A dot plot, a pofonfa és a forint gyengülése
A jövő év végére várt érték 4,25-ről 4,625 százalékra változott, 2025 re pedig 3,125-ről 25 bázispontos emelkedést mutat. A hosszútávú várakozás 2,5 százalékon maradt.
Ettől parázott be egy picit a piac, hiszen ez egy komoly emelkedés a várakozásban, mind az idei, mind a jövő év tekintetében. Ugyanakkor Jerome Powell nyugtató szavaira – hogy ez a gazdasági adatok alakulástól fog függeni – a piac végül kevésbé hitte el ezt az előrejelzést.
Az adósságpiac árazásai szerint a júliusra árazott kamatemelés nem igazán változott. Ugyanakkor a szeptember, novemberi hónapokra már magasabbra, 5,3 százalék környékére árazzák a hozamokat a tegnapi 5,25 százalékkal szemben. Vagyis volt elmozdulás, de nem 50 bázispont, mint a Fed döntéshozók előrejelzésében.
Mindebből is látszik, hogy a befektetők hisznek az infláció további csökkenésében – és reméljük a lakosság is –, ami tényleg elhozhatja a csökkenést, hiszen számos tényező adott hozzá.
Az pedig fontos, hogy a gazdaság szereplői higgyenek az elmúló inflációs nyomásban. A Fed döntéshozóinak pedig az a feladata, hogy egy kicsit paráztassa a piaci szereplőket, hogyha netán mégis kamatot kell emelni, akkor az ne legyen olyan nagy meglepetés. A vállalkozások ne „lepődjenek” meg az esetleg megnövekvő kamatterhek láttán.
A dot plot feljebb tolódása az MNB számára is üzenet. A potenciálisan magasabb amerikai kamatpálya a magyar effektív kamatpályára is kihatással van. Ráadásul a forint is elkezdett picit gyengélkedni az elmúlt napokban, akárcsak a májusi kamatdöntés előtt.
Ezért szerintünk marad a 100 bázispontos csökkentés az egynapos gyorstender kamatszintjében, mint ahogy azt májusban láttuk - írják ez ERSTE elemzői.
Ugyanakkor sok fog múlni azon, hogy a mai EKB döntés és Lagarde üzenete hogyan változtatja meg – ha egyáltalán megváltoztatja – az eddig elképzelt pályát. Ha nem lesz erőteljes változás, akkor maradhat itthon a korábban felvázolt pálya: 100 bázispontos csökkentések szeptemberig, aztán ennek az instrumentumnak a kivezetése, és újra az alapkamattal való operáció, de továbbra is csökkentések képében.
Hasonló mozgás, mintázat látszik kialakulni mint a májusi ülés körül, a forint piacán. A döntés előtt gyengülés, s ha minden jól megy, akkor utána újra jöhet egy erősödési hullám. Pláne, ha marad a risk-on üzemmód a piacokon. Márpedig a mai enyhe részvénypiaci csökkenés ellenére sem múlt el a kockázati étvágy. Ezt pedig az is jelzi, hogy tegnap egyes félvezetőgyártó részvényeket, mint MI-részvényeket továbbra is nagy erőkkel vették a befektetők.