Adottak az alapok a komoly gazdasági növekedéshez 2024-ben

Az autóipar teljesítményének gyors bővülése kellő alapot biztosít ahhoz, hogy Magyarország az idei év második felében és jövőre európai összevetésben is komoly gazdasági növekedést tudjon felmutatni - közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

Adottak az alapok a komoly gazdasági növekedéshez 2024-ben

A tárcavezető a Thyssenkrupp beruházásnak bejelentésén arról számolt be, hogy a német konszern huszonhárommilliárd forintból bővíti jászfényszarui gyárát, amihez a kormány 4,6 milliárd forintnyi támogatást nyújt, így segítve 110 új munkahely létrehozását. Ennek nyomán a vállalat évi kétmillió darab forgó tengely előállítására lesz képes elektromos járművekhez.

"Ezekért a beruházásokért mindig nagy verseny van, és mivel a Thyssenkrupp a világ egyik legnagyobb autóipari beszállító vállalata, mintegy százezer embernek ad munkát világszerte, és sok-sok országban van gyára, ezért ezt a beruházást még sok-sok ország szerette volna magának megszerezni" - mondta.

"Ez a beruházás is világosan mutatja, hogy a német vállalatok továbbra is bíznak Magyarországban, a magyar beruházási környezetben, és ez a beruházás is bizonyítéka annak, hogy a magyar kormány és a német beruházó vállalatok kapcsolatrendszere a kölcsönös tiszteletre alapul" - tette hozzá.

Majd rámutatott, hogy a német cégek alkotják a legnagyobb beruházói közösséget hazánkban, ahol a befektetett tőke mintegy húsz százaléka Németországból érkezik.

Ennek kapcsán pedig kitért arra is, hogy 2014. óta a mostani a száznyolcvanhetedik német vállalati beruházás, amelyhez az állam támogatást biztosít.

"Mindez látszik a kereskedelmi forgalmunkon is, amely tavaly meghaladta a hatvanhétmilliárd eurót, hatalmas rekord. Idén eddig tizenegy százalékos növekedést tudunk felmutatni, ami azt jelenti, hogy a német-magyar kereskedelmi forgalom, a Németországba irányuló magyar export is kellő alapot ad a magyar gazdaság növekedési pályán tartásához" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy az utóbbi években kétszer is teljesen a feje tetejére állt a világgazdaság, de az autóipar elektromos átalakulásának folyamata a kockázatok és nehézségek ellenére is töretlenül haladt előre ez idő alatt is.

"Aki részese tud lenni az autóipari forradalmi megújulásnak, az az új világgazdasági rend győztesei közé fog tartozni. Aki nem tud részt venni ebben a forradalmi átalakulásban, az sajnos a vesztesek táborát fogja gyarapítani" - vélekedett.

"Magyarország ezért nagy erőkkel szállt be ebbe a versenybe, hiszen világos számunkra, hogy a magyar gazdaság növekedési ütemét csak úgy lehet fenntartani, s a Magyarországon lévő munkahelyeket csak úgy lehet megvédeni, ha az új, elektromos autóiparhoz kötődő beruházásokat idehozzuk" - húzta alá.

A miniszter tudatta, hogy az autóipar közvetlenül jelenleg nagyjából százhetvenezer embernek ad munkát, és ez a közvetett munkahelyek számát tekintve ennek a háromszorosa-négyszerese is lehet. Tájékoztatása szerint az ágazat 2010. óta több mint megháromszorozta a teljesítményét, termelési értéke tavaly már a tizenkétezer milliárd forintot is átlépte, és az idei év első hét hónapjában is huszonkét százalékos volt a bővülés.

"Ez kellő alapot biztosít nekünk ahhoz, hogy az idei esztendő második felére és a jövő évre már európai összevetésben is komoly gazdasági növekedést tudjunk felmutatni" - hangoztatta.

Majd figyelmeztetett, hogy ha Magyarország nem tudná magához vonzani az autóipari beruházásokat, akkor több tízezer család megélhetése kerülne veszélybe. "A tradicionális autóiparban ugyanis nem lesz szükség annyi munkaerőre, mint most, ezért mindazok, akik az elektromos autóipar magyarországi beruházásai ellen hergelnek, azok valójában magyar emberek tízezreinek munkahelyeit veszélyeztetik a jövőre nézve" - fogalmazott.

Végezetül arról is beszámolt, hogy állami kitüntetésben részesíti a kormány Marc De Bastos Ecksteint, a Thyssenkrupp magyarországi vezetőjét a cég hazai tevékenységének sikerre vitele érdekében végzett munkájáért.

"Ezt a beruházást köszönjük önnek is, a Magyarországba vetett bizalmat. És köszönjük, hogy a valóság alapján hoz döntéseket, nem újságcikkek alapján" - jelentette ki.


Az AI-láz nagy nyertese: egy rejtett részvény 5100%-ot emelkedett, miközben a kriptók zuhantak

Miközben a kriptopiac az elmúlt egy évben jelentős veszteségeket szenvedett el, egy kevésbé ismert mesterséges intelligencia-kapcsolt vállalat rendkívüli teljesítményt nyújtott. Az AXT Inc. részvénye több mint 5100 százalékot emelkedett az elmúlt 12 hónap során, miközben a Bitcoin és az Ethereum értéke közel 40 százalékkal csökkent.
2026. 06. 07. 00:05
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 23. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 06. 23:00
Megosztás:

Megkezdte működését a szegedi székhelyű Magyar Gyáripari Szakszervezet

A BYD szegedi beruházásán dolgozó munkavállalók megkeresésére jött létre a Magyar Gyáripari Szakszervezet (MGSZ), amely a magyar dolgozók mellett a külföldi munkavállalók érdekeit is képviseli majd - mondta az MTI-nek az érdekvédelmi szervezet alelnöke, Radics Gábor.
2026. 06. 06. 22:00
Megosztás:

Fogy a hivatásos katonák száma Horvátországban

A horvát kormány az elmúlt években több intézkedéssel is próbálta vonzóbbá tenni a katonai pályát: emelték a béreket, bővítették az előmeneteli és képzési lehetőségeket, modern fegyverzet beszerzését indították el, valamint lazítottak egyes felvételi feltételeken, mégis egyre több hivatásos katona hagyja el a hadsereget - írta a Jutarnji List című horvát napilap szombaton, a 2025-ös éves védelmi jelentésre hivatkozva.
2026. 06. 06. 21:00
Megosztás:

Élőhelyszempontú vízépítés: hogyan lehet jobb a halaknak?

Egyebek mellett ezt vizsgálják a BME kutatói az Építőmérnöki Karon. Számítógéppel modelleznek, de közben halakat is számolnak.
2026. 06. 06. 20:00
Megosztás:

Idén harminc fürdő csatlakozott a Suli a strandon programhoz

Idén országosan 30 fürdő és strand csatlakozott a Magyar Fürdőszövetség által indított Suli a strandon akcióhoz, amelyben június 8. és 19. között élményszerű tanulással, játékos programokkal várják az iskolai osztályokat. Az akcióban az osztályok részére különböző mértékű kedvezményeket biztosítanak a diákbelépők árából - közölte a szervezet az MTI-vel.
2026. 06. 06. 19:00
Megosztás:

A Circle 500 millió USDC-t bocsátott ki a Solanán: tovább mélyül a stabilcoin-likviditás

Újabb jelentős dolláralapú likviditási hullám érkezett a Solana hálózatára: a Circle 500 millió USDC-t mintelt, miközben a stabilcoinok egyre fontosabb szerepet töltenek be a kriptopiac tényleges forgalmában. A lépés nem feltétlenül jelent azonnali vételi nyomást, de jól mutatja, hogy a Solana továbbra is az egyik legfontosabb blokklánc a dollárban denominált on-chain aktivitás számára.
2026. 06. 06. 18:00
Megosztás:

BAHART: megkezdődött az előidény a balatoni menetrendi hajózásban

Szombattól előidényi menetrend lépett életbe a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart) menetrendi hajóin, már a társaság mind a 16 személyhajó-kikötőjéből indulnak járatok - közölte a Bahart a honlapján.
2026. 06. 06. 17:00
Megosztás:

Japán nagyot lépne a kriptopiacon: jöhet a kripto ETF és a jen alapú stabilcoin

Japán újabb komoly lépést tehet a szabályozott kriptopiaci fejlődés felé. A kormányzó Liberális Demokrata Párt olyan átfogó javaslatcsomagot nyújtott be, amely egyszerre teremtene keretet a kripto ETF-eknek és a jenben denominált stabilcoinoknak. A kezdeményezés nemcsak a japán befektetők számára nyithat új kapukat, hanem Ázsia digitális pénzügyi infrastruktúráját is jelentősen átalakíthatja.
2026. 06. 06. 16:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 15:00
Megosztás:

Érkeznek a tudatos vásárlást segítő digitális élmények

Új generációs termékazonosítás a fogyasztókért.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

Így tud gazdálkodni a jövő generációja

Minden második huszonéves fiatalnak nőttek a havi megélhetési költségei az elmúlt egy évben, miközben csak 36 százalékuk számolt be bevételnövekedésről. A kiadások átlagosan 14 ezer forinttal, a bevételek viszont mindössze 4 ezer forinttal emelkedtek, így a fiatalok mérlege átlagosan 10 ezer forinttal romlott a K&H ifjúsági index felmérés első negyedéves eredményei szerint. Összességében az látszik, hogy sok fiatal szorításban van a kiadási oldalt nézve.
2026. 06. 06. 14:00
Megosztás:

A Magyar Termék több cége együtt indul a PET Kupán

Egy PET-palackot átlagosan néhány percig használunk. Utána viszont akár 450 évig is a természetben maradhat. Ez az egyik oka annak, hogy ma már nem elég csak beszélni a környezetvédelemről. Szelektív gyűjtésről, fenntarthatóságról, tudatos fogyasztásról, zöldebb döntésekről. De mi történik akkor, amikor úgy érezzük, hogy a szavaknál többre van szükség?
2026. 06. 06. 13:00
Megosztás:

Távozik az MTVA vezérigazgatója

Papp Dániel, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója munkaviszonya megszüntetését kezdeményezte Koltay Andrásnál, az NMHH Médiatanácsának elnökénél mint a munkáltatói jogok gyakorlójánál - közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 06. 12:00
Megosztás:

Elérte a 10 milliárd eurót az Ukrajnának nyújtott EBRD-finanszírozások értéke

Elérte a 10 milliárd eurót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által Ukrajnának nyújtott finanszírozások értéke - közölte pénteken a bank elnöke.
2026. 06. 06. 11:00
Megosztás:

Fordulóponthoz érhet az amerikai kriptoadózás: hét új törvényjavaslat került a Kongresszus elé

Az Egyesült Államokban új lendületet kaphat a kriptovaluták adózási reformja, miután a képviselőházi adóügyi bizottság hét külön digitális eszközökkel kapcsolatos törvénytervezetet vizsgál. A javaslatok a stablecoinok, a staking, a bányászat, a kriptohitelezés és a kereskedési veszteségek adókezelését is alapjaiban alakíthatják át.
2026. 06. 06. 10:00
Megosztás:

Megerősítette Magyarország osztályzatát a Fitch Ratings

Megerősítette változatlan negatív kilátással Magyarország hosszú távú államadóskockázati besorolását az eddigi "BBB" - vagyis befektetési ajánlású - szinten a Fitch Ratings.
2026. 06. 06. 09:00
Megosztás:

Újabb hatalmas likvidálás rázta meg Machi Big Brothert a Hyperliquiden

Machi Big Brother ismét a kriptopiaci figyelem középpontjába került, miután egy újabb, erősen tőkeáttételes Ethereum long pozíciója likvidálódott a Hyperliquid decentralizált derivatív platformon. Az eset látványosan mutatja meg, milyen gyorsan válhat a tőkeáttétel csapdává, ha az ETH árfolyama a kereskedő ellen fordul.
2026. 06. 06. 07:45
Megosztás:

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal emelkedett

A világ dollármilliomosainak száma 7,9 százalékkal 25,3 millióra emelkedett tavaly - áll a Capgemini pénzügyi tanácsadó cég éves jelentésében.
2026. 06. 06. 07:00
Megosztás:

A vagyonadó szakmai vitája visszaigazolta, miért okoz több kérdést, mint megoldást az 1 milliárdos küszöb

A vagyonadó körül kialakult mostani vita a Blochamps Capital szerint éppen azt igazolja vissza, amit a cég már a vagyonadó ötletének kampányban való megjelenése óta jelez: a vagyonosabb rétegek arányosabb közteherviselése legitim cél, de a forma a hatékonytalansága okán átgondolásra szorul, ráadásul az 1 milliárd forintos küszöb szakmailag rosszul céloz. Az elv önmagában védhető, az ördög azonban a részletekben van – és Magyarországon ezek a részletek különösen érzékenyek.
2026. 06. 06. 06:00
Megosztás: