Víztározókkal harcolna a kormány az aszály ellen

Ismét megdőlhet az évszázados szárazsági rekord jövőre; kormányzati koncepcióváltás kell a víz megtartása érdekében - hangzott el Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetügyért felelős államtitkára és Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnöke közös sajtótájékoztatóján kedden a fővárosban.

Illés Zoltán elmondta: eddig a felszíni vizeket elvezették, ezután pedig - ha van csapadék - meg kell tartani azokat. Könnyen elárasztható területekből, lapályokból azonban ma már csak nagyon kevés van, ezért szükséges víztározókat is építeni. Hozzátette: körülbelül 100-150 záportározót és 8-12 nagyméretű víztározót kell építeni az országban az aszály enyhítésére, a beruházásokat pedig össze kell fűzni a vidék általános fejlesztésével.
    

A kormány vízstratégiájának újabb állomása az öntözési hivatal létrehozása, amely az összes járásban képviseltetné magát, és végezné az "aszállyal szembeni küzdelmet". Ez körülbelül 1,5 milliárd forintba kerülne - tette hozzá. Az intézmény az elkövetkező kormányülések témája lesz, és ha zöld utat kap, már a jövő év elejétől létrejöhet.
    

Az államtitkár rámutatott, eddig az öntözés nem volt állami feladat, a vízügyi társulások végezték ezt a munkát. Az utóbbi években azonban a működésük rengeteg visszásságot vetett fel, ezért a kormány hamarosan dönt megszűnésükről, és a vízügyi igazgatóságok, illetve az öntözési hivatal vennék át a társulások feladatait. A feladatok költsége körülbelül 4-5 milliárd forint, amelyet az állam állna - fűzte hozzá.   Illés Zoltán bejelentette azt is, hogy már több tárcaközi egyeztetés zajlott egy meteorológiai törvény megalkotásáról, amely a tervek szerint 2013 január elején lépne hatályba. 

 

Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke azt mondta: 1901 óta az idei volt a legszárazabb év (az adatokat augusztusig vizsgálták). Az adatok alapján arra lehet következtetni, hogy nem egyszeri anomáliáról, hanem hosszú távú "eltolódásról" van szó, mintha "megváltozott volna a légköri cirkulációs rendszer". Rámutatott: az állhat a háttérben, hogy az utóbbi évben - az éghajlatváltozás hatására - nagyon kiterjedté vált a szaharai magas nyomású levegő, ezért észak felé tolódott a csapadékot hozó zóna. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet már csapadékos időszak, de a szárazság akár el is húzódhat - fűzte hozzá. (MTI)

„Budára költöztem” – Márai Sándor Emlékkiállítás nyílt a Várnegyedben

2026. március 26-án ünnepélyes keretek között nyílt meg a „Budára költöztem” című Márai Sándor Emlékkiállítás. Az első magyarországi állandó tárlat a Márai Sándor-emlékév alkalmából valósult meg, és az I. kerületben található Virág Benedek Házban kapott helyet.
2026. 03. 27. 13:30
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés – friss kriptovaluta előrejelzés: gyenge trend, de közel a fordulathoz?

A Solana (SOL) egy nagy teljesítményű blokklánc (blockchain), amely gyors és olcsó tranzakcióiról ismert, és komoly szereplő a decentralizált alkalmazások (DeFi, NFT) világában. Az elmúlt hónapokban azonban az árfolyama jelentős nyomás alá került.
2026. 03. 27. 13:00
Megosztás:

Nem javult a munkaerőpiaci helyzet februárban

2026. februárban 4 millió 616 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami kisebb javulása a januári több mint 4,5 éves mélypontról. A munkanélküliségi ráta 4,8%-on alakult, ami 0,1 százalékponttal magasabb a mi várakozásunknál és a piaci konszenzusnál is.
2026. 03. 27. 12:30
Megosztás:

A SWIFT már tesztelte a Ripple-t és a Stellart – közel az áttörés

SWIFT, Ripple és Stellar: a tesztelés után jöhet az éles integráció a globális fizetésekben. A nemzetközi fizetési piac újabb fordulóponthoz érkezhet: egyre több jel utal arra, hogy a blokklánc-technológia már nem csupán kísérleti terep a pénzügyi szektor számára, hanem a hagyományos infrastruktúrába beépülő, valós megoldás.
2026. 03. 27. 12:00
Megosztás:

Véget ér a nagy job hopper válság a vállalatok számára? Ahhoz tenni is kell!

Job hopperek, Gen Z munkavállalók, karrierváltók rohama sújtja a cégeket: évente 20-30% fluktuáció is előfordul bizonyos szektorokban, ami hatalmas veszteséget jelent toborzási költségekben, tudásvesztésben és termelékenységi lyukakban. A megoldás nem a pánik, hanem a megoldás. Ez először is a probléma felismerését és elfogadását jelenti, majd a cselekvési tervet, valamint annak végrehajtását. A munkaerő megtartása nem kizárólag az elégedettségben rejlik, annál egy kicsit többen: a munkatársi elkötelezettségben.
2026. 03. 27. 11:30
Megosztás:

Indulhat a kórházak és mentőállomások energetikai korszerűsítése

A Jedlik Ányos Energetikai Program tavaly ősszel meghirdetett pályázata 89 milliárd forinttal segíti egészségügyi intézmények energia-megtakarítást eredményező felújítását. A támogatói okiratok hatályba lépésével országszerte 25 kórház 70 épületének és 20 mentőállomásnak a fejlesztése válik lehetővé - közölte pénteken az Energiaügyi Minisztérium (EM).
2026. 03. 27. 11:00
Megosztás:

Inflációs és kamatemelési félelmekre emelkedtek a fejlett piaci kötvényhozamok

A csütörtökön emelkedő olajárak következtében az inflációs félelmek és a kamatemelési várakozások jelentősen erősödtek. Az USA-ban is elkezdőtek felépülni a várakozások, miszerint a FED akár kamatemelésre is kényszerülhet az idén.
2026. 03. 27. 10:30
Megosztás:

Nagyot estek az amerikai papírok a közel-keleti eszkaláció veszélye miatt

A Nasdaq 2,4%-ot zuhant csütörtökön, ezzel folytatva a néhány napig megakadó lefelé mutató trendet, miközben az S&P 500 1,7%-kal, a Dow 1,0%-kal esett. A befektetők biztonságos eszközök felé menekültek attól tartva, hogy eszkalálódik az Egyesült Államok és Izrael iráni háborúja, ami az olajárak emelkedéséhez és az inflációs aggodalmak fokozódásához vezetett. Ennek következtében a részvényindexek ledolgozták a szerdai emelkedéseket, amikor a befektetők még a háború deeszkalációjára fogadtak.
2026. 03. 27. 10:00
Megosztás:

Ismét pirosban zártak a nyugat-európai piacok

Ismét estek csütörtökön az európai részvények, mivel a befektetők az EKB közelgő kamatemelésének lehetőségével és a közel-keleti konfliktus gyors lezárásába vetett remények halványulásával szembesültek. Joachim Nagel német jegybankelnök (így EKB monetáris tanácstag) nyilatkozata szerint, az EKB számára opció a kamatemelés.
2026. 03. 27. 09:30
Megosztás:

Az OTP Pénztárak húzták a piacot 2025-ben - kiemelkedő bővülés, fiatalodó tagság

A növekedés különösen a nyugdíjpénztári piacon figyelemre méltó: összesen mintegy 40 000-en léptek be önkéntes nyugdíjpénztárakba, ebből 25 000 új tag az OTP Nyugdíjpénztárat választotta. A pénztár ezzel megőrizte vezető szerepét, és a szektor egészéhez képest dinamikusabb bővüléssel hozzájárult a piac élénküléséhez.
2026. 03. 27. 09:00
Megosztás:

Célegyenesben a Futureal Energy Partners milliárdos energiatároló beruházása Maglódon, Fóton és Pátyon

Befejező fázisához érkezett a Futureal Energy Partners energiatároló egységeinek telepítése Maglódon, Fóton és Pátyon. A fejlesztés egy több mint 1,6 milliárd forintos projekt részeként valósul meg az Európai Unió támogatásával. A kezdeményezés célja, hogy fenntartható zöld beruházásként segítse a megújuló energiaforrások hatékonyabb felhasználását a villamosenergia-rendszer rugalmasságának növelése, valamint a termelés és fogyasztás időbeli összehangolása érdekében.
2026. 03. 27. 08:30
Megosztás:

Több százalékponttal lassíthatja a globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár

Több százalékponttal lassíthatja a legnagyobb globális gazdasági erőcentrumok növekedését a magas olajár a Fitch Ratings csütörtökön Londonban bemutatott szektorelemzése szerint.
2026. 03. 27. 08:00
Megosztás:

Szenvedélyes szerelmi kapcsolatnak köszönhetően lett Egry József a Balaton festője

A történet egy balesettel kezdődött: a katona Egry József alatt egy hadgyakorlat során beszakadt a jég. A festő tüdőgyulladással került 1916-ban a badacsonyi kórházba, ahol egy férjezett ápolónő személyében nemcsak a gyógyulás, hanem egy életreszóló párkapcsolat is várt rá. A Balatonfüreden nemrég megnyílt, Lebegés a fénytérben című kiállítás nemcsak a magyar festészet egyik legendás alkotójának életművébe enged betekintést, hanem Egry különleges balatoni szerelmébe is. A tárlat a húsvéti ünnepek alatt is várja a látogatókat.
2026. 03. 27. 07:00
Megosztás:

A webáruházak árfeltüntetési gyakorlatait vizsgálta a GVH és az NKFH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) is részt vett az Európai Bizottság és a tagállami hatóságok Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózatának (CPC) közös vizsgálatában (sweep) amelynek keretében a webáruházak árfeltüntetési és akciótartási gyakorlatait vették górcső alá, különös tekintettel a Black Friday időszakra. A vizsgálat eredményei alapján elmondható, hogy Magyarországon az európai átlagnál szabályosabb gyakorlatot folytatnak a webáruházak, azonban így is akadnak hiányosságok bőven.
2026. 03. 27. 06:30
Megosztás:

Kik vásárolnak ma digitális eszközöket? Új befektetői hullám a kriptopiacon

Bár a kriptovaluták már több mint egy évtizede léteznek, és régóta jelen vannak a pénzügyi világban, a 2026 elején tapasztalt erős korrekció sokak számára azt jelezhette, hogy a piac elvesztette lendületét.
2026. 03. 27. 06:00
Megosztás:

Alakulóban az új kereskedelmi világrend

Holnap kezdődik a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) 14. miniszteri konferenciája (MC14), amelyet március 26–29-én rendeznek meg a kameruni Yaoundéban. A tanácskozáson az EU Külügyek Tanácsának tagjai, vagyis a külkereskedelemmel foglalkozó miniszterek is részt vesznek. A találkozó célja, hogy a globálisan növekvő geopolitikai feszültségek miatt szükséges és egyre sürgetőbb reformokat megvitassák, ennek megfelelően az EU egy reformjavaslat-csomaggal készült a tárgyalásokra.
2026. 03. 27. 05:30
Megosztás:

Ingyenes az e-matrica átírása a zöldről fehér rendszámra váltó hibrideknél

Nem kell ügyintézési díjat fizetni az e-matrica átírásáért azon hibrid járművek esetében, amelyeknél a zöld rendszámot 2026. november 30-ig fehér alapszínűre kell cserélni és a változás karaktermódosulással is jár. A forgalmi rendszám cseréjét ugyanis jogszabály teszi kötelezővé, és ezért díjmentes az e-matricát érintő rendszámcsere szolgáltatás elvégzése is – hívja fel a figyelmet a Magyar Közút Útdíj Üzletág.
2026. 03. 27. 05:00
Megosztás:

Hatékony fellépést kér az agrárvezetéstől az NGT-rendelet ellen a Magyar Biokultúra Szövetség

Már májusban elfogadhatja az Európai Parlament azt a rendeletet, amely hatálybalépése esetén egyes, új géntechnikával módosított növényekre és termékekre nem vonatkozna az eddigi szabályozás, így azokat a jövőben nem kellene GMO-ként jelölni. A fogyasztókat és termelőket egyaránt kiszolgáltatott helyzetbe hozó javaslat nagyon sok ember és szervezet felháborodását kiváltotta. A Magyar Biokultúra Szövetség levélben kereste meg dr. Nagy István agrárminisztert, kérve, hogy Magyarország minden lehetséges eszközzel lépjen fel az új géntechnikák (NGT-k) szabályozására vonatkozó uniós rendelettervezet elfogadása és hatálybalépése ellen.
2026. 03. 27. 04:30
Megosztás:

Átrendeződés a lakáshiteleknél: csúnyán elverte az Otthon Start a piaci versenytársakat

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, 2025. IV. negyedévre vonatkozó adatai alapján a hazai háztartási hitelpiac továbbra is élénk növekedést mutat, ugyanakkor a bővülés mellett egyértelmű szerkezeti átrendeződés is kirajzolódik. A teljes hitelállomány számottevően emelkedett, ami arra utal, hogy a lakossági hitelkereslet összességében erős maradt, miközben a hitelportfólió minősége is javult: a 90 napon túl nem teljesítő hitelek aránya tovább csökkent - írja közleményében a Bank360.
2026. 03. 27. 04:00
Megosztás:

Tovább erősödik a qvik

Látványos növekedési pályán halad a qvik: a tranzakciószámok folyamatos emelkedésének és egyre bővülő – új fizetési helyzetekben történő – használatának köszönhetően egyre meghatározóbb szerepet tölt be a hazai pénzforgalomban. A szolgáltatás másfél évvel ezelőtti indulása óta töretlenül erősödik, és mára már széles körben használt, megbízható fizetési alternatívává vált. Hamarosan további piaci szereplők biztosítják magyar bankszámlával rendelkező ügyfelei számára a qvik-fizetéseket.
2026. 03. 27. 03:30
Megosztás: