A Moody’s kedvező értékelést adott az MBH Jelzálogbank Zöld Jelzáloglevél Keretrendszerére

Független szakértői értékelése során a Moody’s Ratings globális pénzügyi szolgáltató jó (SQS3) minősítést rendelt az új keretrendszerhez, elsősorban annak köszönhetően, hogy a bank a piaci jó gyakorlatokat követve a korábbinál szigorúbb modellt alkalmaz a zöld ingatlanbiztosítékok és az elfogadható zöld jelzáloghitelek azonosítása céljából, ami kompatibilis az Európai Unió fenntartható tevékenységekről szóló Taxonómia rendeletének technikai vizsgálati kritériumaival.
Az MBH Jelzálogbank az MBH Csoport tagjaként elkötelezett amellett, hogy a fenntarthatósági alapelveket hosszú távon is beépítse üzleti stratégiájába, és tovább növelje az általa kibocsátott zöldjelzáloglevél-állományt, valamint zöld refinanszírozási aktivitását. Ezzel összhangban állította fel 2021 végén Zöld Jelzáloglevél Keretrendszerét, amely lehetővé teszi, hogy a nemzetközi sztenderdeknek megfelelő zöld jelzálogleveleket bocsásson ki.
A keretrendszer 2025 márciusi megújítását hosszú szakmai munka előzte meg, amelynek központi eleme a zöld lakó- és kereskedelmi ingatlanok leválogatási szempontjainak és hatásvizsgálati modelljeinek fejlesztése volt. Az új keretrendszer így lehetővé teszi a környezeti hatások – így az ingatlanbiztosítékok egy négyzetméterre vetített szén-dioxid-kibocsátásának és a zöld jelzáloghitel portfolió éves energiamegtakarításának – pontosabb becslését, emellett a hazai ingatlanállomány sajátosságaihoz igazodva szigorúbb szűrési modellt alkalmaz, ami kompatibilis az EU Taxonómia rendelet technikai vizsgálati kritériumaival. A keretrendszer a Nemzetközi Tőkepiaci Szövetség (ICMA) által publikált Green Bond Principle-t (GBP) veszi alapul.
A Moody’s jó minősítéssel értékelte az MBH Jelzálogbank gyakorlatát
Az MBH Jelzálogbank Nyrt. megújított Zöld Jelzáloglevél Keretrendszerére vonatkozó Külső Minősítői Szakvéleményt (Second Party Opinion, SPO) a Moody’s Ratings készítette el. A globális pénzügyi szolgáltató értékelési módszertana komplexebb, mint más szereplőké, mert a GBP-nek való megfelelés mellett a keretrendszer fenntarthatósághoz való tényleges hozzájárulását is vizsgálja.
Mindezek alapján a Moody’s az MBH Jelzálogbank Zöld Jelzáloglevél Keretrendszeréhez jó (SQS3) minősítést rendelt, a vizsgált tényezők többségénél – a bevételek felhasználása, kezelése, az értékelési és kiválasztási folyamat – maximum pontszámot kapott a bank. A jelentés szerint az új keretrendszer erőssége továbbá, hogy a finanszírozható zöld lakó- és kereskedelmi ingatlanok a fenntarthatósággal kapcsolatos legfontosabb kihívásokat célozzák meg.
„A zöld finanszírozásban vállalt szerepünk nemcsak pénzügyi, hanem társadalmi felelősség is. A keretrendszerünk felülvizsgálata és a Moody’s értékelése mérföldkő számunkra, mert a Zöld Jelzáloglevél Keretrendszerünk megfelelőségén felül visszajelzést ad arról is, hogy hol tartunk, és milyen irányba kell fejlődnünk. Hosszú távon azon dolgozunk, hogy refinanszírozási portfóliónkban egyre nagyobb arányt képviseljenek az érdemi energiahatékonysági javulást eredményező lakossági beruházások” – emelte ki Dr. Nagy Gyula, az MBH Jelzálogbank vezérigazgatója, a célkitűzések közé sorolva a legalább 30 százalékos primerenergia-megtakarítással járó felújítási hitelek arányának növelését a refinanszírozási portfólióban.
A szigorodó feltételek zöldítik az állományt
Az MBH Jelzálogbank Elfogadható Zöld Jelzáloghitel állományának összetétele tovább javult a keretrendszer új, szigorúbb leválogatási modelljének alkalmazásával, mivel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által is támogatott tanulmányban* meghatározott magyar lakóingatlan-állomány felső 15 százalékával összhangban az MBH Jelzálogbanknál családi házak esetében a D/DD-nél, a lakásoknál pedig a C/CC-nél rosszabb energetikai tanúsítványú ingatlanok nem minősülnek zöldnek.
Az MBH Jelzálogbank zöld portfóliója 78,6 milliárd forintot, a bank által kibocsátott zöld jelzáloglevelek állománya 48,6 milliárd forintot tett ki 2025 első három hónapjában. A zöld jelzáloglevél kibocsátáshoz allokálható fedezeti eszközként tehát hozzávetőleg 25-30 milliárd forint Elfogadható Zöld Jelzáloghitel állománnyal rendelkezik a hitelintézet.
Az MBH Jelzálogbank a Zöld Jelzáloglevél Keretrendszer létrehozását és továbbfejlesztését hosszú távú zöld stratégiájának kulcsfontosságú pillérének tekinti, és célja, hogy a továbbra is hazai fenntartható jelzáloghitel-finanszírozás meghatározó szereplője legyen.