A dollár erősödött, a forint gyengült az euróval szemben
2025. 04. 23. 09:30
Noha Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter fenntarthatatlannak nevezte a jelenlegi, Kínával szembeni vámszintet és arra utalt, hogy a tárgyalásokon javulhat a helyzet, a fejlett piacokon viszonylag kis változással zártak a kötvénypiacok. Így a hosszú hozamok továbbra is az elmúlt másfél-két év kereskedési sávjának közepe alatt ingadoznak.
A tízéves amerikai kötvényhozam 4,4% körül maradt, az európai hozamok pár bázisponttal csökkentek, a német tízéves 2,45%. A dollár viszont 0,75%-kal erősödött az euróval szemben tegnap, így az EUR/USD lefordult a hétfői, hároméves csúcsnak számító 1,15-ös szintről, ahová a növekvő Trump-Powell feszültség miatt jutott.
A forint kissé gyengült tegnap, így az euróval szemben lassan a 409-es szintet közelíti. Az erősödő európai kamatcsökkentési várakozásokat követve a kötvényhozamok érdemben – 10-15 bázisponttal – estek tegnap, a tízéves ismét 7% alá süllyedt. Az ÁKK három hónapos DKJ-aukcióján kétszeres kereslet mellett 30 helyett 42 milliárd forint értékű kincstárjegyen adott túl az ÁKK, 6,32%-os átlaghozamon.
(Forrás: OTP Ébresztő)
Mire számíthatnak a befektetők?
A hétvége közel-keleti konfliktussal kapcsolatos híreit kedvezőtlenül fogadták ma reggel a legfontosabb ázsiai-csendes-óceáni tőzsdék, a sikertelen béketárgyalások és a Hormuzi-szoros amerikai blokádjának lehetősége újra erősítette az aggodalmat egy elhúzódó konfliktus miatt és emelte az olajárakat, így a pénteken még 95 USD/hordó körüli hordónkénti Brent ár ma reggel már újra 100 dollár fölött jár. A határidős részvényindexek többségében piros nyitást ígérnek Európában és a tengerentúlon.
Az euróövezeti hozamok a korábbi csúcsok körül ragadtak
Bár a piacok most kevésbé figyelnek a makrogazdasági adatokra, de az érkező amerikai és európai – jobbára még a háború megindulása előtti időszakra vonatkozó konjunktúra adatok - a növekedés megtorpanását mutatták és a vártnál alacsonyabb lett a márciusi amerikai maginflációs adat is.
Többségében estek a vezető tengerentúli indexek pénteken, a hét egészét tekintve emelkedtek
A technológiai szektor jó teljesítményéből profitálni tudó NASDAQ kivételével kevéssel estek a vezető Wall Street-i indexek, a befektetők kivártak a hétvégi béketárgyalások előtt. Az S&P szektorindexei közül a nem ciklikus fogyasztási cikkek vezették az esést, míg a technológiai részvények álltak a sor elején.
Bitcoin hullámvasúton: geopolitikai feszültségek rázták meg a piacot
A Bitcoin árfolyama ismét bizonyította, mennyire érzékeny a globális politikai eseményekre. Az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalások kudarca után a piac hirtelen reakcióba lépett, miközben a háttérben a nagybefektetők csendben újrapozicionálták magukat.
Pénteken még a hétvégi béketárgyalások sikerébe vetett hit fűtötte az európai piacok optimizmusát
Óvatos optimizmus jellemezte a pénteki kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdéken, amikor csak a német DAX és a brit FTSE100 csúszott minimális mínuszba. Szektor szinten a média, az alapanyag, a pénzügy és a technológia teljesítettek a legjobban, míg a repülőgépipari és hadiipari részvények estek egy esetleges orosz–ukrán megállapodás hírére. A német Rheinmetall és Hensoldt, valamint az olasz Leonardo több mint 5%-ot, a CSG pedig 8%-ot esett.
25 millió dolláros lökést kap az Aave – új korszak kezdődik a DeFi óriásnál
Az egyik legnagyobb decentralizált pénzügyi protokoll, az Aave történelmi döntést hozott: a közösség által irányított DAO jóváhagyta a 25 millió dolláros finanszírozást és a régóta várt V4 fejlesztési ütemtervet. Ez nemcsak technológiai ugrást jelent, hanem teljesen új működési modellt is bevezet.
Izraelben a hírek élén a magyarországi választás eredménye
Izraelben a hírek élén állt vasárnap este a magyarországi parlamenti választás eredménye, Orbán Viktor veresége.
Középső Parancsnokság: az amerikai haderő hétfőn tengeri blokád alá veszi az iráni kikötőket
Az amerikai katonai erők hétfőn tengeri blokád alá veszik az iráni kikötőket - közölte vasárnap a Középső Parancsnokság (CENTCOM).
Zseniális húzás vagy vakmerő kockázat a Strategy Bitcoin-stratégiája?
Általában, ha egy eszköz közel 46%-ot esik a csúcsáról, a befektetők inkább visszafogják a vásárlást. A Strategy azonban ennek az ellenkezőjét teszi: már 766 970 darab Bitcoin-t birtokol, és még az április eleji alacsonyabb árak mellett is tovább növelte készletét. Miközben más cégek leálltak vagy eladni kezdtek, a vállalat kitart stratégiája mellett.
Kellemes tavaszi idő várható a jövő héten
A jövő héten kellemes tavaszi idő várható. A hét elején nedves, de enyhe levegő érkezik és melegedés kezdődik, így az éjszakák is fagymentessé válnak, napközben pedig az egyre több napsütés mellett 20 Celsius-fok körüli hőmérséklet várható - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
Trump: a Hormuzi-szoroson vagy minden hajó áthalad, vagy egyetlen egy sem
Az Egyesült Államok a "mindent, vagy semmit" megközelítést alkalmazza a Hormuzi-szorosnál, azaz vagy minden hajó áthalad, vagy egyetlen egy sem - ismertette vasárnap Donald Trump amerikai elnök a hajózási útvonalra bejelentett teljes tengeri blokáddal kapcsolatosan.