A végletek éve volt 2022 a globális vállalatfelvásárlási piacon
2021 világszerte csúcsot döntött mind a tranzakciók összértékét, mind azok számát tekintve. Ezután a rekordév után 2022-ben azonban jelentős lassulás volt érzékelhető a globális M&A piacokon. Amíg az év első félévében még kitartott az előző időszak tranzakciós lendülete, addig a második hat hónapban az 1980 óta mért legnagyobb összértékű visszaesés következett be, mely leginkább az 50 milliárd dollár feletti ügyletek, az ún. mega-dealek esetében volt tapasztalható.
„Igaz, hogy a tranzakciós aktivitás jelentősen csökkent 2022-ben, azonban kontextusba helyezve ez inkább egy normalizálódási folyamat eredménye, ugyanis a visszaesés nem érte el a 2017-es szintet az ügyek számában és értékében sem” – emelte ki Posztl András, a DLA Piper Hungary irodavezető partnere.
Globális M&A aktivitások száma és összértéke 2017 és 2022 harmadik negyedéve között, Mergermarket
A trend hátterében számos geopolitikai és makroökonómiai tényező áll. Az orosz-ukrán háború kitörésének hatására például 2022 márciusában mintegy 150 milliárd dollár értékű tervezett ügylet hiúsult meg ideiglenesen vagy teljesen. Érzékelhetően felerősödött a kínai - nyugati viszony megromlása: amíg 2016-ban 29 milliárd dollár befektetést eszközölt Kína az Egyesült Államokban, addig a 2022-es évben ez 1,6 milliárd dollárra esett vissza. Ezzel ellentétben Amerika és Európa viszonylatában növekvő befektetési hajlandóság és ennek eredményeképpen jelentős emelkedés volt tapasztalható a tranzakciós aktivitásban, aminek egyik fő oka a dollár árfolyamának erősödése volt.
„Közelebbről megnézve a globális M&A aktivitások 42 százalékát képviselő amerikai piac alakulását, azt láthatjuk, hogy az év elején még közel zéró kamatkörnyezetből 8-9 hónappal később már 4 százalék fölé emelkedtek a kamatok. Ez a változás egyértelműen finanszírozási korlátokat jelentett és a tranzakciók számának visszaeséséhez vezetett az év második felére” – foglalta össze Posztl András.
Annak ellenére, hogy Európában még Amerikához képest is jelentős volt a tranzakciós aktivitás visszaesése, a közép-európai és délkelet-európai régió viszonylag egészséges szinten tudott maradni. A csökkenést a nyugat-európai országok mérsékelt vállalatfelvásárlási aktivitása okozta, mely részben az euró, illetve a helyi devizák gyengülésének volt köszönhető.
Leginkább a TMT és energia szektorok uralták a globális M&A piacot
2022-ben a TMT, azaz a technológia, média és telekommunikációs szektor tette ki a teljes tranzakciós összeérték mintegy 30 százalékát. Magyarország is ékes példája ennek, hiszen olyan nagy ügyletek indultak el, mint például a Vodafone felvásárlása.
„A TMT szektor mellett az energiaszektor bizonyult kiemelkedően aktívnak, hiszen a pandémiától és a geopolitikai helyzettől függetlenül továbbra is hajtja a megújuló forrásból történő energiatermelés iránti igény” – tette hozzá Kovaloczy Áron, a DLA Piper Business Advisory Kft. ügyvezető igazgatója.
A DLA Piper Hungary az ügyek számát tekintve a jogi és a pénzügyi tanácsadók között is az év tranzakciós tanácsadója lett Magyarországon 2022-ben. Az iroda tranzakciós jogi csoportját a Mergermarket 2022-ben és a 2005-2022 közötti teljes időszakban is az első helyen rangsorolja a hazai tranzakciók számát tekintve. A DLA Piper Business Advisory a 2019-es év után 2022-ben is az első helyen végzett a pénzügyi tanácsadók között a hazai tranzakciók számát tekintve, és a megalapítása óta eltelt teljes időszakban összesítve is dobogós helyen áll. A DLA Piper Business Advisory 2022-ben a közép-kelet-európai régióban is a top 10 pénzügyi tanácsadó között szerepel a tranzakciók száma alapján.
Pozitív hazai kilátások hullámzó aktivitás mellett
„A hullámzó vállalatfelvásárlási aktivitás ellenére 2022-ben néhány kifejezetten sikeres magántőke-befektetői exitet is láthattunk, úgyhogy a tavalyi év korántsem csak a negatívumokról szólt” – mondta Kovaloczy Áron.
A jövőbeli várakozásokat tekintve a globális bizonytalanság fényében a magántőke-befektetők minden bizonnyal óvatosabban fogják meghozni a befektetési döntéseiket, különösen abból a szempontból, hogy milyen (al)szektorokat, országokat és cégeket tekintenek viszonylag „jövőállónak”. Emiatt adott esetben a döntéshozatali folyamat kitolódására kell számítani, ami megnövelheti a tranzakciók időigényét. A magas kamatlábak nehezítik a felvásárlások finanszírozását nemcsak hazánkban, hanem az egész közép-kelet-európai régióban is.
„A magyarországi tranzakciókban várhatóan egyre gyakrabban fog felmerülni a tranzakciós szavatosság biztosítás, ami a múltban meglehetősen ritka volt a klasszikus vállaltfelvásárlások kapcsán. A jelek szerint továbbra is hosszú (60 napot meghaladó) átfutási idővel kell számolni a tranzakciók engedélyezése során, mivel a külföldi befektetések ellenőrzésére vonatkozó hazai bejelentési eljáráson szinte az összes jelentős nemzetközi tranzakciónak át kell esnie” – hangsúlyozta Molnár Gábor, a DLA Piper Hungary M&A csoportjának vezetője.