A magyar gazdaság növekedéséhez szükséges a kormány és a lízingszakma együttműködése
A lízingcégek versenyképességének és hatékonyságának fenntartása a kis- és közepes vállalkozások miatt is fontos ebben a súlyos kihívásokkal terhelt időszakban - tették hozzá. A közlemény szerint a járvány kitörése óta tartó turbulens időszak próbára tette a magyarországi lízingpiac minden szereplőjét, de az elmúlt több mint két év bizonyította az ágazat válságállóságát és a gazdaság újraindításában és működésében kifejtett támogató szerepét, mind a lakosság, mind a hazai kkv-k finanszírozásában.
Ugyanakkor jelezték, a lízingcégek számára a vállalkozásokat és a lakossági ügyfeleket is érintő moratórium terhek vállalását hozta magával, hiszen ennek során fedezetüket, az eszközt akár 2 éve tartó amortizáció is sújtotta, amihez nem társult tőketörlesztés, így az eszközfedezettség sok esetben már nem valósul meg a finanszírozás mögött. Emiatt a lízingfinanszírozás kamatbevételéből gazdálkodó lízingcégek kockázati költségének mértéke megnőtt, és a június 30-ig meghosszabbított moratórium következtében tovább nőhet.
Kiemelték, hogy a pandémia és a moratórium mellett a 2022 elején szokatlanul magas infláció, a növekvő kamatkörnyezet, az ukrán háború, az energiaválság, valamint a globális chip- és alkatrészhiány tovább fokozta a lízingcégekre nehezedő nyomást, amely komoly költségekkel járó fejlesztéseket is szükségessé tett számukra, és hozzájárult a piac átrendeződéséhez.
A jelenlegi rendkívüli és kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben várhatóan az eddigieknél is nagyobb szükségük lesz a hazai vállalkozásoknak a lízingszolgáltatásokra, hogy biztonságos működésüket, beruházásaik finanszírozhatóságát megőrizhessék - mutat rá a szövetség közleményében.