitív kezdés után vegyes indexekkel fejezték be a szerdai kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.
2021. 08. 25. 20:00
Megosztás:

Ma is alulteljesített a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 540,05 pontos, 1,05 százalékos csökkenéssel, 51 093,80 ponton zárt szerdán.
2021. 08. 25. 19:00
Megosztás:

Vegyes hangulat az amerikai tőzsdéken

Csekély elmozdulással, bizonytalan irányban nyitottak szerdán az amerikai tőzsdeindexek az előző napi rekordok után.
2021. 08. 25. 17:00
Megosztás:

Erősödéssel indítottak az európai tőzsdék

Pluszban nyitottak a vezető nyugat-európai tőzsdék szerdán.
2021. 08. 25. 10:00
Megosztás:

Csökkenhet a BUX

Ismét gyengülhetnek az árfolyamok szerdán, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX az 51 500-52 300 pontos tartományban mozog - jelezte az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője az MTI-nek eljuttatott szerdai kommentárjában.
2021. 08. 25. 09:00
Megosztás:

Vegyes mozgás az ázsiai tőzsdéken

Vegyesen zártak a vezető ázsiai börzék szerdán, és a térségben 8 órakor még nyitva tartó részvénypiacokon sem alakult ki biztos trend.
2021. 08. 25. 08:30
Megosztás:

Alig mozdult a forint

Alig változott, vegyesen mozgott a forint árfolyama a vezető devizákkal szemben szerda reggel a bankközi piacon kedd kora estéhez viszonyítva.
2021. 08. 25. 07:00
Megosztás:

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelentős befolyást szerezhet a CIG-ben

A Magyar Nemzeti Bank engedélyezte a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. számára, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-ben 100 százalékos közvetlen tulajdonon alapuló minősített befolyást szerezzen - közölte a CIG kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
2021. 08. 25. 05:30
Megosztás:

Emelkedett a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet (dkj) keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2021. 08. 24. 23:59
Megosztás: