A választóknak csak egy helyen kell aláírniuk a névjegyzéket

A választók a névjegyzék aláírásával igazolják, hogy átvették a szavazólapokat június 9-én; idén azonban nem kell minden választástípus - önkormányzati, európai parlamenti (EP-)és nemzetiségi választás - névjegyzékét külön aláírni.

A választóknak csak egy helyen kell aláírniuk a névjegyzéket

A választópolgárnak a szavazatszámláló bizottság előtt igazolnia kell személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját (korábbi elnevezés szerint személyi számát). A nem magyar állampolgárságú választópolgárok esetében a személyazonosság igazolására alkalmas (a magyar hatóságok által kiállított érvényes okmányok mellett) az EU más tagállama által kiállított személyi igazolvány, illetve útlevél is. Az okmányoknak természetesen érvényeseknek kell lenniük.

Nem engedi a bizottság  szavazni azt, aki nem tudja a személyazonosságát és a lakcímét igazolni vagy lejárt valamelyik dokumentumának érvényessége. A szavazásra nem jogosult, visszautasított polgárokról jegyzéket vezetnek.

Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapokat, amelyeket a bizottság egy tagja a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A választópolgárnak alá is kell írnia a névjegyzéket.

Azokban a szavazókörökben, ahol minden választópolgár szavazhat az önkormányzati és az EP-választáson, úgynevezett "egyszerű" névjegyzéket kell aláírni; és minden választópolgár kap önkormányzati szavazólapokat és EP-s szavazólapot, továbbá a névjegyzék rögzíti azt is, kell-e a választónak nemzetiségi szavazólapot adni, és ha igen, melyik nemzetiségét. A választópolgár aláírásával igazolja, hogy átvette a szavazólapokat.

Azokban a szavazókörökben, ahol van olyan választópolgár, aki nem szavazhat az önkormányzati- vagy az EP-választáson, úgynevezett "ikszelős" névjegyzéket kell aláírni, ott a szavazatszámláló bizottság X-szel jelöli, hogy mely szavazólapok átvételére jogosult a választópolgár.

A szavazatszámláló bizottságnak valamennyi szavazólapot át kell adnia a választópolgárnak, de ha a választó a szavazólapok közül egyet vagy többet szándékosan nem visz magával, hanem a bizottságnál hagyja, a hátrahagyott, előre lebélyegzett szavazólapot át kell húzni, rá kell írni, hogy át nem vett szavazólap, és az át nem vett és a fülkében talált szavazólapok borítékjába kell helyezni. Emiatt nincs arra lehetőség, hogy aki később meggondolja magát és mégis szavazna azon a választáson, amelynek szavazólapját a bizottságnál hagyta, szavazhasson.

A szavazólapokat a könnyebb megkülönböztethetőségért eltérő színű kerettel látták el: az EP-szavazólap kerete kék, a főpolgármesteri szavazólapé rózsaszín, a polgármesteri szavazólapé sárga, a vármegyei és fővárosi listás szavazólapé szürke. Az egyéni listás és egyéni választókerületi szavazólap egységesen fehér. A választópolgár a szavazólapokkal egy fehér borítékot is kap, abba teheti szavazatát, mielőtt az urnába dobja.

A nemzetiségi választás szavazólapjai teljes egészében zöld színűek, a választópolgárnak ezeket zöld színű borítékba kell tennie és le kell ragasztania, mielőtt az urnába dobja, különben a szavazata érvénytelen lesz. Amennyiben az EP-választás vagy a helyi önkormányzati választás fehér szavazólapjai a zöld borítékba kerülnek, azokat nem lehet figyelembe venni az eredménymegállapításnál.

Gyengült a forint csütörtök reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 12. 08:30
Megosztás:

Átadták a magyar sajtó napja alkalmából a közmédia díjait

A magyar sajtó ünnepén átadott díj köszönet és elismerés azért a munkáért, amit a közmédia munkatársai végeznek a hiteles tájékoztatás, a magyar kultúra, az anyanyelv, a család védelmében, a sport vagy az igényes szórakoztatás érdekében - jelentette ki a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, a közmédiának a magyar sajtó napja alkalmából rendezett díjátadó ünnepségén szerdán Budapesten.
2026. 03. 12. 08:00
Megosztás:

Nőtt az ANY Biztonsági Nyomda árbevétele és eredménye tavaly

Az ANY Biztonsági Nyomda nettó árbevétele 71,85 milliárd forint volt 2025-ben, 1,9 százalékkal több, mint az előző évben, nettó eredménye pedig 7,6 százalékos emelkedéssel 8,5 milliárd forintra nőtt - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
2026. 03. 12. 07:30
Megosztás:

Az EP lépéseket sürget a nemek közötti bér- és nyugdíjszakadék felszámolására

Az Európai Parlament szerint a fiatalabb nők egyre inkább felülmúlják a fiatalabb férfiakat az iskolázottság terén, de általában alacsonyabb fizetést kapnak és alulértékeltek, ezért lépéseket sürget a nemek közötti bér- és nyugdíjszakadék felszámolására - közölte az uniós parlament szerdán.
2026. 03. 12. 07:00
Megosztás:

Fidelity: Az olajpiacok az árkockázat és az árzavar között ingadoznak

Az olajárak az elmúlt napokban jelentős ingadozást mutattak, mivel az iráni konfliktus okozta zavarok kezdetben korlátozták a kínálatot és szűkítették a fizikai piacokat, majd enyhültek, miután jelek mutattak arra, hogy a feszültségek fordulópontjához közelednek. A Fidelity megvizsgálta, mi áll a legújabb mozgások hátterében, és mérlegeli azok következményeit az energetikai vállalatokra és a tágabb piacra nézve.
2026. 03. 12. 06:30
Megosztás:

Mérsékelt és kiegyensúlyozottabb működés felé tart a lakáspiac 2026-ban

A hektikusnak mondható tavalyi évhez képest 2026-ban a magyar lakáspiac nyugodtabb, egyenletesebb piaci működést hozhat, ami a lassuló áremelkedésben, a kínálat bővülésében és az ingatlanpiac túlárazottságának csökkenésében is megmutatkozhat – hangzott el az OTP Csoport éves ingatlanpiaci sajtótájékoztatóján, ahol a szakértőik ismertették, milyen főbb tényezők alakítják jelenleg a lakáspiaci folyamatokat. A szakértők szerint jelenleg leginkább saját célra, családi házat keresnek a vevők, de az új ingatlanfejlesztések is hatással lesznek a 2026-os ingatlanpiacra.
2026. 03. 12. 06:00
Megosztás:

Európában 47 millió bevándorló van, de integráció nincs

Európában 47 millió bevándorló van, évente újabb 4 millió érkezik, de az integrációjukkal nem törődik senki - mondta Alp Mehmet, a Migration Watch UK elnöke az M1 aktuális csatornán szerdán.
2026. 03. 12. 05:30
Megosztás:

Automatizáció és költségelőny: stratégiai csomóponttá válhat régiónk az európai logisztikában

Versenyképes költségszint, fejlett infrastruktúra és terjedő automatizáció: mindezek együtt teremthetnek olyan környezetet, amely hosszú távon is vonzóvá teszi Kelet-Közép-Európát az ipari és logisztikai beruházások számára – állapították meg az iO Partners régiós ügyfélrendezvényén. A szakértők szerint Magyarország – földrajzi helyzetének és ipari bázisának köszönhetően – tovább erősítheti szerepét a régió egyik kulcsfontosságú elosztóközpontjaként.
2026. 03. 12. 05:00
Megosztás:

Adókedvezmények, felújítások és kevesebb bürokrácia a lakhatási válság ellen

Kedden az Európai Parlament elfogadta az uniós lakhatási válságra vonatkozó ajánlásait, amelyek megoldásokat javasolnak a tisztességes, fenntartható és megfizethető lakhatásra.
2026. 03. 12. 04:30
Megosztás:

Az albérletpiac visszacsábítaná a bérlőket: Budapesten ismét mínuszban a lakbérek

A hazai albérletpiacon a bérleti díjak alakulása most a bérlőknek a kedvez. A KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint februárban ugyanis országosan 0,6 százalékkal nőttek a bérleti díjak januárhoz képest, Budapesten viszont 0,1 százalékos volt a visszaesés, így mindkét adat stagnálásközeli értéknek tekinthető. Az egy évvel korábbihoz képest a fővárosi és az országos piac is 5,4 százalékos emelkedést könyvelhetett el. A februári változások a bérleti díjemelkedés további fékeződésére utalnak, hiszen januárban még országosan és Budapesten is 1,6, illetve 1,3 százalékos havi drágulást tapasztalhattak a bérlők és bérbeadók.
2026. 03. 12. 04:00
Megosztás:

A tehéntartók panasza eljutott a kormányhoz

A piaci nehézségek közepette felértékelődik a tudatos vásárlás, a tejtermelés túlélése múlhat most azon, hogy minél többen válasszák a magyar tejtermékeket - mondta szerdai videóüzenetében az agrárminiszter.
2026. 03. 12. 03:30
Megosztás:

Friss kutatás: Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása szerint Magyarországon az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan nagyjából 200.000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) pedig már 450.000 forintos (közel 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet. A számítások alapján ez éves szinten – a végzettségi szinttől függően – megközelítőleg 2,8-6,8 millió forintos bérkülönbséget is jelenthet. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora azt mondta: egy önköltséges alapképzés ára akár alig több mint egy év alatt visszahozható, mesterszinten pedig ennél is gyorsabban megtérülhet. A felmérés szerint a felsőfokú végzettség a bérek mellett a karrierlehetőségekre és a rugalmas munkavégzés esélyére is hatással van.
2026. 03. 12. 03:00
Megosztás:

Újabb csapás Európának: az energiaválság miatt zuhannak a tőzsdék

Az európai részvénypiacok jelentős eséssel indították a hetet, miután az Irán körüli konfliktus eszkalációja megemelte az olajárakat, és erős kockázatkerülő hangulat alakult ki a piacon. A STOXX 600 index akár 2%-os esést is mutat, tovább növelve a múlt heti 5,51%-os visszaesést, így az index már közel 7,3%-kal áll a februári rekordértéke alatt. A főbb indexek – köztük a DE40, FRA40, UK100 és SPA35 – 1,5–2,5% közötti mínuszban vannak. A VSTOXX volatilitási index közel 4%-kal emelkedett, 30,30 pontra, ami április óta a legmagasabb szint. A jelenlegi helyzetet a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték.
2026. 03. 12. 02:30
Megosztás:

Vasárnapi boltzár - zárva lesz a Penny, az ALDI és a LIDL is

Március 15. minden esztendőben különleges jelentőséggel bír Magyarországon, hiszen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emléknapja. Ilyenkor az ország számos pontján tartanak ünnepi rendezvényeket, megemlékezéseket és programokat, sok család pedig kirándulással vagy közös kikapcsolódással tölti az időt. 2026-ban azonban egy apró eltérés lesz a megszokott rendhez képest: a nemzeti ünnep vasárnapra esik, így most nem alakul ki hosszú hétvége. De mely boltok lesznek zárva és esetleg nyitva?
2026. 03. 12. 02:00
Megosztás:

Ezüst árfolyam elemzés - meddig ragyoghat még?

Noha január végén történelmi nagyságrendű zuhanást lehetett látni az ezüst árfolyamában, a nemesfém piaca 2026-ban az egyik legizgalmasabb nyersanyag-befektetési területté válhat: az ipari felhasználás rekordokat dönt, miközben a kínálat továbbra is képtelen lépést tartani. A tartós fizikai hiány, a zöldtechnológiai boom és a geopolitikai bizonytalanság egyszerre hajtja fel az árfolyamot. Az MBH Befektetési Bank szakértője az arany után az ezüst piaci kilátásait is értékelte.
2026. 03. 12. 01:30
Megosztás:

Érdemes a lottón minden héten ugyanazokkal a fix számokkal játszani?

Sokan hisznek abban, hogy ha évekig ugyanazokat a számokat játsszák meg, előbb-utóbb biztosan „beüt a szerencse”. Mások viszont minden héten új számokat választanak, mert úgy érzik, így nagyobb az esélyük a nyerésre. De vajon matematikailag tényleg számít, hogy mindig ugyanazokat a számokat játsszuk, vagy hetente változtatjuk őket?
2026. 03. 12. 01:00
Megosztás:

Kijev: nincs hivatalos státusza a Barátság vezetéket vizsgáló magyar csoportnak

Ukrajna területén nincs hivatalos státusza vagy tervezett hivatalos találkozója a Barátság kőolajvezeték állapotának vizsgálatára Magyarországról érkezett csoportnak, ezért helytelen őket "küldöttségnek" nevezni - jelentette ki Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdán újságíróknak.
2026. 03. 12. 00:30
Megosztás:

Spanyolország eszközt vezet be az online gyűlöletbeszéd figyelésére

A közösségi médiában megjelenő gyűlöletbeszéd nyomon követésére és mérésére alkalmas eszköz bevezetését jelentette be a spanyol miniszterelnök szerdán Madridban, az első Gyűlölet Elleni Fórumon tartott megnyitóbeszédében.
2026. 03. 12. 00:05
Megosztás:

Már csak pár napig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 11. 23:30
Megosztás:

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben, amelynek nyomán hatvan új, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a városban.
2026. 03. 11. 23:00
Megosztás: