A nap befektetői ábrája
Az MSCI világ és EU indexek előremutató PE értékeltsége és azok aránya
Forrás: Bloomberg, Erste
Jól látható, hogy a PE értékeltség 2021-ig nagyjából együtt mozgott a két index esetében. A szétválás akkor, a Covid után kezdődött meg. A hagyományos elmélet szerint az az eszköz forog nagyobb PE rátán, ahol gyorsabb az eredménybővülés, míg az alacsonyabban, amelyiknek alacsonyabb vagy egyáltalán nincs eredménybővülése.
Sőt, ha nincs bővülés akkor alapvetően 10 vagy az alatti rátával találkozhatunk a hüvelykujj szabály szerint. A fejlett és a feltörekvő piacokat is tartalmazó a világ MSCI index 20-as PE rátán, az EU index pedig 14-esen forog jelenleg.
Ha viszont a két index relatív mozgását nézzük, akkor az látható, hogy a subprime válságig együtt mozogtak, azóta viszont a világ index felülteljesítő. Nem a magasabb értékeltség, hanem a magasabb eredmény miatt. Ez a szétválás az elmúlt néhány évben gyorsult be, amikor már nem csak a gyorsabb profitbővülés, hanem a növekvő és egyre magasabb értékeltség is megjelent.
Az MSCI világ és az EU indexek relatív mozgása
Forrás: Bloomberg, Erste
Szóval jól hangzik, hogy milyen olcsó lett az EU index a világhoz képest, de a szomorú valóság az, hogy ebben alapvetően a lassabb európai gazdasági növekedés játszhat szerepet.
Az pedig a magasabb gázárakból (2021 óta), a háborús nyomásból, az alacsonyabb beruházási rátákból jön. S még akkor is igaz, ha számos vállalat nem lokális, hanem globális piacra dolgozik.
Mindenesetre azért lehet arra játszani, hogy ez a rés valamikor elkezd majd zárulni, de a fenti grafikonok jól mutatják, hogy ez akár hosszú évekig is eltarthat. S valószínűleg akkor kezdődik majd el, ha az EU gazdaság megkezdi a kilábalást abból a gazdasági gyengeségből, amibe az elmúlt években keveredett.