A kályhacsempe titkos élete, ami nem csak “egyszer” adhat meleget
A pénztárcánkhoz igazítva választhatjuk ki a megfelelő alternatívát, ami lehet újan gyártott kályhacsempe és bontott is. A Gábor és Gábor cserépkályhások szakemberei szerint komoly jelentősége van a megfelelő kályhacsempének a fűtési hatékonyság és a tartósság tekintetében.
Ennek fényében hoztunk egy kis összehasonlítást az új és a használt darabokat illetően, hiszen pénzügyi szempontból sem mindegy a választás. Tartson velünk, és eláruljuk, mi a különbség a két lehetőség között, hogy megfontoltabb legyen a döntés.
Az új csempék gyártónként változóak
A költségeket tekintve az új kályhacsempe jelenti a drágább változatot, de arra készülni kell, hogy ezek között is lehetnek óriási különbségek. Ez abban mutatkozik meg, hogy nem mindegyik egyforma minőségű.
Az ára mellett az is lényeges a gyártók esetében, hogy a méretpontosság és a derékszögek megléte is nehezítheti az építést. Így viszont a költségek nem csak a vásárlás során jelenthetnek nehézségeket.
A pontatlan és olcsóbb változatok az építés mellett befolyásolhatják az elkészült cserépkályha fűtési hatásfokát is, ami megnövekedett kiadásokat jelenthet a faanyag fogyásának mértéke miatt. Mindig, amikor az új kályhacsempére esik a választás, ugyanolyan körültekintően kell dönteni, mintha bontott lenne.
Bontott elemek újrahasznosítása
Van élet a bontás után is, ami a csempéket illeti, hiszen a téglához hasonlóan újra felhasználhatók. Bár a házak esetén nem jár ennyi macerával, de azért kivitelezhető a művelet. Ennek fényében értelmet nyer a “kályhacsempe titkos élete” a címben, mert valóban nem csak egy alkalommal adhat meleget.
Az viszont elkerülhetetlen, hogy találkozhatunk olyan darabokkal, amik használhatatlanok vagy hibásak. Emellett azonban van még egy dolog, amire nagyon oda kell figyelni. Ez pedig nem más, mint a salétromosodás.
A bontott alapanyagú kályha felületéről a begyújtást követően egy héten át minden nap törölgethetjük a nedvességet. Az pedig eszünkbe se jusson, hogy fóliába tekerjük, mert ez csak ront a helyzeten.
Olcsó legyen vagy drága?
“Az olcsó húsnak híg a leve”... Ez kifejezetten igaz a cserépkályhák világában is, mert ezen a területen is számos olyan “szakember” vállal építést, aki nem dolgozik drágán, cserébe jó minőségben sem.
Ez kimondva rettenetesen szörnyű, ám létező jelenség, ami akár azt is eredményezheti, hogy egy olcsón felépített változatot néhány évvel később újra kell rakni, mert nem működik megfelelően. Ez viszont nagyon gyorsan átfordítja az olcsó megnevezést kegyetlenül drágára.
Persze ez attól is függ, hogy hány évre tervezünk, mert abban az esetben, ha csak 3-5 évig szeretnénk használni, akkor tökéletes lehet az olcsó megoldás is. Akkor viszont, ha a melegítését 15 évig szeretnénk élvezni, mindenképpen érdemes kifizetni a magasabb építési költséget, ami komolyabb szaktudással párosul.