A hét elején a Moodys leminősítését emésztették a piacok, keddre elfogyott a lendület az amerikai tőzsdéken

Hétfőn a kezdeti esést követően kis mértékben emelkedni tudtak a vezető amerikai indexek. A kezdeti emelkedés után a kötvényhozamok is visszakorrigáltak, a 10 éves amerikai hozam végül csak 4 bázisponttal emelkedett hétfőn. Keddre már elfogyott a lendület: az S&P 500 megszakította hatnapos növekedési sorozatát, és 0,4%-kal csökkent. Az esést az energiaszektor és a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora vezette. A Nasdaq Composite szintén 0,4%-kal került lejjebb, míg, a Dow Jones 0,3%-ot csökkent. Miután Elon Musk megerősítette, hogy a következő öt évben tovább vezeti a Teslát, fél százalékkal emelkedett az árfolyam.
Trump elnök zártkörű megbeszélésen igyekezett meggyőzni a kongresszus republikánus képviselőit, hogy támogassák az adócsökkentési csomagját, amely potenciálisan 3-5 ezer milliárd dollárral növelheti az USA jelenleg 36200 milliárdos államadósságát. Az adócsökkentés tovább emelhetné az USA eddig is 120% fölé emelkedő államadósságát. A Moody's éppen a folyamatosan emelkedő államadóssággal és a megemelkedett kamatterhekkel indokolta a leminősítést.
A Conference Board USA-ra vonatkozó leading indexe 1%-kal esett áprilisban a márciusi 0,8%-os csökkenés után. A Conference Board előrejelzése szerint 2025-ben 1,6%-kal nőhet az amerikai gazdaság. A vámok pedig a harmadik negyedévben éreztetik majd legerősebben a hatásukat.
A New York és az Atlanta Fed elnökeinek hétfői megszólalásai továbbra is a kivárást hangsúlyozták, ezzel arra utalva, hogy egy közeli kamatvágás esélye alacsony. A Fed Watch alapján április közepén még 65% fölött volt annak a valószínűsége, hogy a Fed júniusban alámegy a jelenleg is alkalmazott 4,25-4,50%-os sávnak. Jelenleg viszont már mindössze 5,2% a kamatvágás valószínűsége a június 18-i ülésen.
(Forrás: OTP Ébresztő)