A novemberi beszerzésimenedzser-indexek rontották pénteken a részvénypiaci hangulatot
Mindez abba az irányba terelte a piacot, hogy az EKB a gyenge konjunktúra miatt gyorsabban csökkentheti majd az irányadó kamatot. A páneurópai Stoxx600 a csütörtököt követően pénteken is emelkedni tudott, amikor 1,2%-kal került feljebb. A kamatvárakozások alakulásával összhangban szektor szinten egyértelműen az ingatlan lógott ki felfelé, míg az egyetlen negatívba forduló a banki volt. A vezető nyugat-európai indexek kivétel nélkül kizöldültek.
A legjobb teljesítményt közöttük a brit FTSE100 mutatta, miután az Egyesült Királyságban a gyenge beszerzésimenedzser- indexek mellett a kiskereskedelmi forgalomra vonatkozóan is kedvezőtlen adatok érkeztek, így a piac – az infláció októberi felpattanása ellenére is – a Bank of Englandtől is gyorsabb kamatcsökkentésre számít, mint korábban.
A hét első felében a geopolitikai feszültség fokozódása rontotta a részvénypiaci hangulatot, ám e tekintetben csütörtöktől már érezhető volt a javulás. A Stoxx600 1,1%-kal került feljebb az elmúlt héten, a francia és az olasz tőzsde esett, míg a brit FTSE100 és a DAX emelkedni tudott.
A Nyugat-Európában uralkodó kedvező hangulat a KKE-régió tőzsdéit is pozitív tartományba segítette. A BUX 0,4%-kal került feljebb; a hazai nagypapírok vegyesen zártak. A KSH gyenge beruházási adatot publikált pénteken: a statisztikai hivatal becslése szerint a harmadiik negyedévben az előző negyedévhez képest 2,5%-kal, az előző év azonos időszakához képest 14,9%-kal zsugorodott a beruházások teljesítménye.
A KKE-régió tőzsdéi heti összevetésben szerény emelkedést könyvelhettek el.
A TTF földgáz ára a geopolitikai feszültség nyomán megugrott, a hét egészét tekintve azonban végül csak 2%-kal került feljebb. Az emelkedéshez a Gazprombank eszközeire vonatkozó amerikai szankció is hozzájárulhatott.
(Forrás: OTP Ébresztő)