A stagfláció kísértete járja be a világgazdaságot

Az orosz és az ukrán gazdasággal szembeni közvetlen globális kereskedelmi kitettség alacsony, és az elmúlt években még csökkent is. Ez erős korlátok között tartja a háború közvetlen negatív hatásait, a közvetettek azonban a stagfláció (alacsony növekedéssel vagy akár recesszióval párosuló magas infláció) irányába vihetik a világgazdaságot – vélik az Allianz és az Allianz Trade elemzői. A kormányok várhatóan beavatkoznak a kedvezőtlen gazdasági folyamatokba, pénzügyi segítséget kínálhatnak – ahogy arra már vannak konkrét példák – a magas nyersanyagárak miatt veszélybe került vállalatoknak, így idén az Allianz és az Allianz Trade előrejelzése szerint „csak” 8 százalékkal nő a vállalati fizetésképtelenségek száma Európában és az Egyesült Államokban.

A stagfláció kísértete járja be a világgazdaságot

Abszolút értékben a konfliktusban érintett két ország, Oroszország és Ukrajna áru- és szolgáltatáskereskedelme nem elhanyagolható, összértékük 828, illetve 144 milliárd dollár. Ennek mindkét ország esetében nagyjából 80 százaléka az árukereskedelem, és 20 a szolgáltatások súlya. Ezzel az orosz gazdaság a világkereskedelem 2,1, az ukrán a 0,4 százalékát teszi ki. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy mindkét ország súlya mintegy egyharmadával csökkent 2019 óta.

Az orosz kereskedelmi kapcsolatok zuhanása, vagy akár teljes megszakítása a közvetlen szomszédokat érintené leginkább kellemetlenül, mindenekelőtt Fehéroroszországot és Moldovát, majd a tágabb értelemben vett Közép-Kelet Európai Régiót (Lengyelország, Magyarország, Szerbia, Románia, Törökország), a balti- és az északi országokat, illetve Észak-Koreát. A hadban álló felekre egyaránt igaz, hogy az oda irányuló export kiesése lényegében egyetlen országnak sem okoz megoldhatatlan problémát, sokkal inkább az onnan származó import elmaradása okozhat fejtörést.

Ami az ágazatokat illeti, az energiatermékeknél (kőolaj és földgáz) valamint a fém- és agrár-élelmiszeripari szektorban a legnagyobb a két ország kereskedelmi partnereinek kitettsége. Oroszország legfontosabb exportterméke az ásványi tüzelőanyag, míg Ukrajnának a gabonafélék. Az árukereskedelemben a két országból kieső import hiánya földrajzi és termékalapon is koncentrált, azaz kevés országot és terméket érint, de azokat erőteljesen. Ami a szolgáltatásexportjukat illeti, mindkét ország fő partnere az Európai Unió, de a közvetlen kitettség ezen a téren nem számottevő.

Ezzel szemben a közvetett hatások erősek lehetnek, hiszen a két országból származó import bezuhanása vagy teljes kiesése nemcsak a szankciókon múlik, hanem az Oroszországban jelen levő nagyvállalatok döntésein is, mert a reputációs kockázattól való félelem sokakat közülük már most arra késztetett, hogy felfüggesszék vagy megszüntessék ottani tevékenységüket.

A veszélyeztetett iparágak

Oroszország a világ olajtermelésének körülbelül 10 százalékát adja, Oroszország és Ukrajna együttesen pedig a világ búzaexportjának egynegyedét. Oroszország számos ipari fém kitermelésében és előállításában is kulcsszerepet játszik, ezért az első nyersanyagpiaci reakciók nagyon erősek voltak: az olajárak közel jártak a történelmi csúcshoz, az európai földgáz ára elérte a történelmi 300 eurós határt, a búza ára 40 százalékkal emelkedett, a nikkel kereskedelmét pedig fel kellett függeszteni a londoni fémtőzsdén. Azóta a legtöbb nyersanyag ára visszaesett, de az árak magas szinten maradtak.

Várható vállalati eredményváltozás jelenlegi energiahordozó nyersanyagárak mellett, ágazatonként (EBITDA, százalékpont)

Csak azokat a szektorokat vizsgálták, ahol az energiaköltség >5% opex. EMU6 = Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Hollandia, Belgium. Az elemzés ceteris paribus alapú, vagyis nem vette figyelembe a bevétel változását, a termék mix változását, a költséghatékonysági intézkedéseket, stb. Forrás: Refinitiv, Allianz Research

Ebben az értelemben Nyugat-Európában az energia-, a fém- és a vegyipar a legveszélyeztetettebb. Az orosz inputok Nyugat-Európa energiatermelésének valamivel több mint 2 százalékát teszik ki, ami nem tűnik soknak, de az áramszolgáltatás természete miatt a kis hiány is komoly fennakadásokat tud okozni. Emiatt az orosz gázszállítások elmaradása 1,2-2,3 százalékponttal ronthatja az EU GDP növekedését, attól függően, hogy részleges vagy teljes leállásról beszélünk.

Oroszország és Ukrajna kivitelének kiesése ilyen értelemben sok céget fog nehéz helyzetbe hozni – állítja az Allianz és az Allianz Trade elemzése. Az amerikai és európai fémiparban például a működési költségek 80 százalékát a fém alapanyagok és az energia adja. Néhány kiemelt fémből, mint a chipekben és szenzorokban nélkülözhetetlen palládium, vagy nemesgázokból (neon, xenon és kripton) már a háború előtt is hiány mutatkozott, ezeknél feltehetőleg fokozódnak az ellátási feszültségek. Az autóipar is megsínyli a háborút, mivel Oroszország az elektromos autózásban nélkülözhetetlen alumínium, nikkel és lítium egyik fontos beszállítója.

Az Allianz és az Allianz Trade elemzése szerint, ha az energiahordozók ára a jelenlegi szinten stabilizálódik, akkor a fém- és energiaiparban működő vállalatoknál az EBITDA ráta legalább 20 százalékponttal csökkenhet, de mindkét szektor nyereséges marad, mivel 2021-ben rendkívül jó évet zártak. Egy esetleges további 40 százalékos olajár-emelkedés már negatív EBITDA-hoz vezetne például a légitársaságoknál, vagy a fémfeldolgozásban.

Ami a nem energiatermékeket illeti, a részletes elemzés számos olyan ágazatot talált, amelyek nem tudnának mit kezdeni az alumínium-, a réz-, vagy a búzaárak megduplázódásával. Sőt, a helyzet az, hogy ennél lényegesen kisebb áremelkedés is veszteségbe sodor olyan szektorokat, mint a háztartásigép-gyártás, ahol a fogyasztók magas árak mellett képesek és hajlamosak is elhalasztani a vásárlásaikat. A paletta másik oldalán a számítógépgyártás, a távközlés, vagy a vegyszergyártás az Allianz és az Allianz Trade elemzése szerint képesek lennének feldolgozni a nyersanyagárak emelkedését.

Ha a háború felerősödik, és a globális gazdaság az Allianz és az Allianz Trade által Elsötétítési forgatókönyv nevezett legrosszabb szcenárió irányába halad, az az elemzők szerint könnyen stagflációba (alacsony növekedés vagy akár recesszió mellett magas infláció) taszíthatja a világgazdaságot, mert a fogyasztók visszafogják a fogyasztásukat. Ennek jelei máris láthatók. A legfrissebb mobilitási adatok azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban, Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban az élelmiszer és az üzemanyag árának emelkedése miatt az emberek már kevesebbet járnak boltokba, éttermekbe, vagy kedvenc, kikapcsolódást szolgáló helyeikre.

Mérsékelt növekedés várható a fizetésképtelenségi esetek számában

Figyelembe véve az elhúzódó válság és a hosszabb ideig tartó magasabb nyersanyagárak kockázatát, egyes kormányok valószínűleg pénzügyileg is támogatni fogják a vállalatokat. A francia kormány március 16-án olyan támogatási konstrukciót jelentett be, amely kifejezetten az energiaigényes cégek megmentésére irányul, és amelynek keretében az érintettek 30 milliárd euró támogatásban, illetve 100 milliárd euró kedvezményes hitelben részesülhetnek. Az ilyen állami intézkedések figyelembevételével az Allianz és az Allianz Trade arra számít, hogy 2022-ben a zord körülmények ellenére a fizetésképtelenségi ráta az eurozónában „szerény” 8 százalékkal fog emelkedni a megelőző évhez képest.

Az üzletünk is lehet stílusos

Amikor egy új üzlet nyitásán gondolkozunk, elsőként jut eszünkbe a berendezés témaköre. Ez egy olyan szempont, amelyet gondosan körül kell járnunk, hiszen mind azt szeretnénk, hogy eszközeink tartósak, strapabírók, emellett tetszetősek legyenek.
2025. 01. 20. 15:30
Megosztás:

A niacinamid rejtélyes világa: a bőr szépségének kulcsa

A modern bőrápolási termékek birodalmában kevés összetevő bír akkora sokoldalúsággal, mint a niacinamid, amely méltán emelkedik ki a többi közül. A B3-vitamin ezen formája különleges helyet kapott a szépségápolásban, hiszen szinte minden bőrtípus számára előnyöket kínál. 
2025. 01. 20. 15:00
Megosztás:

A napelemek energiájának kihasználásához nyújt útmutatást egy új jelentés

Egyre több figyelmet fordítanak a fenntarthatósági célok elérésére a kereskedelmi ingatlanpiac szereplői, ezért a megoldásokat kereső ingatlantulajdonosok és bérlők számára kulcsfontosságúvá válnak a napelemes rendszerek. Az energiahatékonysággal kapcsolatos növekvő igények és a szén-dioxid-mentesítésre való törekvések fényében a napelemes megoldások jelentős környezeti, gazdasági és stratégiai előnyöket biztosítanak az ingatlanszektor számára.
2025. 01. 20. 14:30
Megosztás:

Rekordot döntött a használtautó-piac 2024-ben

Az előzetes adatok szerint a hazai használtautó-piacon minden eddiginél több, 909 ezer személygépkocsi cserélt gazdát 2024-ben. Ez az érték 10,2 százalékkal haladta meg az eddigi rekordot: 2022-ben 825 ezer volt a belföldi átírások száma - összegezte hétfőn kiadott elemzésében a JóAutók.hu.
2025. 01. 20. 14:00
Megosztás:

Elérheti-e a Bitcoin a 250 000 dolláros álomhatárt 2025-ben?

Optimista Bitcoin árfolyam előrejelzések és a piac meghatározó tényezői 2025-ben. Mitől lehet nagy nyertes idén a Bitcoin árfolyama?
2025. 01. 20. 13:00
Megosztás:

Nagy Márton: Rekordösszegekhez jutnak az állampapíros családok

Az idei különleges év. Rettentő sok pénzhez jutnak a lakossági állampapírral rendelkező családok. Több mint 800 ezer családról van szó - hívta fel a figyelmet a lakossági állampapírokról szólva a közösségi médiában hétfőn megjelent videójában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2025. 01. 20. 13:00
Megosztás:

Az FXGuys túllépte a 3 millió dollárt a 2. előértékesítési szakaszban, miközben a Bonk és a Sui küzd

Ahogy a kriptovaluta piac egyre versengőbbé válik, az FXGuys kiemelkedik azzal, hogy figyelemre méltó 3 millió dollárt gyűjtött össze a 2. előértékesítési szakaszban.
2025. 01. 20. 12:30
Megosztás:

Tízmillió forintra bírságolta a jegybank a PannErgy Nyrt.-t

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 10 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a PannErgy Nyrt.-re piaci manipulációnak minősülő tőzsdei kereskedés miatt - közölte a jegybank hétfőn az MTI-vel.
2025. 01. 20. 12:00
Megosztás:

Akár négy kamatcsökkentés is jöhet idén a Fed jegybankára szerint

Christopher Waller, a Fed kormányzótanácsának tagja optimistán nyilatkozott az infláció alakulásával kapcsolatban, szerinte az árak emelkedésének mértéke idén tovább haladhat a 2 százalékos cél felé.
2025. 01. 20. 12:00
Megosztás:

Trump háborút hirdetett az illegális bűnözők ellen

Donald Trump az összes, illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bűnelkövetőnek, valamint a külföldi bűnbandák tagjainak eltávolítását ígérte az országból Washingtonban tartott ünnepi nagygyűlésén elnöki eskütételének előestéjén vasárnap.
2025. 01. 20. 11:30
Megosztás:

Tovább korrigáltak lefelé a nemzetközi és hazai hozamok

Pénteken már nem volt jelentős elmozdulás a fejlett gazdaságok kötvénypiacain, de a múlt hét igazán izgalmasra sikerült.
2025. 01. 20. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak ma a befektetők?

Emelkedésben vannak az ázsiai indexek ma reggel: a Nikkei 1% feletti, az SSEC 0,5%-os pluszban tartózkodik. Minimálisan pluszban állnak az európai, vegyesen az amerikai határidős piacok, a WTI ára 0,1%-os pluszban van.
2025. 01. 20. 10:30
Megosztás:

Pluszban zártak a tengerentúli piacok is

Pluszban zártak az amerikai részvénypiacok pénteken, és az erős gazdasági növekedés és a kamatlábak alakulásával kapcsolatos optimizmus nyomán erős hetet tudhatnak maguk mögött.
2025. 01. 20. 10:00
Megosztás:

Tovább emelkedtek a nyugat-európai tőzsdei indexek; új csúcson zárt a BUX

Pluszban zártak a nyugat-európai részvények pénteken, a csökkenő államkötvényhozamok és a Kínából érkező bíztató gazdasági adatok által táplált kedvező hangulatnak köszönhetően.
2025. 01. 20. 09:30
Megosztás:

Akkumulátorban és hőszivattyúban is erős és versenyképes a hazai zöldipar

Akkumulátorban és hőszivattyúban is erős és versenyképes a hazai zöldipar - írta az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán vasárnap.
2025. 01. 20. 09:00
Megosztás:

Influenza és COVID-19: kettős járvány fenyegeti Magyarországot

A 2025-ös téli szezonban Magyarországon egyszerre van jelen az influenza és a COVID-19, ami jelentős terhet ró az egészségügyi rendszerre. Az influenzaszezon minden évben kihívást jelent, de idén a COVID-19 még mindig fennálló veszélye miatt a helyzet még súlyosabbá vált. Az elmúlt hetekben több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be, hogy megakadályozzák a fertőzések terjedését.
2025. 01. 20. 08:30
Megosztás:

Elérheti-e az IntelMarkets az XRP múlt negyedévi 400%-os emelkedését? A grafikonok hatalmas növekedési potenciált mutatnak

Az AI-alapú kettős blokklánc-technológiát alkalmazó „IntelMarkets” egy újabb bikapiaci narratívát indított el, röviddel az előértékesítésének elindítása után. Ez az AI-vezérelt platform forradalmi automatizált kereskedési technológiájával rendkívüli figyelmet kelt az újonnan induló projektek körében. Ahogy az erős technikai indikátorok egyre nagyobb érdeklődést generálnak az INTL 0,08 dolláros tokenje iránt, a befektetők más eszközöket értékesítenek, hogy részt vehessenek ebben a rejtett előértékesítési gyöngyszemben.
2025. 01. 20. 08:00
Megosztás:

Hitelt szeretnél? Várj picit és milliókat spórolhatsz, ha figyelsz!

Még gyermekbetegségekkel küzd a munkáshitel a bankoknál, ám látható: a jogszabály adta szűk lehetőségek ellenére a bankok igyekeznek egyedivé tenni saját ajánlataikat.
2025. 01. 20. 07:15
Megosztás:

Az Európai Bizottság és a magyar gazdasági kilátások

Az Európai Bizottság legfrissebb gazdasági előrejelzései szerint Magyarország gazdasági növekedése elmarad a kormány várakozásaitól, és az infláció továbbra is magas marad. Orbán Viktor miniszterelnök 3-6%-os növekedést vár, míg az EU 1,8%-os növekedést prognosztizál 2024-re.
2025. 01. 20. 06:00
Megosztás:

Továbbra is kihívásokkal küzd a magyar egészségügy: kórházi fertőzések és vezetőváltások

Az elmúlt hónapokban a magyar egészségügyben több jelentős változás és probléma került előtérbe, amelyek jelentős kihívásokkal szembesítik a rendszert.
2025. 01. 20. 04:00
Megosztás: