A Quality Engineering jövője

Az elmúlt években olyan feltörekvő makro-technológiai erők felemelkedésének lehettünk tanúi, mint a core modernizáció, a digitális élmény, az analitika, a blockchain, illetve az informatika üzleti vonatkozásai. A bennük rejlő lehetőségek optimális kiaknázásához nem elkülönített alkalmazásként kell tekinteni ezekre, hanem meg kell érteni, hogy ezek az erők hogyan hatnak egymásra és hogyan kapcsolódnak más újonnan megjelenő technológiákhoz – derül ki a Deloitte legújabb Quality Engineering Trends kutatásából.

A Quality Engineering jövője

Az 5G megjelenésével az IoT (Internet of Things) által összekapcsolt eszközök kapcsolata a korábbinál is szorosabbá vált. A szervezetek egyre nagyobb hozzáférést kapnak a mesterséges intelligenciához (AI) és a gépi tanuláshoz (ML) is, ezzel pedig olyan kifinomult megközelítések alkalmazhatók, mint az emberközpontú tervezés. A szervezetek most azt vizsgálják, hogyan lehet az emberi érzelmeket leolvasni és feldolgozni.

A Deloitte legfrissebb Quality Engineering Trends Reportból kiderült: az IT- és üzleti vezetők a következő 1-2 évben egynél több területre terveznek beruházásokat: az Agile és a DevOps vezet, a válaszadók több mint 70%-e gondolja legfontosabbnak, ezt követi az intelligens automatizálás (54%), majd a teljesítmény- és biztonságtesztelés, tesztadatok és tesztkörnyezetek (48%). Előtérbe kerültek a nem hagyományos tesztelési megközelítések, a tömeges tesztelés például abban különbözik a hagyományos módszerektől, hogy ezt több, földrajzilag szétszórtan elhelyezkedő tesztelő végzi. Ez a módszer egyre nagyobb teret nyer a különböző harmadik féltől származó platformokon (példa) keresztül. A digitális átalakulás következményeként pedig a minőségtervezés kiegészítő funkcióból támogató funkcióvá fejlődik, a „minőség költsége” paradigmát felváltja a "minőség értéke".

“Az elmúlt években azt tapasztaltuk, hogy a szervezeteknél fokozatosan változik a gondolkodásmód, és a teszttervezési és -végrehajtási tevékenységek balra tolódnak. Ez magában foglalta a tesztelés bevonását a fejlesztés korai szakaszától kezdve a kihívások azonosítása és mérséklése érdekében. Az automatizálást azonban még mindig nagyrészt elszigetelten végzik. Miközben a tesztek végrehajtása eltolódott, és egyre inkább az automatizálásra támaszkodik, más területek, például a követelmények, a tervezés és még a jelentéskészítés is gyakran inkább kézzel történik.” – mondta Bakó Béla, a Deloitte Magyarország Technológiai tanácsadás tesztelési üzletágának menedzsere.

A külső környezet egyre bonyolultabbá válik, az informatikai vezetők pedig megoldásokat keresnek a környezetükkel kapcsolatos problémákra, az adatokkal kapcsolatos kihívásokra, a technológiai frissítésekkel kapcsolatos követelményekre és az üzleti folyamatok ismeretének növekvő igényére. Fejlett tesztelési mechanizmusokat keresnek a fejlődő technológiák, például a felhő, az IoT, a blockchain és az analitika kezeléséhez. De jelentős technológiai, társadalmi-gazdasági és pénzügyi tényezők is szerepet játszanak, ezek közül többet különösen fontos figyelembe venni a minőségtervezési megközelítéseknél.

A gépek felemelkedése

Ugyan az AI és az ML már egy ideje létezik az előnyeik a közelmúltig szinte teljesen kihasználhatatlanak voltak. Ezek mellett, a big data-ba való befektetések lehetővé tudták tenni a vállalatok számára, hogy hozzáférhessenek determinisztikus AI- és ML algoritmusokhoz. Az adatok értéke miatt pedig felértékelődött a reálisabb megközelítések iránti igény a megfelelő adatok azonosítása és kinyerése során. Ennek eredményeképpen egyre nagyobb szükség van az adattudósokra a tesztelési csapatokban, valamint a minőségmérnököket úgy kell pozícionálni, hogy a sebesség, az agilitás és az üzleti teljesítmény katalizátorai legyenek.

Digitális ikrek létrehozása

A digitális átalakulás és a feltörekvő technológiák továbbra is hatással vannak a minőségtervezésre minden iparágban. A folyamatok gyorsabban fejlődnek, az intelligensebb tesztelési eszközök széles skálája jelenik meg, és újabb architektúrák épülnek ki. Egy jól összekapcsolt ökoszisztémában a digitális entitások és az emberi tesztelők együtt dolgoznak a magas szintű eredmények elérése érdekében. A digitális ikrek, vagyis a termékek és folyamatok digitális másolatai segíthetnek az emberi tesztelőknek tartani a tempót, és gyökeresen megváltoztatják a tesztelési funkciót. A digitális ikreket a tesztelés végrehajtásának hagyományosan automatizált területein túlmenően is alkalmazni fogják, hogy a követelményekre, a tervezésre, sőt a jelentéstételre is kiterjedjenek.

És mi a helyzet a felhasználókkal?

A fogyasztók a termékekkel szembeni elvárásai minden eddiginél igényesebbek és változatosabbak. A szervezetek számára kritikus fontosságúvá vált, hogy figyelembe vegyék, hogy a felhasználót milyen finomabb érzelmi mozgatórugók irányítják, amikor mikrointerakcióba kerül a termékkel. Azok a kifinomult folyamatok, amelyek segítenek elkülöníteni, elemezni és kontextusba helyezni a konkrét felhasználói műveleteket, nagyban hozzájárulnak a felhasználói élmény fejlődéséhez. A szezonális és ciklikus változásokat figyelembe vevő, termelésvezérelt adatokkal kapcsolatos megfontolásokat is magában foglaló, intelligensebb minőségtervezési technikákon lesz a hangsúly.

Az automatizálás evolúciója

Az intelligens automatizálásnak kiemelkedő hatása lesz, hiszen olyan öngyógyító képességekkel rendelkező eszközöket hoz magával, amelyek kiküszöbölik az automatizálás egyik fő nehézségét, a szkriptek karbantartását. Az érintés nélküli automatizálás is egyre nagyobb teret nyerhet, mivel lehetővé teszi mind a tesztelők, mind az üzleti felhasználók számára, hogy teszteseteket automatizáljanak anélkül, hogy a kódolással foglalkoznának. Ez gyorsabb eredményekhez vezet, és csökkenti a mögöttes kód megértéséhez szükséges időt. Nem meglepő, hogy a felmérésben részt vevők több, mint fele az intelligens automatizálást jelölte meg olyan kulcsfontosságú területként, amelybe a következő 1-2 évben szükséges befektetni.

Újra és újra – folyamatos tesztelés és integráció

A mai agilis környezetben egyre nagyobb hangsúlyt kap a sprinten belüli fejlesztés és végrehajtás, amelyet az értékesítési folyamatba való folyamatos integráció követ. A szoftverfejlesztés, a tesztelés és a telepítés minden aspektusának alkalmazkodnia kell azáltal, hogy eltávolodik a hagyományos vízeséses, illetve hibrid megközelítésektől. Ahogy a kiadási ciklusok egyre rövidebbek lesznek, hogy lépést tartsanak a felhasználók változó igényeivel, az új DevOps gyakorlatok, eszközök és folyamatok a szoftverfejlesztési életciklus alapvető részévé válnak. A folyamatos tesztelés az egyik olyan DevOps-trend, amely elengedhetetlen a folyamatos szállításban győzni kívánó fejlesztőcégek számára.

A vállalkozás biztosítása

Sok szervezet számára már javában zajlik felhő vállalati térhódítása, egyeseknél pedig már teljesen befejeződött. A szervezetek több mint 90%-a ma már IT-környezetének legalább egy részét a felhőben használja. A felhő a tesztelő szervezeteken belül kikényszerítette néhány jól bevált szerepkör újragondolását, különösen a biztonsági tesztelés terén. Mivel az alkalmazások és az adatok az üzlethelyiségen kívül kerülnek elhelyezésre, az adatbiztonság a felhőalapú tesztelés létfontosságú elemévé vált. Az adatbiztonsági tesztelés azt értékeli, hogy a rendszer képes-e megvédeni az adatokat és az erőforrásokat az olyan sebezhetőségektől, mint a hackerek, vírusok, vagy az illetéktelen bejelentkezési kísérletek.

Az "új olaj" kezelése és karbantartása

A tiszta tesztadatok előállítása kritikus fontosságú ahhoz, hogy maximalizáljuk a tesztelés értékét. Ez azonban egy olyan terület, ahol sok szervezetnek hiányosságai vannak. A nehézségeket két kulcsfontosságú tényező okozza: a tesztadatok korlátozott hordozhatósága a különböző tesztkörnyezetekben megnehezíti az erőfeszítéseket, és korlátozza a további idő- és erőforrás-befektetések iránti lelkesedést; az állandó tesztkörnyezetek hiánya a tesztelő csapatok számára széttagoltabb ad-hoc erőfeszítéseket eredményez, mivel több szervezet hajlamos a tesztelést megosztott környezetekben végezni. E kihívások ellenére a szervezetek felismerik, hogy a kritikus üzleti forgatókönyvek üzembe helyezés előtti hatékony validálásához elengedhetetlenül fontosak az érdemi tesztadatok. Mivel a teszteléshez használt adatok azonosításához több millió bejegyzés átfésülése szükséges, ami kihívásokkal jár, kiemelt fontosságúak a megfelelő adatok megszerzésének hatékony módszerei.

Van 180 ezer forintod? Íme 3 kockázatosabb kriptovaluta, amit érdemes lehet évtizedekre megtartani

A kriptovaluták újra lendületbe jöttek az elmúlt évben, ahogy a kamatok csökkenése ismét vonzóvá tette a spekulatív eszközöket. Míg a legtöbb befektető továbbra is a jól ismert „kék csipkékben” – a Bitcoinban és az Ethereum-ban – látja a hosszú távú potenciált, vannak olyan merészebb alternatívák is, amelyek kisebb tőkével, nagyobb kockázatvállalással szintén komoly növekedési lehetőségeket kínálhatnak.
2025. 07. 21. 03:00
Megosztás:

Döbbenetes dolgot találtak Schmuck Andoron a halála után!

A fehér kalap és a piros nyakkendő titkos története most került napvilágra.
2025. 07. 21. 02:00
Megosztás:

Megrázta a világot a hír! Károly király halálára készülnek az udvarban

Az angol király, III. Károly egészségügyi állapota továbbra is középpontban áll: bár továbbra is aktív szerepet vállal a koronával járó feladatokban, egészségi állapota komoly aggodalomra ad okot.
2025. 07. 21. 01:00
Megosztás:

Politikai döntés! Megszavazták a főügyész menesztését

Egyhangúlag megszavazta Gali Baharav-Miara főügyésznő menesztését hivatalából a miniszterekből álló különleges bizottság Izraelben.
2025. 07. 21. 00:05
Megosztás:

Több mint 120 ezer látogató a Campus Fesztiválon

A szombati rekordot jelentő nézőszámmal 121 ezer látogató érkezett négy nap alatt a debreceni Campus Fesztiválra, ahol a régi idők felszabadult fesztiválhangulata találkozott a mai kor kényelmével és technológiájával - értékelték a szervezők a szombat éjszaka véget ért rendezvényt jelezve, hogy vasárnap hajnalban megkezdték a kordonok bontását, a Nagyerdei Stadion környékének helyreállítását.
2025. 07. 20. 23:00
Megosztás:

Ma sem volt telitalálat a hatos lottón

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 29. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 07. 20. 22:00
Megosztás:

Elérheti a Shiba Inu az 1 dolláros álomhatárt 2030-ra?

A kriptovaluták piaca jelenleg meghaladja a 3,8 billió dolláros értéket (2025. július 16-i adatok szerint). Mindez ellenére a szektor iránti bizalom még mindig ingatag. Bár néhány token – köztük a Shiba Inu (SHIB) – hatalmas közösséget és befektetői figyelmet vonzott, az ésszerűség gyakran háttérbe szorul a spekuláció mellett. Felmerül a kérdés: lehetséges, hogy a Shiba Inu ára 2030-ra elérje az 1 dollárt?
2025. 07. 20. 21:00
Megosztás:

Hol lesz a Coca-Cola részvény öt év múlva? – Stabilitás, osztalék és csendes növekedés

A Coca-Cola (NYSE: KO) szinte ikonikus szereplője a tőzsdének. A több mint egy évszázados múltra visszatekintő vállalat ma is a világ legnagyobb üdítőital-gyártója, és gyakran menedéknek számít a bizonytalan gazdasági időkben. Az elmúlt időszakban újra reflektorfénybe került, főleg a kereskedelmi vámok körüli aggodalmak idején. De vajon képes lesz a következő öt évben is tartani a tempót – vagy visszatér a piac alulteljesítői közé?
2025. 07. 20. 20:00
Megosztás:

Újra életbe lép a tűzgyújtási tilalom

A tartós csapadékhiány és kánikula miatt hétfőtől tűzgyújtási tilalom lép életbe Magyarország teljes területén - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vasárnap az MTI-vel.
2025. 07. 20. 19:00
Megosztás:

Napos idő után érkezik a lehűlés

A hét elején még napos, meleg, majd a hétvégén felhős idő és lehűlés várható, zápor, zivatar a hétvégéhez közeledve egyre gyakrabban alakulhat ki - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 07. 20. 17:00
Megosztás:

Újabb fejlesztés javítja az idősek biztonságát a Gondosóra programban

A legújabb fejlesztésnek köszönhetően a 112 segélyhívó szakemberei közvetlenül a Gondosóra felhasználójával tudnak kapcsolatba lépni, így a segítség még gyorsabban érkezik - közölte a miniszterelnök főtanácsadója vasárnapi Facebook-bejegyzésében.
2025. 07. 20. 15:00
Megosztás:

Jelenleg is tart az aratás, figyeljünk az utakon!

Még tart az aratási időszak, ezért országszerte a nagy mezőgazdasági munkagépek megemelkedett forgalmára kell számítani az utakon, ez pedig fokozott figyelmet és türelmet igényel minden járművezetőtől - hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter az Agrárminisztérium (AM) vasárnapi közleményében.
2025. 07. 20. 14:00
Megosztás:

44 ezer doboz sör egy Suzukiban – lebukott az italnagyker

Fennakadt az adóellenőrzésen egy ital-nagykereskedő; a cég számlái nem voltak rendben, a hivatalos bizonylatok alapján például egy alkalommal több mint 22 tonna, 44 ezer doboznyi sört szállítottak egy Suzuki Swiftben - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vasárnap az MTI-vel.
2025. 07. 20. 12:00
Megosztás:

Az iskolakezdés mentheti meg idén az áruhitelpiacot

Izgalmas hetek következnek az áruvásárlási hitelek piacán: a karácsonyi ünnepek előtti hetek mellett ugyanis a nyár második fele számít kiemelt időszaknak a piaci kereslet alakulása szempontjából – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az erősítés ugyanakkor rá is fér az áruhitelek piacára, hiszen az idei év első öt hónapja jóval visszafogottabb keresletet hozott az egy évvel korábbinál.
2025. 07. 20. 11:00
Megosztás:

Belföldi áruszállítás cégek számára

A cégtulajdonosoknak rengeteg részletre kell odafigyelniük, ha azt szeretnék, hogy a cégük sikeresen és fennakadás nélkül működjön. Különösen igaz az, ha nagy mennyiségű áru mozgatására is szükség van akár telephelyek között, akár a megrendelők által megadott címekre. Ebben a cikkünkben azt a témát járjuk körül, mire érdemes odafigyelni, ha azt szeretnénk, hogy mindig minden zökkenőmentesen menjen és az áruszállítás ne okozzon nehézségeket.
2025. 07. 20. 10:00
Megosztás:

Dönt a jegybank, jönnek a júniusi munkanélküliségi adatok

Kamatdöntő ülést tart kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, pénteken pedig a foglalkoztatás és munkanélküliség júniusi adatait közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 07. 20. 09:00
Megosztás:

Növekvő forgalomban emelkedett a BUX a héten

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1,34 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárta a hetet.
2025. 07. 20. 08:15
Megosztás:

Magyarország bízik az AI-ban

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem. felismerjük és értjük az AI-t?
2025. 07. 20. 07:00
Megosztás:

Bitcoin vagy Ethereum: melyik kriptó lesz a következő milliárdossá tevő eszköz?

Bár a Bitcoin és az Ethereum a világ két legnagyobb kriptovalutája, 2025-ben egészen más utat jártak be. A Bitcoin több mint 26%-ot erősödött, míg az Ethereum alig mozdult el, kevesebb mint 2%-kal nőtt eddig az évben. A kérdés így adja magát: melyik lesz a jobb befektetés a következő években? Melyik kriptoeszköz teszi majd milliomossá a legkitartóbb befektetőket?
2025. 07. 20. 06:00
Megosztás:

Külföldiek tanulnak magyarul a PTE nyári egyetemén

Több mint húsz országból érkeznek diákok Pécsre, a hétfőn kezdődő Magyar Nyelv és Kultúra Nyári Egyetemre, a magyart idegen nyelvként oktató kurzust huszonhatodik alkalommal rendezi meg a Pécsi Tudományegyetem (PTE).
2025. 07. 20. 05:00
Megosztás: