Akit Lászlónak vagy Máriának hívnak, az bukik a legtöbbet éves szinten - és a többiek?

A Groupama Biztosító összegyűjtött néhány érdekes, olykor talán megdöbbentő rekordot a 2024-es évről. Mivel bő egy évtizede, 2013-ban is készítettek egy hasonló összeállítást, volt alkalmuk a két adatsort összevetni.

Akit Lászlónak vagy Máriának hívnak, az bukik a legtöbbet éves szinten - és a többiek?

A legnagyobb összegű kár egy külföldi betegellátáshoz kapcsolódik

2024-ben a magánügyfelek kárai közül a legnagyobb egy utasbiztosítás kapcsán merült fel, melynek nagysága mintegy 140 millió forint. A lakásbiztosítási ügyfeleik között egy sajnálatos tűzeset 42,8 millió forintos kifizetése volt a csúcstartó, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál (kgfb) pedig egy 30,2 millió forintos eset emelkedett ki.

Elsősorban az eltelt 11 év inflációjára utal, hogy 2013-ban még „csak” egy 13,6 millió forintos autós kár volt a rekorder, de a külföldre utazók számára az mindenképpen elgondolkodtató, hogy a 2024-es lakossági károk csúcstartója egy egzotikus nyaralás alatti kórházi kezeléshez és hazaszállításhoz kötődik.

TOP káresetek

Talán nem meglepő, hogy a legtöbb káreset 2024-ben elemi károkkal volt kapcsolatos, azaz a vihar, esőzés, villámárvíz, beázás, földcsuszamlás, földrengés stb. közül került ki a legtöbb bejelentés. Ezt követték a csatorna és vezetékes vízkárok, a harmadik legtöbb kárbejelentés pedig balesetekkel és betegségekkel kapcsolatban érkezett a Groupamához.

Az egy évtizeddel ezelőtti üvegtörés károk a dobogóról mára az ötödik helyre kerültek, a TOP 10 kártípusban ugyanakkor megtalálhatóak még gépjárműtörés, lopás, rablás, vandalizmus, valamint tűzkárok is.

Június volt a legzűrösebb

A nyár elejére estek azok a napok, amikor a Groupama ügyfelei legtöbbször fordultak a biztosítójukhoz. Az év legtöbb, 1500 feletti lakossági, zömmel lakásbiztosítási kárbejelentését június 10-én fogadta a biztosító, de nem sokkal maradt el ettől a kárbejelentések mennyisége 24-én vagy 3-án sem, szintén júniusban. 

Ezzel szemben jóval kevesebb bejelentés érkezett január 1-jén, melyet a legnyugodtabb napnak nyilvánítottak a mindössze 22 kárbejelentéssel.

A legpechesebb ügyfelek

Vannak, akik vonzzák a bajt. Nos ez biztos, hogy elmondható egy-két ügyfélre, hiszen a Groupamának is van olyan cascos ügyfele, aki ötször törte össze idén a saját autóját. A lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek közül a csúcstartó valósággal focicsapatot szervezett a károkból, mert pontosan 11 kárt jelentett be egyetlen év során.

casco biztosítás összetört autó

A „csapatban” volt négy vízkár, három háztartási géptörés, két kártevőpusztítás és egy-egy tűz, illetve zártörés.

Fehér autós rémálom

Aki látta a Távol a világtól c. filmet, valószínűleg nem felejti el azt a jelenetet, amikor a fehér önvezető autók önálló életre kelnek, és halomra törik egymást. Ha ilyesmitől nem is kell tartania a fehér autóval rendelkezőknek, tény, hogy a legnagyobb károkozók a Groupama ügyfelei között is a fehér autósok. Természetesen, hiszen ebből a színből fut a legtöbb az utakon.

De az már kevésbé ismert, hogy kik követik őket. Érdekes, de mind a károkozók, mind a károsult autók rangsorában a szürke, fekete, kék és piros a károkozói sorrend a fehér autók után.

Még mindig a Lászlók és Máriák jelentik be a legtöbb kárt

Bár a névdivat változása megdöbbentően gyors, a biztosítók kárbejelentései a felnőtt lakosságban elterjedt keresztneveket képezik le. Ez igaz a Groupamánál is, ezért is érdekes megnézni, hogy történ-e változás az elmúlt évtizedben.

A káradatokból az látszik, hogy a dobogón mindössze egyetlen változás történt: a férfiaknál a József nevű ügyfeleket a Zoltánok leszorították a kárbejelentési dobogó képzeletbeli harmadik helyéről. 2024-ben tehát így alakult a rangsor: a férfiak körében a Lászlók, Istvánok, Zoltánok, míg a nők körében a Máriák, Erzsébetek és a Katalinok jelentették be a legtöbb kárt.

Mi a közös Debrecenben és a 11. kerületben?

Az első helyezés, méghozzá a települések, illetve a budapesti kerületek „kárbejelentési versenyén”. Az is tudható, hogy Debrecen esetében egy nagy jégverés okozta a több mint háromezer bejelentés többségét, illetve, hogy őket Miskolc és Székesfehérvár követi, míg Budapesten a XVIII. és a III. kerületben szenvedték el a második és harmadik legtöbb kárt a groupamás ügyfelek 2024-ben.

A leggyakoribb utcanevek: Éljen Kossuth apánk!

Érdekességként megjegyezhetjük, hogy egész Európában Magyarországon szokás a leginkább a történelmi személyekről elnevezni az utcákat. Historikus alakjaink „utca” szerinti népszerűségi, és egyben leggyakoribb kárbejelentési sorrendje így alakult: Kossuth Lajos utca, Petőfi Sándor utca, Rákóczi utca.

Ami pedig a további történelmi személyiségeinket és művészeinket illeti, a vezető hármas után Dózsa György, Ady Endre, Arany János következtek, de József Attila, Árpád, Széchenyi István és Táncsics Mihály utcák is a TOP 10-es kárbejelentők közé kerültek.

A házi kedvencek miatt is gyakran fordulnak a biztosítóhoz

Sajnos a kutyák és cicák esetében is sűrűn előfordulnak balesetek, például különféle tárgyak lenyelése, vagy a forgalmas útra való kiszaladás, melyek sérülésekhez vezethetnek, de gyakori az is, hogy valamilyen gyulladást vagy betegséget kap a házi kedvenc és emiatt szorul kezelésre vagy akár műtétre.

A Groupama ügyfelei is több ezer esetben fordultak kártérítési igénnyel 2024-ben a házi kedvenceik miatt, mely során átlagosan 65 ezer forintos kártérítést kaptak.

És akikre nagyon büszkék

Végül egy olyan „leg”, amire mindenki igazán büszke lehet. „2024-ben valamennyi biztosítottunk közül a legidősebb ügyfelünk 105 éves lett idén. Jó egészséget kívánunk neki és minden ügyfelünknek!” –  fejezte ki jókívánságát Berentés László, a Groupama Biztosító szolgáltatási igazgatója.

Romániában a költségvetési korrekciók után gazdaságélénkítő intézkedések következnek

Romániában a deficitcsökkentést célzó költségvetési korrekciók után a kormány gazdaságélénkítő intézkedések bevezetését tervezi - jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán.
2026. 02. 05. 10:00
Megosztás:

Hamis aranylapokkal bukott le egy győri banda

Hamis aranylapokkal bukott le egy győri banda; 216 millió forintnyi lehet a kár - közölte a Rendészeti Államtitkárság csütörtökön a Facebook-oldalán.
2026. 02. 05. 09:30
Megosztás:

AMD: a növekedési sztori él, de a piac többet várt

Az AMD a tegnapi zárás után publikálta negyedéves eredményeit. A chipgyártó részvényeinek idei felülteljesítése után a befektetők magasra tették a lécet, amelyet csak részben sikerült megugrani. A lezárt negyedév eredményei minden téren felülmúlták a várakozásokat, azonban a kínai értékesítések kilátásaival kapcsolatos bizonytalanságok továbbra is nyomást gyakorolhatnak a megítélésre. A menedzsment bevételi és eredményvárakozásai ugyan a konszenzust meghaladták, ám nem érték el a piac optimistább forgatókönyveit. Ennek következtében, a kedvező eredményszámok ellenére, a befektetők reakciója visszafogottnak bizonyult, és a vállalat részvényei mintegy 7%-ot estek a zárás utáni kereskedésben.
2026. 02. 05. 09:00
Megosztás:

Hány forint most egy euró? Meg fogsz lepődni!

Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.l.
2026. 02. 05. 08:30
Megosztás:

Erősíti kapcsolatát a Magyar Posta és a Temu

Szándéknyilatkozatot írt alá a Magyar Posta és a Temu online piactér üzleti kapcsolataik erősítésére és a közös fejlesztési lehetőségek feltérképezésére, a két társaság célja a Temun keresztül értékesítést végző magyar e-kereskedők, valamint a magyar lakosság magasabb szintű kiszolgálása - közölte a Magyar Posta az MTI-vel szerdán.
2026. 02. 05. 08:00
Megosztás:

Rádióadásokat indított az iráni lakosság tájékoztatására a BBC világszolgálata

Hagyományos hullámhosszokon fogható rádióadásokat indított az iráni lakosság tájékoztatására szerdán a BBC világszolgálata (BBC World Service), miután az elmúlt hetek kormányellenes tiltakozó megmozdulásai nyomán a teheráni rezsim leállította az internetszolgáltatást az országban.
2026. 02. 05. 07:30
Megosztás:

Január végén az Otthon Start programban folyósított hitelszerződések száma meghaladta a 22 ezret

Öt hónapos az Otthon Start program, amelyben január végével a folyósított hitelszerződések száma meghaladta a 22 ezret, és minden második hitelszerződést fiatal házaspárok kötötték - közölte a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerdai szerencsi sajtótájékoztatóján.
2026. 02. 05. 07:00
Megosztás:

A Hyundai mintegy 265 ezer autó gyártását tervezi az idén csehországi gyárában

A dél-koreai Hyundai járműgyártó mintegy 265 ezer autó gyártását tervezi az idén csehországi gyárában, Nosovicében, a teljes gyártás hozzávetőlegesen 50 százalékát a villamosított modellek teszik ki - tájékoztatta a Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) közleményben az MTI-t szerdán, abból az alkalomból, hogy a gyárban elkészült az ötmilliomodik jármű.
2026. 02. 05. 06:30
Megosztás:

Horvátországban 187 ezer daganatos beteg él, ekkora a túlélési arány

Horvátországban 187 ezer olyan ember él, akinél élete során daganatos megbetegedést diagnosztizáltak. Az ötéves túlélési arány az elmúlt időszakban 54 százalékról 59 százalékra emelkedett - derült ki a Horvát Rákregiszter legfrissebb adataiból, amelyeket szerdán, a rák elleni küzdelem világnapja alkalmából mutattak be.
2026. 02. 05. 05:30
Megosztás:

Stratégiai partnerséget kötött a Debreceni Egyetem és az AstraZeneca

Stratégiai partnerséget kötött a Debreceni Egyetem (DE) és az AstraZeneca biotechnológiai vállalat: a szerdán aláírt megállapodás célja többek között a betegségek korai felismerésének támogatása, a megfelelő diagnosztikai útvonalak erősítése, valamint a sikeresebb betegútmenedzsment olyan, Magyarországon is népbetegségnek számító területeken, mint a daganatos, a szív- és érrendszeri vagy a krónikus légzőszervi megbetegedések - tájékoztatta a DE sajtóközpontja az MTI-t.
2026. 02. 05. 05:00
Megosztás:

Enyhén gyorsult az infláció Horvátországban

Januárban enyhén gyorsult az infláció Horvátországban: az éves fogyasztóiár-index 3,4 százalékot tett ki, ami nem tér el jelentősen a 2026-ra vonatkozó előrejelzésektől - jelentette ki szerdán Tomislav Coric horvát pénzügyminiszter.
2026. 02. 05. 04:30
Megosztás:

A háztartások alkalmazkodóképességére mutat rá a fizetőképességi index nem várt növekedése

Az Intrum Fizetőképességi Index (IFI) 12,8 pontra emelkedett 2025 utolsó negyedévében. A megelőző negyedévhez képest, amikor még 9,3 ponton állt a mutató, ez 37%-os növekedést jelent. Az előző év azonos időszakához képest pedig 24%-os az emelkedés. A meglepetésszerű javulás arra utal, hogy a háztartások pénzügyi helyzete a vártnál rugalmasabban alakult a tavalyi évben.
2026. 02. 05. 04:00
Megosztás:

Három elemzőház követi mostantól a Shopper Park Plust

A 2025 év végi tőkeemelést követően a Shopper Park Plus teljes piaci kapitalizációja 290 millió euró körüli a január 29-i záróár alapján, ezzel bekerült a Budapesti Értéktőzsde 10 legnagyobb piaci kapitalizációjú vállalata közé.
2026. 02. 05. 03:30
Megosztás:

Elvetették a kormány elleni bizalmatlansági indítványt Csehországban

Elbukott a parlamentben a cseh ellenzék bizalmatlansági indítványa az Andrej Babis miniszterelnök vezette hárompárti koalíciós kormány ellen.
2026. 02. 05. 03:00
Megosztás:

Irodapiaci helyzetkép: csökkenő üresedés és élénkülő kereslet

Ecsődi Miklós (Director, Head of Occupier Services) kiemelte, csökkenő üresedés és élénkülő kereslet jellemezte az irodapiacot 2025-ben.
2026. 02. 05. 02:30
Megosztás:

Ennyit pénzt keresne Kiara Lord, a Nagy Ő szereplője eredeti szakmájával

A Nagy Ő aktuális szereplője, Kiara Lord korábban a felnőttfilmes iparban tevékenykedett, ám sokan nem tudják róla, hogy felsőoktatási tanulmányokat is folytatott, valamint ápolói képesítést is megszerzett. Az egykori pornószínésznő jelentős kórházi gyakorlattal bír, Budapest szinte minden egészségügyi intézményében megfordult.
2026. 02. 05. 02:00
Megosztás:

Használt autót vettem, mennyi a gépjármű adó 2026-ban és mikor kell azt megfizetni?

Használt autó vásárlása 2026-ban is izgalmas pillanat: új szabadság, új lehetőségek, talán egy régóta vágyott modell kerül végre a garázsba. De amint aláírod az adásvételi szerződést, sokak fejében felmerül egy nagyon is gyakorlati kérdés: Mikor kell fizetnem a gépjárműadót, és hogyan számolják ki?
2026. 02. 05. 01:00
Megosztás:

A román kormány egy évvel meghosszabbítja a földgáz árplafonját

A román kormány egy évvel meghosszabbítja a földgáz árplafonját - jelentette be Ilie Bolojan román miniszterelnök szerda esti sajtótájékoztatóján.
2026. 02. 04. 23:30
Megosztás:

Kína továbbra is kész az együttműködés erősítésére az Egyesült Államokkal

Hszi Csin-ping kínai elnök nagyon fontosnak nevezte a kétoldalú kapcsolatokat Donald Trump amerikai elnökkel szerdán telefonon folytatott beszélgetésükben, és kijelentette, hogy e kapcsolat stabilitása és a kézzelfogható eredmények megsokszorozása érdekében továbbra is kész az együttműködés erősítésére.
2026. 02. 04. 23:00
Megosztás:

Kiskereskedelem: jól jöhet a reáljövedelem emelkedése és a turizmus

Csörgő Anita (Director, Head of Retail) piaci áttekintésében arra mutatott rá, hogy a reáljövedelmek növekedése és a külföldi turizmus bővülése kedvező hatással van a kiskereskedelmi forgalomra.
2026. 02. 04. 22:30
Megosztás: