A tavalyinál jobbak voltak a turisztikai cégek várakozásai szeptemberben

A turisztikai cégek várakozásai az egy évvel korábbinál jobbak voltak szeptemberben - közölte a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) és a GKI Gazdaságkutató legfrissebb felmérése alapján az MTI-vel hétfőn.

A tavalyinál jobbak voltak a turisztikai cégek várakozásai szeptemberben

A Turizmus Konjunktúra Index (tki) szeptemberben mínusz 3 ponton állt, ami 4 ponttal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A mutató 3 ponttal csökkent szeptemberben az augusztusi növekedés után, és azt jelzi, hogy az ágazat szereplői helyzetüket a szezon végeztével enyhén romlónak érzékelik. Mindhárom - vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás, egyéb - alágazatban csökkent az index, legnagyobb mértékben (7 ponttal) a szálláshely szolgáltatásban.

A VIMOSZ a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen havi gyakorisággal méri a turizmusban a konjunktúra várható alakulását, és publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet, a piac és a közvélemény számára ezzel biztosítva információt a közeljövőben várható trendekről.

Az MTI-nek küldött legfrissebb elemzésben kiemelik: a régiók közül egyedül Közép-Magyarországon pozitívak a kilátások, a többi régió vállalkozásai stagnálásközeli állapotot vagy dekonjunktúrát jeleztek. A turisztikai cégek 52 százaléka a működési költségei növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan az előző év azonos időszakához mérten.

A foglalkoztatotti létszám alakulását jelző index az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest mínusz 2 ponton áll, mely azt mutatja, hogy kissé csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. Az elmúlt hónaphoz képest 8 ponttal csökkent az index értéke. Az egyes alszektorok erősen eltérnek: a mutató a vendéglátásban a legalacsonyabb (mínusz 10 pont), míg a szálláshely-szolgáltatás alszektorban a legmagasabb (plusz 8). A következő három hónapra vonatkozóan plusz 2 pontot mértek, ami azt jelenti, hogy a cégek enyhén növelik állományukat, ugyanakkor a helyzet az előző hónaphoz képest is javult kissé.

A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 17 százaléka növekedést, 27 százaléka stagnálást, és 56 százaléka visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 18 százalék vár vendégforgalom növekedést az előző év azonos időszakához képest, míg 52 százalék stagnálást, 30 százalék visszaesést vetít előre.

Az elemzés szerint a vállalkozások átlagos üzleti helyzete az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest stagnáló, 0 ponton állt szeptemberben, ugyanakkor 3 pontos javulást mértek augusztushoz, és 10 pontos emelkedést júliushoz képest.

Szeptemberben a turisztikai cégek alig 9 százaléka jelezte, hogy a következő 3 hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát, 89 százalékuk nem változtat az árakon, csökkentést pedig 2 százalékuk jelzett. A turisztikai cégek 32 százaléka gondolkodik a következő egy évben fejlesztésben, ez kissé alacsonyabb arány, mint az 1 hónappal ezelőtt mért 36 százalék - közölte a VIMOSZ.


Ezeket az információkat keresik a cégek az önéletrajzokban

Az önéletrajzoknál a különböző területeken eltérő szempontok alapján döntenek a cégek, ezért érdemes a jelentkezést az adott munkához igazítani. A Profession.hu kutatása szerint tízből kilenc munkáltató számára fontos, hogy a pályázó az adott állásra szabja a CV-jét: 42 százalékuk szerint ez teljes mértékben elvárás, további 44 százalék pedig előnyként tekint rá. A pályázók így sokat javíthatnak az esélyeiken azzal, ha az adott területen releváns tapasztalatokat és készségeket emelik ki a jelentkezésükben. A kutatásból az is látszik, hogy más információk számítanak igazán fontosnak a fizikai munkáknál és az irodai, szakértői pozícióknál.
2026. 05. 15. 04:00
Megosztás:

EASAC: A gázról és olajról való leválás felgyorsítása védheti meg Európát az évszázad legnagyobb energiaválságától

Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) bemutatta hivatalos szakmai állásfoglalását, mely szerint a hazai megújuló energiákra való minél gyorsabb áttérés elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa nemzetei ne szenvedjék meg a fosszilis energiahordozók árának egyre drámaibb ingadozását. Az EASAC szakmai iránymutatása szerint az EU energiaszükségletének oroszlánrészét még mindig a gáz és olaj importja fedezi, miközben az iráni háború következtében további zavarok keletkeztek az ellátásban és az árak is drasztikusan emelkedtek.
2026. 05. 15. 03:30
Megosztás:

Öreg járművek, elszaladó árak: merre tart a magyar autópiac?

Magyarország látványosan elmarad az uniós átlagtól az autók számában, életkorában és az új autó vásárlások terén is - Hanczár Zsolt, az Euroleasing Zrt. gépjármű-értékesítési igazgatója szerint. Ez a lemaradás ugyanakkor komoly növekedési potenciált is tartogathat, éppen ezért a következő évek kulcskérdése: sikerül-e érdemben közelebb jutnunk az európai szinthez.
2026. 05. 15. 03:00
Megosztás:

Nagy átverés! Önkiszolgáló kasszák az ALDI, LIDL és TESCO boltokban

Az önkiszolgáló kasszás visszaélések fő oka, hogy a vásárló egyszerre „pénztáros” és vevő, így több a hibázási és csalási lehetőség. A kiskereskedelmi szakanyagok szerint az önkiszolgáló kasszák terjedésével a bolti lopás és a leltárhiány kezelése egyre nagyobb biztonsági kérdés lett. Mik a leggyakoribb csalási módszerek?
2026. 05. 15. 02:00
Megosztás:

Így nyerhetsz a legbiztosabban az EURÓ magyarországi bevezetésén

Bár Magyarország eurócsatlakozása nem rövidtávú cél, a piacok már most árazzák az ehhez vezető hiteles konvergenciafolyamat lehetőségét – derül ki az MBH Befektetési Bank friss kommentárjából.
2026. 05. 15. 01:00
Megosztás:

K&H: 2026 a változások éve a mezőgazdaságban

A mezőgazdaságban 2026 a változások éve, a legnagyobb kihívást az energiaárak, az infláció, a forint árfolyamának alakulása, a klímaváltozás, az aszály, az állatbetegségek, valamint a tej- és sertésárak jelentik - hangsúlyozta Demeter Zoltán, a K&H agrárüzletágának vezetője az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon csütörtökön Hódmezővásárhelyen.
2026. 05. 15. 00:30
Megosztás:

A pénzügyminiszter a rendszerszintű korrupció felszámolását ígéri

A pénzügyminiszter a rendszerszintű korrupció felszámolását, a közbeszerzések valódi átláthatóságának megteremtését ígérte csütörtöki bejegyzésében a Facebook-oldalán.
2026. 05. 15. 00:05
Megosztás:

RRF-pénzek az utolsó kanyarban - Hazahozható-e még Magyarország helyreállítási forrása?

Magyarország előtt rendkívül szűk időablak áll az uniós helyreállítási források megszerzésére. Magyar Péter új miniszterelnök politikai ígérete szerint még idén haza kell hozni a befagyasztott EU-s pénzeket, az RRF esetében azonban nem elég a brüsszeli politikai nyitás: teljesített mérföldkövekre, lezárt beruházásokra, hiteles bizonyítékokra és gyors tervmódosításra van szükség. A kérdés ezért ma már nem pusztán az, hogy Brüsszel akar-e megállapodni Magyarországgal, hanem az is, hogy a 2026-os határidők között technikailag maradt-e még elég idő a pénzek lehívására.
2026. 05. 14. 23:30
Megosztás:

Magyar Péter: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel

Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 05. 14. 23:00
Megosztás:

Jana Lantratova lett az új orosz emberi jogi biztos

Jana Lantratova képviselőt nevezte ki emberi jogi biztosnak csütörtöki plenáris ülésén az orosz parlament alsóháza.
2026. 05. 14. 22:30
Megosztás:

Mérséklődött az aszály

Nagy területen megszűnt, illetve mérséklődött az aszály az elmúlt egy hét számottevő esőinek köszönhetően Az eddig kevés csapadékot kapott északnyugati területekre is hamarosan jelentős mennyiségű csapadék érkezik - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 05. 14. 22:00
Megosztás:

Gyermekközpontú, partnerségre épülő minisztériumot ígér Lannert Judit

Gyermekközpontú, partnerségre épülő, adatokra és szakmai tudásra építő minisztérium létrehozását ígérte csütörtöki Facebook-bejegyzésében Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter.
2026. 05. 14. 21:30
Megosztás:

Járványhelyzet alakult ki Hajdúhadházon

Hajdúhadház területén hepatitis A-járványhelyzet alakult ki - adta hírül az önkormányzat a honlapján csütörtökön.
2026. 05. 14. 21:00
Megosztás:

Szlovéniában a foglalkoztatási szolgálat bevonásával toboroznának katonákat

Együttműködési megállapodást írt alá csütörtökön a szlovén védelmi minisztérium és a foglalkoztatási szolgálat annak érdekében, hogy növeljék a szlovén fegyveres erők létszámát.
2026. 05. 14. 20:30
Megosztás:

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol

Biometánüzemmel bővíti a Szarvasi Biogázüzemet a Mol; a várhatóan év végéig megvalósuló beruházás révén az országos földgázhálózatba betáplálható tisztaságú biometánt tudnak előállítani a Békés vármegyei városban - közölte az energiaipari vállalat csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 20:00
Megosztás:

Itt az szja-bevallási határidő, ne hagyjuk veszni a milliárdokat

Bár az szja-bevalláshoz tartozó nyilatkozat kevesebb mint egy perc alatt kitölthető, ezt elmulasztva mégis évente több milliárd forint adóvisszatérítésről mondanak le a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek. Tavaly 5,5 milliárd forinttal több adót kaptak vissza a pénztártagok, mint egy évvel korábban, de ez az összeg magasabb is lehetett volna.
2026. 05. 14. 19:30
Megosztás:

A vízügy országosan összehangolja a vízhiány elleni munkát

A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ - közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 14. 19:00
Megosztás:

Trump: fokozni kell az amerikai-kínai együttműködést

Az amerikai-kínai kapcsolat a mai világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata, ezért a két országnak fokoznia kell az együttműködést egy jobb jövő megteremtése érdekében - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Pekingben, a tiszteletére adott díszvacsorán.
2026. 05. 14. 18:30
Megosztás:

Súlyos költségvetési helyzetről beszélt Kármán András

Az államháztartással kapcsolatban ismert tények és a költségvetési tervezés korábbi bizonytalanságai önmagukban is azonnali cselekvést tesznek szükségessé - írta Kármán András pénzügyminiszter a Facebook-oldalán csütörtökön.
2026. 05. 14. 18:00
Megosztás:

Javultak a lakossági várakozások májusban

Jelentős mértékben javultak a lakossági várakozások májusban, a GKI Gazdaságkutató utoljára 2019-ben mért ennél magasabb bizalmi indexet - közölte a GKI csütörtökön közleményben az MTI-vel.
2026. 05. 14. 17:30
Megosztás: