A NAV a rendelkezésre álló online adatokat is betölti az egyéni vállalkozók szja-bevallásába

Az egyéni vállalkozóknak készített szja-bevallási tervezetekbe a NAV automatikusan betölti a rendelkezésére álló online számla- és pénztárgépadatokat, illetőleg a szocho- és járulékadatokat, amit az idei legnagyobb újításának nevez hétfői közleményében Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A fejlesztés nemcsak időt takarít meg, hanem jelentősen növeli a bevallások pontosságát is, amivel az egyéni vállalkozók biztonságos és kiszámítható működését támogatja - írták.

A NAV a rendelkezésre álló online adatokat is betölti az egyéni vállalkozók szja-bevallásába

Az új megoldás érdemi könnyebbséget jelent azoknak az átalányadózó, nem nyugdíjas vállalkozóknak, akik 2025-ben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) adták be az egyszerűsített negyedéves szocho- és járulékbevallásukat: ezek az adatok ugyanis automatikusan átkerülnek az éves szja-bevallásba. Emellett a NAV valamennyi egyéni vállalkozó szja-tervezetében feltünteti az online számla rendszerből és az online vagy e-pénztárgépekből származó bevételi adatokat - ismertette a közlemény.

A fejlesztés jól illeszkedik abba a folyamatba, amelynek célja a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése és a bevallások pontosságának növelése. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyre több, már rendelkezésére álló, adatot mutat vissza és épít be a tervezetekbe, így azok egyre teljesebbé és megbízhatóbbá válnak, miközben az adózók terhei érezhetően csökkennek. Az adatok kiajánlása révén az átalányadózó egyéni vállalkozók szja-bevallása gyakorlatilag néhány kattintással ellenőrizhető és benyújtható - emelte ki a hivatal.

A vállalkozói jövedelem szerint adózó egyéni vállalkozók, valamint azok az átalányadózók, akik nem adtak be a tavalyi év minden negyedévében egyszerűsített járulékbevallást, az eSZJA portálon megjelenített, az online számla és az online pénztárgép rendszerbe beérkezett bevételi adatok felhasználásával készíthetik el a bevallásukat, a költségadatok és az igénybe vett kedvezmények (például kisvállalkozói kedvezmény, fejlesztési tartalék) adatainak beírása után - ismertette a NAV.

Az elmúlt évek digitalizációs fejlesztéseinek köszönhetően az adózás már adatvezérelt környezetben működik. A hivatal jelentős mennyiségű strukturált információval rendelkezik az online számla rendszerből, az elektronikus és online pénztárgépekből, valamint más adatszolgáltatási csatornákból. Ezek az adatok lehetővé teszik, hogy a bevallási tervezetek valós, ellenőrzött adatokon alapuljanak - tette hozzá a NAV.

A NAV idén mintegy 5,6 millió adózónak készített bevallási tervezetet az eSZJA-rendszerben, beleértve a magánszemélyeket, az egyéni vállalkozókat, őstermelőket és áfás magánszemélyeket is. A mostani fejlesztés egy újabb lépés afelé, hogy a bevallás a vállalkozóknak is egy gyors, egyszerű és átlátható folyamattá váljék, amelyben az adózóknak egyre kevesebb manuális teendőjük marad - jegyezte meg az adóhatóság.


Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága

Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága - mondta a miniszterelnök a Kiriákosz Pierakákisszal, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki egyeztetés után sajtótájékoztatón, Budapesten. Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése már magában hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez.
2026. 06. 27. 12:00
Megosztás:

Augusztus végén több mint 3 milliárd forintos fejlesztés indul a Széchenyi Fürdőben

A Fővárosi Közgyűlés pénteken jóváhagyta a Széchenyi Fürdő felújítási programját, megadta a felhatalmazást a nyílt közbeszerzési eljárás kiírására, így várhatóan augusztus végén elkezdődhetnek a nettó 3 milliárd forintot meghaladó felújítási munkálatok - ismertette Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója sajtóbejáráson, pénteken Budapesten.
2026. 06. 27. 11:00
Megosztás:

Párizsban elhalasztják a Pride-ot és más tömegrendezvényeket

A rendkívüli hőség miatt elhalasztják Párizsban a szombatra tervezett Pride-felvonulást és más tömegrendezvényeket a fővárosi rendőrfőnökök kérésére - közölték a szervezők.
2026. 06. 27. 10:00
Megosztás:

A júniusi amerikai fogyasztói hangulat az előzetesen becsültnél erőteljesebben javult

Az előzetesen becsültnél lényegesen nagyobb mértékben javult júniusban a Michigani Egyetem (University of Michigan) amerikai fogyasztói hangulatindexe, egyben jócskán meghaladta a májusi értéket.
2026. 06. 27. 09:00
Megosztás:

Tüzek pusztítanak Bosznia-Hercegovinában

Narancssárga hőségriasztást adtak ki Bosznia-Hercegovina legnagyobb részére péntektől, mert a következő napokban a hőmérséklet helyenként elérheti a 38 Celsius-fokot, a tartós hőség és szárazság miatt pedig az ország számos területén csaptak fel erdőtüzek.
2026. 06. 27. 08:00
Megosztás:

Meghaladta a 10,5 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Félmilliárd eurós új pénzügyi csomagot hagyott jóvá Ukrajna számára az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), és ezzel meghaladta a 10,5 milliárd eurót a londoni pénzintézet által Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke.
2026. 06. 27. 07:00
Megosztás:

MVM: stabil az energiaellátás

A hálózati adatok alapján az energiaellátás stabil, rendkívüli beavatkozásra nincs szükség; a kiegyensúlyozott működés érdekében ugyanakkor sokat tehetnek a fogyasztók is: akinek van rá módja, használja átgondoltan az energiaigényes berendezéseit a legnagyobb esti terhelés idején, lehetőség szerint ne egyszerre - közölte az MVM Csoport Facebook-oldalán pénteken.
2026. 06. 27. 06:00
Megosztás:

Az USDT bekapcsolódik Brazília Pix rendszerébe, 170 millió ember előtt nyílhat meg az út

Az Oobit kriptofizetési szolgáltató összekapcsolta az USDT stabilcoint Brazília rendkívül népszerű Pix azonnali fizetési rendszerével. Az integráció révén a dollárhoz kötött digitális eszköz elméletileg akár 170 millió brazil felhasználó számára is könnyebben hozzáférhetővé válhat, ami fontos lépést jelenthet a stabilcoinok mindennapi fizetési eszközzé válásában.
2026. 06. 27. 05:00
Megosztás:

Az egészségügyi kiadások megnyomják a magyar háztartások összköltségét - az optikai piacról érkezik rendhagyó megoldás

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, 2024-es adatai szerint a háztartások egy főre jutó éves fogyasztási kiadása meghaladta a kétmillió forintot. Ebből a közteherviseléseken felül átlagosan 272 ezer forint ment el közvetlen egészségügyi kiadásokra. A tervezhetőség ezért ezen a területen is egyre fontosabb szemponttá válik, amire új, rugalmas konstrukcióval reagál a magyar piacvezető optikai szereplő, az Ofotért.
2026. 06. 27. 04:00
Megosztás:

Befejeződött a Paks II. Atomerőmű szimulátor instruktorainak oroszországi képzése

Négyezerórás oroszországi képzésük zárásaként 2026. június 26-án sikeres vizsgát tettek azok a magyar instruktorok, akik a Paks II. Atomerőmű üzemeltető személyzetének felkészítését végzik majd. A program elméleti része a Roszatom Műszaki Akadémiáján zajlott, a szakmai gyakorlat pedig a Paks II. Atomerőmű referenciájaként szolgáló Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésén.
2026. 06. 27. 03:00
Megosztás:

Ennyibe kerül ha 1 napig megy a klíma a lakásban

Későn érkezett, de néhány nap alatt teljes erővel kapcsolt be a nyár Magyarországon, ami a klímák használatán is azonnal látszott.
2026. 06. 27. 02:00
Megosztás:

Törvényi döntés! A családi pótlék nem a jövedelemhez kötött

A családi pótlék az egyik legismertebb magyarországi családtámogatási ellátás, a jövedelmi szabályait azonban sokan félreértik. Gyakran felmerül például, hogy elveszítheti-e a család a támogatást, ha a szülő fizetésemelést kap, magasabb jövedelmű munkahelyre kerül, vállalkozást indít, vagy jelentősebb megtakarítással rendelkezik.
2026. 06. 27. 01:00
Megosztás:

Szombaton 1 percre se menjen ki a napra!

Az ország egész területén a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szombaton - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében.
2026. 06. 27. 00:05
Megosztás:

Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása

Szombaton megszűnik a közmédia vezetőinek megbízatása, mivel megjelent a médiatörvény módosítása a Magyar Közlönyben pénteken.
2026. 06. 26. 23:00
Megosztás:

Több mint 300 ezren vettek részt a Múzeumok éjszakáján

A június 20-án megrendezett Múzeumok éjszakáján idén összesen 311 358 belépést regisztráltak; a jövő évi, immár 25. alkalommal megrendezett esemény 2027. június 26-án lesz - közölték a szervezők az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 26. 22:00
Megosztás:

Szúnyoggyérítési programot fogadtak el a fővárosi képviselők

A főváros egészére kiterjedő szúnyoggyérítési programot fogadott el pénteken a Fővárosi Közgyűlés.
2026. 06. 26. 21:00
Megosztás:

A rögzített üzemanyagár miatti veszteségeik ellentételezését és a törvényi szabályozás átdolgozását követeli a benzinkutas szervezet

A rögzített üzemanyagár miatti veszteségeik ellentételezését és a törvényi szabályozás átdolgozását követeli a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) - hangzott el a szervezet pénteki tiltakozó akciójáról tartott sajtótájékoztatón, Inárcson.
2026. 06. 26. 20:00
Megosztás:

Erősödött a forint árfolyama péntek estére

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben pénteken estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 06. 26. 19:00
Megosztás:

Rendkívüli állapotot vezettek be a Krímben és Szevasztopolban

Rendkívüli állapotot vezettek be pénteken a Krím és Szevasztopol hatóságai.
2026. 06. 26. 18:30
Megosztás:

48 óra alatt megduplázódott a klímahasználat

Június 19-től mindössze 48 óra alatt megduplázódott a hűtési üzemmódot használó otthonok aránya a Daikin klímákat és hőszivattyúkat vezérlő Onecta alkalmazás anonim, országos használati adatai szerint.
2026. 06. 26. 18:00
Megosztás: