A spanyol király Pedro Sánchezt kérte fel kormányalakításra
Pedro Sánchez a második felkért jelölt a posztra, miután a július végi általános választásokon győztes konzervatív Néppárt elnöke, Alberto Núnez Feijóo nem kapta meg a parlament támogatását a poszthoz.
VI. Fülöp az elmúlt két napban a parlament hét pártjának vezetőjét fogadta, hogy felmérje a kormányalakítási esélyeket.
Pedro Sánchez a bejelentést követő sajtótájékoztatóján elmondta: elfogadta az uralkodó felkérését a miniszterelnöki tisztségre, és már a nap folyamán megkezdi a kapcsolatfelvételt a parlamenti pártokkal, hogy egyeztessenek a lehetséges együttműködésekről, támogatásokról.
Elsőként Yolanda Díazzal, a Sumar nevű baloldali párttömörülés elnökével, az ügyvivő kormány munkaügyi miniszterével találkozik "egy progresszív koalíciós kormány" megalakításának céljával. A parlamenti formációk közül egyedül a Vox pártot nem keresi meg.
"A megbeszélések diszkrétek lesznek, de a megállapodások transzparensek" - jegyezte meg, hangsúlyozva, hogy a keretet mindig az ország alkotmánya adja.
Ismertetése szerint kormányzati programjának alapjai egyebek mellett a szociális progresszió és a spanyolok, "Spanyolország népei" közötti együttélés erősítése.
Pedro Sáncheznek saját pártja 121 igen szavazata mellett további 55 támogató voksra van szüksége ahhoz, hogy újból kormányfővé váljon. A parlament katalán pártjainak szavazatai nélkül matematikailag nincs esélye a győzelemre.
A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC), valamint az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) a 2017-ben alkotmányellenesen megtartott katalán függetlenségi népszavazás megrendezése miatt elítélt vezetők rehabilitálását szabta feltételül ahhoz, hogy képviselői akár csak tartózkodással közreműködjenek az új spanyol kormány megalakulásában. Pedro Sánchez elmondta: a tanácskozások során alakítja majd ki álláspontját a követelésekkel kapcsolatban, de szavai szerint itt az ideje a nagylelkűségnek, hogy a politikai problémákat Katalóniában politikai úton orvosolják.
"Az országot nem lehet kormányozni politikai pluralitásának és területi sokszínűségének megértése nélkül" - tette hozzá.
A jogszabályban rögzített határidők alapján a spanyol törvényhozásnak november 27-ig kell új kormányfőt választani, ellenkező esetben újból választásokat kell tartani, várhatóan január közepén.