A diákmunkásokra ugyanolyan adószabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra

A nyári munkát vállaló diákok bejelentésére, adózására - a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével - ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra, és igénybe vehetik a 25 év alattiak kedvezményét is - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-nek küldött közleményben.

A diákmunkásokra ugyanolyan adószabályok vonatkoznak, mint más munkavállalókra

Ismertették, a diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben már a 15 éves nappali tagozatos tanulók is vállalhatnak munkát. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, ezért ha a diák még nem rendelkezik vele vagy elvesztette az adókártyáját, akkor azt a NAV-nál tudja igényelni a 24T34-es nyomtatványon.

A nyomtatvány legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazással (ONYA) tölthető ki és küldhető be a NAV-hoz elektronikusan, akár okoseszközről is.

A munkavégzésről szóló megállapodás előtt célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján, az "Adatbázisok" rovatban, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél ugyanis kockázatos munkába állni.

Kiemelték, a diákmunkával szerzett jövedelemre is érvényes a 25 év alatti fiatalok kedvezménye, miszerint havi 576 601 forintig nem kell személyi jövedelemadót fizetnie. Ez az adóalapból levonható kedvezmény 2024-ben havonta maximum 86 490 forint adómegtakarítást jelent. A kedvezmény érvényesítését a fiatalnak nem kell kérnie, azt a munkáltató, rendszeres bevételt juttató kifizető a jogosultsági hónapokban automatikusan figyelembe veszi, kivéve, ha a fiatal nyilatkozatban kéri a kedvezmény részleges vagy teljes mellőzését.

A foglalkoztatónak az adóévi összes jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania 2025. január 31-éig, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött - alapbért, munkakört tartalmazó - munkaszerződéshez, amely 18 éves kor alatt csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaviszony tartama, jellege és a munkavégzés helye nem kötelező tartalmi eleme a munkaszerződésnek, de jó ha szerepel benne. A munkaviszony alapján létrejött biztosítási jogviszonyt a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz - hívta fel a figyelmet az adóhatóság.

A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben vagy teljesítménybérben is, a diáknak azonban meg kell kapnia a minimálbért, ami napi 8 órás foglalkoztatásnál havonta bruttó 266 800 forint - írják a közleményben.

Hozzátették, ha a diákok egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi- vagy idénymunka) keretében dolgoznak, akkor ebben az esetben nem kötelező a szerződést írásba foglalni.

A diákok foglalkoztatásáról bővebb információ olvasható a 72. számú Információs füzetben - tájékoztatott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Az EU válaszokat vár a Sheintől az illegális áruk forgalmazása miatt

Az Európai Bizottság csütörtökön felszólította a kínai Shein, divatcikkeket áruló online platformot, hogy nyújtson be belső dokumentumokat és adjon részletesebb tájékoztatást a piacterén található illegális tartalmak és áruk jelenlétével kapcsolatos kockázatokról.
2025. 02. 07. 07:00
Megosztás:

Tovább bővül az eÁfa-rendszer funkcionalitása

Folyamatosan növekszik az eÁfa rendszer felhasználóinak száma és egyre több funkcióval is bővül a rendszer annak érdekében, hogy az adózók minél szélesebb köre számára biztosítson hatékony alternatívát az ÁNYK kiváltására.
2025. 02. 07. 06:30
Megosztás:

A kereskedelem és az ipari fejlesztés mint a versenyképesség kulcsa

A versenyképességért felelős miniszterek informális találkozója zajlott tegnapelőtt, amit új formátumban szerveztek meg. Az eseményen a külkereskedelemért és az iparpolitikáért felelős miniszterek gyűltek össze tanácskozni – a lengyel elnökség szerint ugyanis a versenyképesség kérdése elválaszthatatlan ettől a két területtől.
2025. 02. 07. 06:00
Megosztás:

Háromra emelkedik az otthonfelújítási támogatott hitelt kínáló bankok száma

Február 10-től az Erste Banknál is elérhető lesz a legfeljebb 6 millió Ft összegű, kedvezményes kamatozású Otthonfelújítási támogatott kölcsön. Ezzel háromra emelkedik a kedvezményes kölcsönt kínáló bankok száma.
2025. 02. 07. 05:30
Megosztás:

Javuló tendencia a burgonya hazai mennyiségében: az ára kivételesen csökkent az elmúlt évben

A burgonya egy jól ismert és közkedvelt növény, nemcsak a mezőgazdaságban, de a hobbikertészek körében és a konyhában is népszerű. Magyarországon az ára 50 év alatt százszorosára nőtt, 2024-ben azonban csökkent. Emellett a termelés volumene pozitív irányba indult már több éve, de egy kihívás akár ennek gátat is szabhat.
2025. 02. 07. 05:00
Megosztás:

MNB iránymutatás: így lehet lakáshitel mellé önerő a Munkáshitel

A Munkáshitel indulása óta sokakban fogalmazódott meg a kérdés, hogy felhasználható-e önerőként a kamatmentes hitel, és ha igen, hogyan.
2025. 02. 07. 04:00
Megosztás:

Zökkenőmentes a bölcsődei díjtámogatási kérelmek feldolgozása

Folyamatos a kérelmek feldolgozása a bölcsődei térítésidíj-támogatási programban, a Magyar Államkincstár (MÁK) február 15-i lejárattal a kifizetést igénylő mintegy 2600 ügyfél által benyújtott kérelmekből legalább az első kifizetési kérelmet kifizeti - közölte a MÁK csütörtökön az MTI-vel.
2025. 02. 07. 03:30
Megosztás:

Tavaly ősszel ideiglenesen megtorpant a lakáspiaci drágulás

A tavalyi harmadik negyedévben megtorpant a lakásárak emelkedése, a használt lakások ára stagnált, míg az újépítésű ingatlanok esetében árcsökkenés volt megfigyelhető – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adataiból. Ezzel szemben a jegybank hasonló felmérése további áremelkedést mért ugyanebben az időszakban. Az év eleji pezsgést látva valószínűleg, ha láttunk is egy kis megtorpanást, az csak átmeneti lehetett, 2025-ben tovább bővülhet a lakáspiac.
2025. 02. 07. 03:00
Megosztás:

Hoppá! Ki kaphat 13. havi nyugdíjat 2025-ben a jogszabály módosítással?

Tizenharmadik havi nyugdíjra való jogosultság – új szabályok 2025-től!
2025. 02. 07. 02:00
Megosztás:

Ha fával fűtesz, akkor 2025 februártól nagyon legyél résen!

A kifejezetten enyhe januárt követően 2025 februárja csikorgó hideggel érkezett Magyarországra. A hőmérséklet jelentős visszaesése miatt sok háztartásban megnőtt a fűtési igény, különösen azoknál, akik fával melegítik otthonukat. Azonban a megnövekedett fűtési intenzitás komoly veszélyeket is rejthet magában, ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak. Nézzük meg, milyen kockázatokkal járhat a fával való fűtés, és hogyan kerülhetjük el ezeket!
2025. 02. 07. 01:00
Megosztás:

A SHIB tulajdonosok veszteségei növekednek, miközben egy hasznossági token történelmi, 770%-os emelkedést ér el 30 nap alatt

A jelenlegi medvepiaci ciklus jelentős veszteségeket okoz a kriptopiacon, és a befektetők is szenvednek. A Shiba Inu (SHIB) szintén jelentős veszteségeket könyvelt el az utóbbi időben, ami megváltoztatta a mémcoinokkal kapcsolatos piaci hangulatot.
2025. 02. 07. 00:01
Megosztás:

Bitcoin-alapú államkötvények? Szakértők szerint hamarosan érkeznek

A Bitcoin a nemzetállamok pénzügyi rendszerébe is beépülhet: a kriptovaluta-piac folyamatos fejlődésével egyre több hagyományos pénzügyi eszköz jelenik meg a blokklánc világában. A következő nagy áttörés azonban nem egy új token vagy DeFi-protokoll lehet, hanem egy Bitcoin-alapú államkötvény – legalábbis Brian Dixon, az Off the Chain Capital vezérigazgatója szerint - számolt be a Yahoo Finance.
2025. 02. 06. 23:00
Megosztás:

Izrael kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából

Izrael kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából (UNHRC) - jelentette be csütörtökön Gideon Szaár izraeli külügyminiszter.
2025. 02. 06. 22:00
Megosztás:

Megugrott a fizetési meghagyások száma, kevesebben vitatták a követelést

Több mint 494 ezer fizetési meghagyást kezdeményeztek tavaly lejárt tartozások miatt a közjegyzőknél, 17,6 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Túlnyomó többségében tízezer és hárommillió forint közötti lejárt pénzkövetelést kívántak érvényesíteni, döntően követeléskezelők, mobil- és közműcégek.
2025. 02. 06. 22:00
Megosztás:

A MET Csoport a spanyol leányvállalatán keresztül belép a portugál energiapiacra

2025 első negyedévétől megkezdi működését Portugáliában a svájci központú – földgáz- és villamosenergia-piacokon működő – MET Csoport.
2025. 02. 06. 21:30
Megosztás:

Rétvári Bence: Béremelésekkel tennék vonzóbbá a pedagógusi pályát

A megemelt bérek visszaállítják a pedagógusszakma vonzerejét - mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Rétvári Bence emlékeztetett: tavaly átlagosan 32,2 százalékkal nőtt a pedagógusok fizetése, január 1-jétől átlagosan újabb 21,2 százalékkal. A megelőző két évben is volt 10-10 százalékos emelés, így négy év alatt csaknem megduplázták a tanárok és az óvónők bérét.
2025. 02. 06. 21:00
Megosztás:

Kiugró forgalommal kezdte az évet a használtautó-import

Idén januárban a DataHouse adatai szerint 10 445 import használt személyautó kapott hazai rendszámot, ami az egy évvel ezelőtti értékhez (9 243) képest 13 százalékos növekedést jelent. Az elmúlt évek legaktívabb évkezdete az első negyedév további részében is folytatódhat, mivel ebben az időszakban a felszabaduló lakossági megtakarítások, illetve – kisebb részben – az újonnan bevezetett hitellehetőségek is élénkítik a keresletet a használt autók iránt.
2025. 02. 06. 20:00
Megosztás:

Januárban megelőzték az elektromos autók a hibrideket

2025 januárja általános növekedést hozott a használt autók piacán, ezzel párhuzamosan az átlagárak is emelkedtek - kivéve az elektromos autók esetében. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, az elmúlt év első hónapjához viszonyítva hogyan alakultak a 2025. januári autópiaci adatok.
2025. 02. 06. 19:30
Megosztás:

50 millió forintot költöttek átlagosan a lakásvásárlók januárban

Az otthonteremtésre fordított átlagos összeg 50 millió forintra emelkedett idén januárban, ami 9 százalékkal, 4 millió forinttal haladja meg a 2024-es átlagot - közölte a Duna House csütörtökön az MTI-vel.
2025. 02. 06. 19:00
Megosztás:

Akár 45 millió forintból ingatlanhoz és hosszú távú tartózkodási lehetőséghez juthatunk Dubajban

Hírek szerint a közeljövőben mérsékelheti az Egyesült Arab Emírségek kormányzata azt a limitet, amellyel tartózkodási engedélyt is kaphatnak a Dubajban ingatlant vásárló külföldiek. A jelenlegi 750 ezer helyett 400 ezer dirham, mintegy 45 millió forint lehet a belépési minimum, ami jelentősen megdobhatja a Perzsa-öböl partján épülő ingatlanok iránti így is erőteljes magyar érdeklődést és vásárlási kedvet.
2025. 02. 06. 18:30
Megosztás: