A Gazprom felmondta a hosszútávú gázszállítási szerződést, szakít Lengyelországgal és Bulgáriával
Az orosz vállalat Bulgáriával is szakítani kíván. Az oroszok a 60-as évek óta először rúgnak fel hosszútávú energiaszállítási szerződést. A hír negatívan hat a magyar gázszállításra és ellátásra is, mivel ez a 10-12 milliárd köbméter (Bulgária és Lengyelország szerződéses mennyisége) hiányozni fog az egységes európai gázpiacról - vélik az ERSTE elemzői.
A Gazprom szerződéses mennyisége 130-140 milliárd köbméter évente, tehát a mostani lépés a teljes szerződésállomány kb. 7-8% érinti. Magyarország a legjobban kitett országok között van, ha csökken az orosz szállítás. A kereskedelmi tárolóink töltöttsége jelenleg 8%.
Ha hozzáadjuk a stratégiai tárolóban lévő 890 millió köbmétert, akkor is csak 19%-os töltöttséget kapunk a teljes gáztárolói kapacitásra vetítve, míg az EU átlag jelenleg 32% - olvashatjuk az ERSTE elemzői anyagában.
A magyar kormány tavaly a harmadik negyedévben két lépésben, 1,45 milliárd köbméterről 890 millió köbméterre csökkentette a stratégia tartalékot, részben az új, 2021 októberében kötött hosszútávú gázszállítási szerződésre hivatkozva. Szijjártó Péter ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy a magyarországi gázszállítás zavartalan.
Betett a piacoknak a gáz elapadásának híre
Az európai piacok már tegnap késő délután fordultak esésbe, miután megjelentek az első hírek arról, hogy Oroszország mától leállítja a lengyelországi gázszállításokat. Az Euro Stoxx50 1%-ot, a DAX 1,2%-ot esett. A FTSE100 ugyanakkor még így is 0,1%-os pluszban zárt, mivel nekik minimális a közvetlen függésük az orosz gáztól. Európában főleg az energetikai cégek szenvedtek el komoly (5%-os) zuhanást, de a ciklikus pénzügyi szektor is 2,7%-ot esett. A defenzív közműszektor és az alapvető fogyasztási cikkek gyártói viszont minimálisan emelkedni tudtak.
A negatív hangulat Amerikára is átterjedt, elsősorban a növekedési aggodalmakon keresztül, de a vártnál gyengébb tech gyorsjelentések is negatívan hatottak. A Dow 2,4%-ot, az S&P 2,8%-ot, a Nasdaq 4%-ot esett. Az energetikai cégek stagnáltak, rajtuk kívül viszont minden szektor esett, főként a kommunikációs és az IT, valamint a nem alapvető fogyasztási cikkek gyártói.
Ázsiában vegyes a kép. A japán Nikkei 1,2%-ot csökken, míg a Hang Seng 0,3%-ot, a CSI300 pedig 2,3%-ot emelkedik.