A tavalyi év a történelmi aszály éve volt

Tavaly történelmi aszály volt: az őszi és a nyári növények terméshozamai egyaránt elmaradtak a korábbi évek átlagaitól, de az állattenyésztés is megsínylette a szárazságot - írta a 2022-es év agrometeorológiai áttekintésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.

A tavalyi év a történelmi aszály éve volt

A met.hu oldalon megjelent tanulmány szerint 2021 őszén későn kezdődött el a talajok feltöltődése, de a csapadékos december végére időarányosan jól állt ez a folyamat. Azonban 2022 első három hónapjában alig hullott csapadék, már a vegetációs időszak elején az ország jelentős részén aszály alakult ki.

Januárban és február elején a szokásosnál enyhébb volt az idő, majd február végén lehűlt a levegő, de ekkor már javában virágzott a mogyoró és az éger, a som és a csonthéjas gyümölcsök is a rügyfakadás fázisában jártak, helyenként már virágoztak is. Márciusban a túl korai fejlődés megtorpant, a fagyok veszélyeztették a korai gyümölcsfák bimbóit, virágait. A tavaszi kalászosokat poros, rendkívül száraz talajba vetették. A hónap utolsó napján érkezett a csapadék, többfelé egy nap alatt több eső esett, mint az előző három hónapban összesen.

A száraz évkezdet után áprilisban több hullámban jelentős mennyiségű csapadék öntözte az ország nagy részét. Ekkor inkább a meleg hiánya hátráltatta a növények fejlődését, a hőmérséklet ugyanis jellemzően az egész hónapban alacsonyabb volt a sokéves átlagnál.

Május elején megérkezett a meleg, a még nedves talajokon gyors fejlődésnek indultak a növények. Augusztus közepéig azonban szinte csak záporok voltak, az esős Medárd-időszak teljesen elmaradt. Júliusban már a Dunántúlra is átterjedt az Alföldet a nyár elejétől sújtó nagyfokú aszály, amely a tetőfokát augusztus közepén érte el. A szárazságot több hőhullám is tetézte a nyáron, időnként nagy területen 35 Celsius-fok fölötti hőmérsékleteket is mértek.

Júliusban a Tiszántúl nagy részén a harmada sem hullott a kukorica számára ideális mennyiségnek, a növények május közepétől szenvedtek a fokozódó aszálytól, és öntözés nélkül sok nyári kultúra már ekkor visszafordíthatatlan károkat szenvedett. A fejlődésben elmaradt, alacsony, alulról elszáradt, felsült, cső nélküli táblák voltak jellemzőek furulyázó levelekkel, ezekből termésre már nem lehetett számítani.

Augusztusban a szárazság területi kiterjedése és mértéke is nőtt, az ország háromnegyed részén volt tapasztalható súlyos vagy nagyfokú aszály. Augusztus 19-én azonban többfelé alakult ki zápor, zivatar, helyenként felhőszakadás. Nagy területen hullott számottevő mennyiségű csapadék, 10 nap alatt az ország jelentős részén 20-70 milliméternyi, aminek hatására a talaj felső rétege hosszú idő után sokfelé átnedvesedett.

A nyári csapadék mennyisége a nyugati országrészben 170-270 milliméternyi volt, helyenként több a sokéves átlagnál, míg az Alföld jelentős részén csak 50-100 milliméternyi eső hullott, fele-harmada a szokásosnak. Az idei nyár a Dunántúlon 1-2 fokkal, a keleti országrészben 2-3 fokkal volt melegebb a sokéves átlagnál.

Az augusztus utolsó dekádjában és szeptemberben érkező bőséges csapadék kedvező feltételeket teremtett az őszi vetésekhez, bár a szintén rendkívül száraz októberben a búza korai fejlődése nehézkessé vált. A novemberi esők és az átlagosnál enyhébb idő következtében azonban mind a repce, mind az őszi kalászosok jól fejlődtek a tél előtt.

Az elemzés szerint az éves napfény mennyisége országszerte az átlag fölött alakult, azt mintegy 150-250 órával meghaladta. A legmagasabb, 2500 óra körüli értékek Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyében fordultak elő, a legkevesebbet (2250-2300 órát) a hegyek mellett, az Alpokalján és északkeleten sütött a nap.

A történelmi aszály meteorológiai hátteréről azt írták, a részletes tanulmányok szerint Magyarországon a 2022-es rendkívüli szárazság nem regionális jelenség, hanem globális háttere volt. Kifejtették: a légköri áramlási rendszer globális mintázata, a trópusokon jelentkező kisebb tengerpárolgás, a nyári magas hőmérsékletek a Kárpát-medencében és a kiszáradó talaj együttesen okozója az aszálynak.

Azt írták, Magyarország legszárazabb térsége az Alföld középső része, itt a legnagyobb a kockázata a tartós, súlyos aszálynak. Az elmúlt évszázadban is gyakran előfordultak, akár éveken keresztül is száraz periódusok, az aszály hozzátartozik Magyarország éghajlatához.

A tanulmányok szerint ugyanakkor az elmúlt évtizedekben jelentősen melegebbé váltak a nyarak, a több és intenzívebb hőhullám erősíti az aszályhajlamot, és nő az egymást követő száraz napok maximális évi hossza is.


Szilágyi Csilla szobra és a Vadvirágom projekt: fenntarthatóság és kortárs művészet a 35. Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál és annak fő tulajdonosa, a Művészetek a Vidékfejlesztési Alapítvány a 35. jubileumi fesztivál alkalmából egy teljesen megújult közterületet tervez átadni Kapolcs szívében.
2026. 07. 14. 09:30
Megosztás:

Több mint 62 ezer adózó nem tette közzé határidőre éves számviteli beszámolóját

Az idén több mint 62 ezer adózó nem tette közzé határidőre éves számviteli beszámolóját, az adóhivatal eddig több mint 42 ezer mulasztónak küldött felhívást, aki még nem kapta meg az értesítését, a napokban számíthat rá - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 14. 08:00
Megosztás:

A Nemzetközi Törvényszék ellen indít diplomáciai, külpolitikai nyomásgyakorló kampányt az Egyesült Államok

A Nemzetközi Törvényszék befolyásának visszaszorítására indít diplomáciai, külpolitikai nyomásgyakorló kampányt az Egyesült Államok Marco Rubio külügyminiszter vezetésével – jelentette be a washingtoni diplomáciai tárca hétfőn.
2026. 07. 14. 07:00
Megosztás:

A Mercedes-Benz átadta kibővített kecskeméti gyárát és megkezdte az új elektromos C-osztály sorozatgyártását

A Mercedes-Benz folytatja globális gyártási hálózatának átalakítását és ennek részeként bővíti kecskeméti telephelyén a Core és Entry kompakt szegmensbe tartozó modellek rugalmas gyártását. Július 13-án vezető döntéshozók, többek között Magyar Péter miniszterelnök és Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter jelenlétében ünnepélyes keretek között adták át az új üzemet. A Mercedes-Benz két teljesen új karosszéria- és összeszerelő csarnok megépítésével teremtette meg a vállalat történetének eddigi legátfogóbb termékoffenzívájához szükséges gyártási kapacitását. A beruházás részeként egy második présüzem, egy új, csúcstechnológiás felületkezelő üzem, valamint egy akkumulátorösszeszerelő üzem is létesült.
2026. 07. 14. 06:00
Megosztás:

Kibillent kereslet-kínálati egyensúly, növekvő eladatlan lakáskészlet

Rekordokat döntögető két év után idén fékezett a kereslet a fővárosi újlakás-piacon, miközben a beruházókat még viszi előre a lendület. A kettő eredőjeként elkezdett felhalmozódni az eladatlan lakáskészlet, így az árak további emelkedése előtt is kisebb a tér – derül ki az OTP legfrissebb, publikus beruházói és értékesítői adatokból összeállított Budapesti Újlakás Értéktérképéből.
2026. 07. 14. 05:00
Megosztás:

Legális online oldalak Magyarországon: Mit kell tudni 2026-ban?

Az online szerencsejáték piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül Európában, és Magyarország sem kivétel.
2026. 07. 14. 04:00
Megosztás:

Szakmai mérföldkőhöz érkezett a debreceni sebészet

Újabb technológiai és szakmai mérföldkőhöz érkezett a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központjának sebészeti klinikája: az intézmény endokrin sebészeti munkacsoportja a közelmúltban sikeresen elvégezte az első két minimálisan invazív, videó-asszisztált pajzsmirigyműtétet (MIVAT) - tájékoztatta az egyetem sajtóközpontja az MTI-t hétfőn.
2026. 07. 14. 03:00
Megosztás:

Drágul a dízel és a cseppfolyós gáz Horvátországban

Horvátországban drágul kedden a dízel, a mezőgazdaságban használt kék dízel és a cseppfolyós gáz, a benzin ára ugyanakkor nem változik - döntött hétfőn a horvát kormány.
2026. 07. 14. 02:00
Megosztás:

Ursula von der Leyen: közel 900 millió euró gyűlt össze a Gázai övezet újjáépítésére

Az Európai Bizottság kezdeményezésére több ország támogatásával 883,6 millió euró gyűlt össze a főként palesztin lakosságú Gázai övezet újjáépítésére, különösen az alapvető infrastruktúra helyreállítására - jelentette be az Európai Bizottság elnöke hétfőn.
2026. 07. 14. 01:00
Megosztás:

Kaposvárra 44 új elektromos autóbusz érkezik jövő nyárig

Negyvennégy új elektromos autóbuszt állítanak a helyi tömegközlekedés szolgálatába jövő nyárig Kaposváron, ebből kettőt hétfőn átadtak, további tizenhárom július végéig érkezik a somogyi vármegyeszékhelyre - tájékoztatott Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videóban.
2026. 07. 14. 00:05
Megosztás:

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány - jelentette be Alena Schillerová pénzügyminiszter a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón.
2026. 07. 13. 23:00
Megosztás:

Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival - közölte hétfőn a Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) az eVisitor rendszer adatai alapján.
2026. 07. 13. 22:00
Megosztás:

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el a magyar gazdaságban

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el mind a cég termelési láncában, mind a magyar gazdaságban, a vállalat jelenléte erősíti Magyarország beágyazottságát a globális autóipari értékláncba és bizonyítja, hogy hazánk képes hosszú távú, stratégiai jelentőségű ipari beruházások befogadására - jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök Kecskeméten hétfőn.
2026. 07. 13. 21:00
Megosztás:

Albérlet árak 2026 június

Júniusban visszafogott drágulás következett be az albérletpiacon a KSH-ingatlan.com lakbérindex adatai szerint. Országosan 0,9, ezen belül Budapesten 1,1 százalékkal növekedtek a lakbérek havi összevetésben. Az egy évvel korábbihoz képest országos szinten 5,2, a fővárosban pedig 4,7 százalékos volt az emelkedést. A reállakbérek az előző év azonos időszakinál országosan 3,4, Budapesten 2,9 százalékkal, a 2021. évi bázisidőszakinál pedig egyaránt 17 százalékkal voltak magasabbak. „A júniusi emelkedés önmagában nem meglepő, hiszen a felsőoktatási felvételi időszak közeledtével hagyományosan élénkül az albérletpiac. Ugyanakkor az idei növekedés a 2020-as járványidőszak óta a legvisszafogottabb júniusi drágulás, ami jól mutatja, hogy az év eleje óta folyamatosan lassul a lakbérek emelkedésének üteme” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
2026. 07. 13. 20:00
Megosztás:

A Dealz-értékesítés után magasabb éves eredménnyel számol a Pepco Group

A Csoport 2026. június 3-án bejelentette, hogy megállapodott a lengyelországi Dealz üzletág értékesítéséről. Ezzel lezárult a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) kiskereskedelméből való stratégiai kivonulás, és létrejött a kizárólag a Pepco működésére fókuszáló üzleti modell. Ennek megfelelően az alábbi kiemelt eredmények – eltérő jelzés hiányában – a Dealz nélkül értelmezett Csoport teljesítményére vonatkoznak, vagyis a Pepco márkára és a központi funkciókra.
2026. 07. 13. 19:00
Megosztás:

Sony-bejelentés azonnali hatással: megugrott a PS5-ös játékok iránti kereslet

A Sony bejelentette, hogy 2028 januárjától nem készülnek többé fizikai lemezek új PlayStation játékokhoz. A hír azonnal érezhető hatást váltott ki a vásárlói keresésekben: az Árukereső.hu adatai szerint a PS5-ös játékok iránti érdeklődés 44,97 százalékkal ugrott meg a bejelentést követően.
2026. 07. 13. 18:00
Megosztás:

Nyolcszoros ugrást hozott az Otthon Start a támogatott lakáshiteleknél

Meghaladta az 1000 milliárd forintot az év első öt hónapjában megkötött támogatott lakáshitel-szerződések összege, ami közel nyolcszorosa az egy évvel korábbinak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A május végéig megkötött lakáshitelek teljes összege megközelítette az 1300 milliárd forintot, ami csaknem a duplája az egy évvel korábbinak. A bankok több százezres kedvezményekkel pörgetik még jobban az Otthon Start iránti keresletet.
2026. 07. 13. 16:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: mostantól a GYSEV is havonta publikálja a menetrendszerűségi adatokat

Júliustól a GYSEV is havonta nyilvánosságra hozza teljesítmény- és minőségriportját, amelyben pontos, összehasonlítható adatokat lehet kapni a menetrendszerűségről, a pályák állapotáról és az aktuális sebességkorlátozásokról - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a Facebookon hétfőn.
2026. 07. 13. 15:00
Megosztás:

Országos dinnyeellenőrzést indít a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idén is országos ellenőrzéseket végeznek a görögdinnye-forgalmazóknál, kiemelt figyelmet fordítanak a termékek származására, jelölésére és minőségére. A tavalyi ellenőrzéseken több mint 19 millió forint bírságot szabtak ki a szakemberek - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 13. 14:00
Megosztás: