A britek csaknem kétharmada helyesli Keir Starmer miniszterelnök távozását
Starmer hétfőn délelőtt jelentette be, hogy lemond a Munkáspárt vezetői tisztségéről, így kormányfői megbízatása is megszűnik, amint utódját megválasztják.
Keir Starmer pozíciója a Munkáspárt és a kormány élén azután rendült meg véglegesen, hogy a 2024-es parlamenti választások óta kormányzó Labour a májusi angliai tanácsi, illetve a walesi és a skóciai parlamenti választásokon példátlan vereséget szenvedett.
Starmer helyzetét előtte is súlyos belpolitikai botrányok gyengítették, mindenekelőtt az, hogy tavaly vissza kellett hívni Nagy-Britannia washingtoni nagykövetét, Peter Mandelsont, akiről kiderült, hogy a korábbi évtizedekben igen szoros kapcsolatokat ápolt a kiskorú lányok elleni súlyos szexuális bűncselekményekért elítélt néhai amerikai pénzemberrel, Jeffrey Epsteinnel.
Az ügy az utóbbi évek legnagyobb brit belpolitikai botrányává fajult, miután kiderült, hogy Mandelson - éppen Epsteinnel fenntartott kapcsolatai miatt - megbukott az előzetes nemzetbiztonsági átvilágításon, de ennek ellenére kinevezték washingtoni nagykövetté.
A Munkáspárton belül sokan már ennek a botránynak a kirobbanása után követelték a miniszterelnök távozását a párt és a kormány éléről.
Starmer végül hétfőn engedett az egyre nagyobb nyomásnak és bejelentette távozási szándékát.
A legnagyobb brit közvéleménykutató cég, a YouGov nem sokkal ezután, 6001 felnőtt brit állampolgár bevonásával készített gyorsfelmérése kimutatta, hogy a brit választók 62 százaléka helyesli Starmer lemondását, és mindössze 19 százalék nevezte hibának a kormányfő döntését.
A vizsgálat szerint a kormányzó Munkáspárt szavazótáborán belül is 52 százalékos abszolút többségben vannak azok, akik helyénvalónak tartják Keir Starmer távozását.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Konzervatív Párt szavazóinak 75 százaléka helyesli a munkáspárti miniszterelnök lemondását, 14 százalékuk szerint ugyanakkor Starmer rossz döntést hozott.
A Nigel Farage vezette radikálisan EU- és bevándorlásellenes szélsőjobboldali Reform UK párt táborában a legmagasabb, 82 százalékos azoknak az aránya, akik elégedettséggel nyugtázták Starmer távozását; párt támogatóinak 11 százaléka nem helyesli a kormányfő döntését.
Arra a kérdésre, hogy Keir Starmer milyen teljesítményt nyújtott miniszterelnökként, a vizsgálatba bevont választók alig 15 százaléka jelölte meg a "jó" vagy a "remek" válaszlehetőségeket.
A felmérés résztvevőinek 28 százaléka szerint Keir Starmer átlagos, 21 százalék szerint gyenge, 29 százalék szerint "rettenetesen rossz" miniszterelnök volt.