A munkahelyek megőrzéséhez köthetik a nagyvállalati gázártámogatást Németországban

A munkahelyek megőrzéséhez köthetik a nagyvállalatok gázártámogatását Németországban egy hétfőn véglegesített szakértői javaslat szerint, amelynek alapján a szövetségi kormány napokon belül dönt a gázárfék elnevezésű támogatási rendszerről.

A munkahelyek megőrzéséhez köthetik a nagyvállalati gázártámogatást Németországban

A munkavállalói és munkaadói érdekképviseletek szakértőiből és független kutatókból álló testület javaslata szerint a földgázpiaci nagyfogyasztók közé tartozó cégek, azaz nagyjából 25 ezer iparvállalat januártól 2024 áprilisáig kilowattóránként - adók és díjak nélkül - 7 eurocentes áron kaphatnának földgázt a 2021-es fogyasztásuk 70 százalékáig, és csak az ezen felüli fogyasztásért kellene piaci árat fizetniük. A támogatásért cserébe vállalniuk kellene, hogy megtartják telephelyeiket, és megőrzik a munkahelyek legalább 90 százalékát.

A háztartásoknak, valamint a kis-, és a közepes méretű vállalkozásoknak - együttvéve több mint 20 millió fogyasztónak - kidolgozott gázárfék két lépcsőből álló rendszer lenne. Elsőként az állam átvállalná a decemberben fizetendő átalány összegét. A második szakaszban, 2023 márciusától 2024 áprilisáig adókkal és díjakkal együtt kilowattóránként 12 centbe kerülne a földgáz az utóbbi évek fogyasztása alapján kalkulált úgynevezett alapfogyasztás 80 százalékáig. Piaci árat az ezt meghaladó mennyiségért kellene fizetni. Ugyanez a rendszer vonatkozna a távhőszolgáltatásra is.

A szakértői testület szerint a támogatási rendszer egyszerre védené az esetenként több nagyságrendet kitevő áremelkedéssel sújtott lakossági és vállalati fogyasztókat a túlterhelődéstől, gazdasági-pénzügyi ellehetlenüléstől, és ösztönözne takarékosságra, a földgázfogyasztás 20-30 százalékos csökkentésére.

A rendszert számos egyéb rendelkezés egészítené ki. Létrehoznának például egy alapot, amelyből a leginkább rászorulók igényelhetnének további támogatást. Bevezetnék azt is, hogy a leginkább jómódú rétegeknél, az évi 72 ezer eurónál nagyobb jövedelemmel rendelkező adófizetők esetében a gázárfék-támogatás az adóköteles jövedelemhez tartozik.

A javaslat szerint a teljes rendszer nagyjából 91 milliárd euróval - a nagyfogyasztók esetében 25 milliárd euróval, a lakossági, illetve a kis-, és a közepes méretű vállalati fogyasztóknál 66 milliárd euróval - terhelné meg az államháztartást. Ezt a költséget a szövetségi kormány 200 milliárd eurós keretösszegű támogatási programjából kellene finanszírozni. A pénzügyi védőernyő elnevezésű programhoz szükséges hitelek felvételéről szóló jogszabályt a napokban fogadta el a törvényhozás.

Olaf Scholz kancellár hétfőn Berlinben egy más ügyben tartott tájékoztatóján elmondta, hogy átvették és tanulmányozzák a szakértői javaslatot, amelynek alapján már a szerdai kormányülésen döntenek a gázárfék program "sarokpontjairól". Jelezte, hogy hasonló megoldásra készülnek az ugyancsak rohamosan dráguló villamosenergia esetében is.

Németországban a földgázpiacon egyszerre okoz gondot a tavaly megindult drágulás, amely Oroszország Ukrajna elleni háborújával még inkább lendületet vett, és a kínálat szűkössége, amely ugyancsak összefügg az Ukrajna elleni orosz támadással.

Az ellátási helyzet azért kritikus, mert csaknem teljesen kiesett az eddigi legnagyobb szállító, Oroszország, amely a háború februái kezdete óta fokozatosan visszafogta a Németországba irányuló exportot, annak ellenére, hogy a háború miatt Oroszországgal szemben bevezetett európai uniós büntetőintézkedések nem érintik a földgázkereskedelmet.

Az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat-1 vezeték augusztus végi leállításával 2022 szeptembere volt az első olyan hónap az oroszországi import kezdete, 1972 óta, amikor nem érkezett Németországba földgáz közvetlenül Oroszországból.

Az ukrajnai háború előtt Németország a földgázfelhasználásának bő 50 százalékát fedezte orosz importból. A szövetségi kormány legutóbbi adatai szerint júniusig 26 százalékra csökkent ez az arány, és Norvégia vette át a legnagyobb szállító szerepét 27 százalékos aránnyal. A vezetékes orosz import kiváltását szolgálja egy sor fejlesztés, felépítenek a többi között négy tengeri terminált, amelyek cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására alkalmasak. Az elsőt - Wilhelmshavenben - a télen tervezik üzembe állítani.

Tudatosabbak és hosszabb távra terveznek a magyar befektetők: így fektettünk be 2025-ben

A geopolitikai bizonytalanság és az éles piaci kilengések ellenére a magyar Lightyear-felhasználók 2025-ben nagyrészt megtartották befektetéseiket. A hosszú távú befektetési számlákra befizetett összegek több mint 90%-a az adóév lezárása után is a piacon maradt, ami egyértelmű elmozdulást jelez a hosszú távú vagyonépítés irányába. Ezzel párhuzamosan nemcsak a befektetett összegek nőttek és a hosszú távú számlák száma ugrott meg, hanem a magyar Lightyear-felhasználók átlagos teljesítménye is felülmúlta az S&P 500 index hozamát.
2026. 01. 10. 07:00
Megosztás:

A lengyel kormányfőt aggasztja Grönland ügye és a NATO egysége

Donald Tusk lengyel miniszterelnök aggasztónak nevezte pénteki varsói sajtóértekezletén, hogy Grönland miatt veszélybe kerülhet a NATO egysége.
2026. 01. 10. 06:00
Megosztás:

Szlovákiában tovább csökkent az ipari termelés

Szlovákiában tovább csökkent az ipari termelés novemberben éves szinten és havi összehasonlításban is - derült ki a szlovák Statisztikai Hivatal (SÚSR) által pénteken ismertetett statisztikákból.
2026. 01. 10. 05:00
Megosztás:

Véget érhet a kókler-korszak a családi házak építésénél

A statisztikák szerint ma Magyarországon tízszer annyi az építtető, mint a megbízható, szakképzett kivitelező. Sokan kellő szaktudás és tapasztalat nélkül vállalnak milliós munkákat, súlyos műszaki hibákat és évekig elhúzódó építkezéseket hagyva maguk után. A szakértő szerint a megoldás a technológia radikális megváltoztatásában, az üzemi előregyártásban rejlik.
2026. 01. 10. 04:00
Megosztás:

Az uniós tanács jóváhagyta a Mercosur kereskedelmi megállapodás aláírását

Az Európai Unió Tanácsa határozatot fogadott el, amelyben a tagországok mezőgazdaságért felelős miniszterei felhatalmazták az Európai Bizottságot az EU-Mercosur partnerségi megállapodás (EMPA), valamint a Mercosur-országokkal tervezett ideiglenes kereskedelmi megállapodás (ITA) aláírására - tájékoztatott az uniós tanács pénteken.
2026. 01. 10. 03:00
Megosztás:

Milyen használt autót vesz ma egy magyar? Mutatjuk!

Tavaly a Datahouse adatai alapján 128 155 használt autó érkezett külföldről, ez 15,5 százalékkal több, mint 2024-ben – közölte a jóautók.hu pénteken az MTI-vel.
2026. 01. 10. 02:00
Megosztás:

Robban a 2026-os nyugdíj! Van, aki akár 10%-kal többet kap, de miért?

Sokan tartottak a 2026-os nyugdíjváltozásoktól, de a friss szakértői elemzések alapján meglepően jó hírek érkeztek. Nem emelkedik a nyugdíjkorhatár, nem szigorodnak a kedvezmények, sőt: egyesek számára látványosan magasabb nyugdíj jöhet, miközben a munkát vállaló nyugdíjasok helyzete is kedvező marad.
2026. 01. 10. 01:29
Megosztás:

Jó, hogy végre havazik? Elemzés a hótakaró szerepéről a mezőgazdaságban

Magyarországra is megérkezett a hó, amely jelenleg az ország nagy részét kisebb-nagyobb vastagságban borítja. A hónak nemcsak a gyerekek örülnek, hanem agrárszempontból is kiemelt jelentőséggel bír.
2026. 01. 10. 01:00
Megosztás:

Sokkoló riasztás érkezett: –31,5 fokot mértek Magyarországon – ilyen hideg ritkán van!

Dermesztő rekord született hajnalban Magyarországon: a Bükk-fennsíkon, a Vörösmeteor-töbörben –31,5 Celsius-fokot mértek, ami a 2026-os tél eddigi legalacsonyabb hazai hőmérséklete. Az adatot az Északerdő Zrt. speciális mikroklíma-állomása rögzítette.
2026. 01. 10. 00:29
Megosztás:

Digitap ($TAP) árfolyam-előrejelzés: 2,50 dollár lehet a célár, miközben az XRP a 3 dolláros szint visszahódításáért küzd

A kriptovaluta-piac ismét élénkül, és az árfolyammozgások kezdik egyértelműbben kirajzolni az aktuális trendeket. Miközben a nagyobb eszközök a helyreállításért harcolnak, a figyelem megoszlik a bevált, nagy piaci kapitalizációjú tokenek és a gyorsan növekvő új projektek között. Ez az elmozdulás új előrejelzéseket eredményez a teljes piacon.
2026. 01. 09. 23:30
Megosztás:

Zcash összeomlás, Bitcoin tőkeáttétel-csökkentés: megremegett a kriptopiac

A kriptovaluta piac ismét turbulens időszakon megy keresztül: a Zcash teljes fejlesztőcsapatának távozása, a Bitcoin derivatívák nyitott pozícióinak bezuhanása, és a makrogazdasági feszültségek kombinációja jelentős árfolyam-ingadozást okozott. A befektetők fokozott óvatossággal reagálnak, miközben a háttérben zajló stablecoin- és altcoin-fejlemények új irányokat is jelezhetnek a közeljövőre.
2026. 01. 09. 23:00
Megosztás:

Az Erste Group felvásárolta a Santander Bank Polska 49 százalékos tulajdonrészét

Az Erste Group Bank AG sikeresen lezárta a Santander Bank Polska S.A. 49 százalékos többségi részesedésének és a Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. vagyonkezelő 50 százalékos részesedésének felvásárlását a Banco Santander S.A.-tól (Santander Group) - tájékoztatta az Erste Group pénteken az MTI-t.
2026. 01. 09. 22:00
Megosztás:

Kiemelt Hír: Az XRP elérte a 2,27 dollárt az ETF-kereskedési volumen hatására – A Digitap ($TAP) lehet a fizetések valódi jövője?

Az XRP megújult lendülettel kezdte a 2026-os évet. A token 2,27 dollárig emelkedett, ami körülbelül 25%-os növekedést jelent az év első hetében, miközben tovább áramlik a tőke az újonnan indított XRP-alapú tőzsdén kereskedett alapokba (ETF-ekbe).
2026. 01. 09. 21:00
Megosztás:

BÉT: Pozitív hangulatban telt a pénteki kereskedés

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 600,54 pontos, 0,52 százalékos emelkedéssel, 116 510,12 ponton zárt pénteken.
2026. 01. 09. 20:00
Megosztás:

A JPMorgan és a Bitwise szerint a Bitcoin és az Ethereum is erős év előtt áll

Véget érhet a tavalyi kockázatcsökkentési hullám a kriptopiacon – legalábbis így látják a JPMorgan elemzői és a Bitwise vezető befektetési szakemberei. Az év eleji piaci stabilizáció jelei, az ETF-ek áramlásai, és a szabályozói környezet fokozatos javulása mind arra utalnak, hogy a Bitcoin (BTC) és az Ethereum (ETH) újabb lendületet vehet 2026-ban. Vajon tényleg új csúcsok jöhetnek?
2026. 01. 09. 19:30
Megosztás:

NGM: a magyar családok év végén is olcsóbban tankolhattak

Decemberben is teljesült a kormány elvárása, a magyar családok kedvezőbb áron tankolhattak, mint a szomszédos országokban élők, mindkét üzemanyag típus esetén 9 forinttal - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteken.
2026. 01. 09. 18:30
Megosztás:

Egy évtized alatt csaknem felére csökkent az alacsony végzettségűek száma

Egy évtized alatt 47 százalékkal csökkent a legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkező emberek száma, a hátrányos helyzetűek középfokú iskolai végzettséghez, illetve szakmai ismeretekhez juthattak - közölte a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkára pénteken Zalaegerszegen.
2026. 01. 09. 18:00
Megosztás:

Csalók a kasszában - Rekordforgalom és rekordkockázat a magyar pénzforgalomban

Soha nem mozgott még ennyi pénz digitálisan Magyarországon – és soha nem volt ekkora tétje annak, hogy ki, hogyan és milyen védelemmel vesz részt ebben a forgalomban – erről szól majd a 2026. január 28-án, a Thermal Hotel Heliában megrendezésre kerülő Financial Fraud Summit konferencia.
2026. 01. 09. 17:30
Megosztás:

Növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit a DH Group

Az ingatlanközvetítéssel és pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó DH Group csaknem 30 százalékkal növelte hitelközvetítéseit és a jutalékbevételeit 2025 végén - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.
2026. 01. 09. 17:00
Megosztás:

Irán kriptopénzekkel kerüli meg a szankciókat – Új módszerek, növekvő feszültségek

Friss amerikai jelentések szerint Irán Forradalmi Gárdája (IRGC) kriptovaluták segítségével próbálja kijátszani az Egyesült Államok gazdasági szankcióit. A digitális eszközök alkalmazása a védelmi exportban nemcsak technológiai újítás, hanem geopolitikai kihívás is: az ilyen lépések tovább feszíthetik a régió amúgy is törékeny egyensúlyát, miközben komoly figyelmeztetést jelentenek a globális kriptoszabályozás számára.
2026. 01. 09. 16:30
Megosztás: