A Japán gazdaság így néz most ki
A BoJ lazított az eddig egy százalékos hozamgörbe sapkáján, azt most már csak egy „referencia pontnak” fogja tartani.
A jegybankárok hangsúlyozták, hogy a laza monetáris politikára továbbra is szükség van a jegybanki inflációs cél tartós eléréséhez. Annak ellenére, hogy a BoJ megemelte inflációs előrejelzését, az idei és a jövő évre is 2,8 százalékos maginflációt becsülnek, míg júliusban ez 2,5 százalék volt 2023-ra és 1,9 százalék 2024-re.
A jegybank nincs könnyű helyzetben, ugyanis egyik oldalról továbbra is fenn szeretnék tartani a monetáris stimulust, hogy felrázzák a japán gazdaságot az évtizedek óta tartó deflációból, másik oldalról pedig a fizetőeszköz jelentős mértékben gyengült, a hozamok pedig egyre magasabbra hágnak.
A befektetők nem fogadták jól az ülés konklúzióit, a jen gyengülésnek indult, miután nem érkezett határozott üzenet az ultralaza monetáris politika elengedéséről.
Japánban csökkent a munkanélküliség
A várakozásnak megfelelően 2,6 százalékra esett vissza az augusztusi 2,7 százalékról a japán munkanélküliségi ráta. A száz munkakeresőre jutó nyitott pozíciók száma 129 maradt az előző hónapban is.
Elmaradt a japán kiskereskedelmi forgalom bővülése a várttól
5,8 százalékra mérséklődött a japán kiskereskedelmi forgalom éves bővülése szeptemberben az előző havi 7,0 százalékról. A várakozás 5,9 százalék volt, míg havi szinten mínuszba fordult, egészen pontosan 0,1 százalékkal zsugorodott a mutató, pedig a szakértők 0,2 százalékos bővülést vártak.
Nagyon gyenge japán ipari adat
Az előzetes adatok szerint éves szinten 4,6 százalékkal zsugorodott az ipari termelés szeptemberben Japánban. Ez jóval gyengébb a várt mínusz 2,3 százalékos értéknél, sőt még az augusztusi 4,4 százalékos visszaesését is alulmúlja. (forrás: ERSTE)