Alig több mint 4 millió tonna lehet a 2025 évi kukoricatermés

Az aszályos nyár miatt idén hektáronként 5,6 tonna terméshozam mellett várhatóan 4-4,2 millió tonna lesz a hazai kukoricatermés. Az egyre sűrűbben jelentkező időjárási szélsőségek miatt nagyon kiszámíthatatlanná váló környezetben a termelők a korábbinál jóval óvatosabban közelítenek ehhez a növényhez, ami a vetésterület gyors zsugorodásában is megmutatkozik: míg 10-15 évvel ezelőtt még 1,2 millió hektáron termesztettek kukoricát, idén már mindössze 750 ezer hektár volt a vetésterület.

Alig több mint 4 millió tonna lehet a 2025 évi kukoricatermés

„A hazai kukoricatermés az elmúlt néhány évben jelentős ingadozást mutatott: miközben 2023-ban az elmúlt száz év negyedik legjobb, 8,2 tonna/hektáros termésátlaga mellett 771 ezer hektáron 6,3 millió tonna kukorica termett, a legutóbbi négy évből háromban jelentősen csökkent a termés mennyisége, ami trendszerű visszaesést jelent – nyilatkozott az Agroinformnak Dózsa Gergely, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának agrárszakértője. – Az idei aszályos nyár miatt 2025-ben sem várható 4,2 millió tonnánál nagyobb termés, ami ismét kihívás elé állítja a feldolgozóipart és a takarmányozással foglalkozó piaci szereplőket.”

Dr. Körösi Katalin, a Kukorica Kör Egyesület szakmai és operatív igazgatója is úgy látja, hogy a kukoricatermesztés Magyarországon válaszút elé érkezett. Az országban ugyanakkor idén nagy regionális eltérések látszanak: míg az északi és egyes nyugati régiókban a több csapadék miatt egészségesebb állományok fejlődtek, addig az Alföldön több helyen már a nyár közepén kényszersilózni kellett. A gazdák így óriási különbségeket tapasztalnak a terméskilátásokban, és sokan már most azon gondolkodnak, érdemes-e hosszú távon a kukoricában bízni. Ez a növény különösen érzékeny az aszályra, a szélsőséges UV-sugárzásra, és a mikotoxint termelő gombák is időről időre megnehezítik a biztonságos értékesítést.

„A kukoricatermesztés jövője alapvetően három tényezőtől függ: ha sikerül fejleszteni az öntözést, új, ellenálló fajtákat bevezetni és jelenleginél jobb gazdálkodási módszereket (vetésváltás, talajművelés és optimalizált betakarítás) alkalmazni, a kukorica a továbbiakban is meghatározó maradhat. Ha ezek elmaradnak, a napraforgó, a szója és a cirok veheti át a helyét a hazai szántóföldeken.” – jelezte előre Dr. Körösi Katalin.

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint a felgyorsuló klímaváltozás következtében a jövőben is tovább folytatódhat a kukorica vetésterületének visszahúzódása: az Alföld térségéből rövidesen kiszorulhat a kukoricatermesztés. Évről évre azonban egyedi aktuális tényezők hatására akár újbóli területnövekedésnek is tanúi lehetünk: „Ilyen tényező lehet például a kalászos területek nagyságának alakulása, valamint a kukorica, illetve az alternatív növények (napraforgó stb.) egymáshoz viszonyított határidős terményára” – tette hozzá a szakember.

A takarmánykukorica termelői ára (telephelyen) szeptember közepén 73-75 ezer forint/tonna körül alakult, ami pontosan a tavalyi árszintnek felel meg. Az árakat jelenleg az aszályos időjárás, a csökkenő vetésterület és a feldolgozóipar erős kereslete helyben ugyan erősíti, ám döntő hatása a világpiaci árnak van, amely a globális szinten kedvező terméseredmények miatt az északi féltekén előre haladó betakarítás lezárultával érezhetően lefelé mozdíthatja a hazai árfolyamot.

Egyre nagyobb hitelekbe verik magukat a magyarok - mutatjuk a számokat!

A lakáshiteleknél közel 23 százalékkal, a személyi kölcsönöknél pedig több mint 18 százalékkal emelkedett az egy szerződésre jutó, átlagos szerződéses összeg 2025-ben – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedő tendencia – különösen a lakáshiteleknél – várhatóan tovább folytatódik majd.
2026. 02. 18. 10:00
Megosztás:

Ezzel a nyilatkozattal igényelhető a rezsistop kedvezmény - online rezsistop nyilatkozat

A januárban érvényes rezsistop kedvezményt egy lakossági fogyasztó egy adott felhasználási helyen kizárólag vagy földgáz-, vagy villamosenergia-felhasználás után veheti igénybe - áll az MVM friss közleményében.
2026. 02. 18. 09:30
Megosztás:

Az ünnepi zárva tartás után enyhén emelkedtek az amerikai indexek

A hétfői ünnepi zárva tartást követően kedden enyhén emelkedtek az amerikai indexek. A technológiai részvények visszapattantak a korábbi mélypontokról. A S&P 500 információtechnológiai szektora a napközbeni 1,5%-os mínuszt ledolgozva 0,5%-os pluszban zárt, mivel az Nvidia (+1,2%) és az Apple (+3,3%) emelkedése ellensúlyozta a Microsoft (-1,1%) és az Oracle (-3,8%) esését.
2026. 02. 18. 09:00
Megosztás:

Emelkedtek a vezető európai részvényindexek

Kedden a geopolitikai események álltak a fókuszban: az Egyesült Államok és Irán tárgyalásokat folytatott Genfben a nukleáris program körüli viták rendezésére, miközben az USA által közvetített ukrán–orosz béketárgyalások is folytatódtak – szintén Genfben. A vezető európai részvényindexek emelkedéssel zárták a napot, a STOXX 600 0,45%-kal, a DAX és az FTSE 100 0,8%-kal, a CAC 40 0,5%-kal került feljebb. A bankszektor (+1,3%) folytatta az előző napi emelkedést, némileg visszapattanva a megelőző két hét nyomása után. Az egészségügyi részvények 1,4%-kal ugrottak, az ingatlanpiaci szektorindex pedig 1,8%-ot nőtt. Az energiaipari papírok 0,6%-kal gyengültek, mivel a Brent olaj több mint 1%-ot esett, míg az alapanyag-szektor 1,6%-ot csökkent az arany-, ezüst- és rézárak gyengülése miatt.
2026. 02. 18. 08:40
Megosztás:

Erősödött a forint szeda reggelre

Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 18. 08:00
Megosztás:

Frissítette a gyártási stratégiáját a Masterplast

Jelentős átalakításról döntött a Masterplast szigetelőanyag-gyártási portfóliójának áttekintése után a cég igazgatótanácsa, így a stabilabb eredményességet és megtérülést biztosító technológiák és telephelyek kerülnek előtérbe. Fejlesztik az EPS és az üveggyapot gyártását, lemondanak a kőzetgyapot gyártásáról – közölte a társaság kedden az MTI-vel.
2026. 02. 18. 07:30
Megosztás:

Lakásbiztosítások – javul az összkép, de még bőven van elavult szerződés

Idén harmadik alkalommal lesz lehetősége az ingatlantulajdonosoknak felülvizsgálni szerződésüket és szabadon dönteni lakásbiztosításukról, függetlenül annak eredeti évfordulójától. A 2024-ben bevezetett egyhónapos lakáskampány egyik következménye, hogy ma már sokkal tudatosabban választanak biztosítást a magyarok, mint a korábbi években. A minél kedvezőbb ár mellé felzárkóztak az olyan döntési szempontok is, mint a kártérítési összeg nagysága, vagy hogy pontosan milyen kockázatokra, valóban hasznos kiegészítő elemekre terjed ki a szerződés – derült ki a Groupama Biztosító megbízásából készült reprezentatív kutatásból.
2026. 02. 18. 06:30
Megosztás:

Mikor hívhat a főnök munkaidőn kívül?

A munkaidőn kívüli kommunikáció a cég és a dolgozó között mindenhol a legkényesebb kérdések közé tartozik. A vállalati kultúrák különböznek, és bár van minderre egyértelmű szabályozás, széles a „szürke zóna” is. A szakértő szerint egy bizonyos szervezeti méret felett az a legjobb, ha a kommunikáció – és különösen minden, konfliktusra okot adó eset – szabályozott és naplózható.
2026. 02. 18. 05:30
Megosztás:

78 százalékos alkuarány: A vevők visszavették az irányítást a lakáspiacon

A 2025-ös év látványos élénkülése és az árak emelkedése után 2026 a stabilizáció és a megfontoltabb vevői magatartás jegyében kezdődött az ingatlanpiacon. Bár az adásvételek többsége továbbra is alkuval zárul, a licithelyzetek nem tűntek el, csupán átalakultak: a vevők ma már csak a kiemelkedő minőségű vagy egyedi adottságú ingatlanokért készek a kért ár felett fizetni.
2026. 02. 18. 05:00
Megosztás:

Vállalatok az olimpián - megéri szponzorálni?

A 2026. február 6. és 22. között megrendezett Milánó–Cortina Téli Olimpiai Játékok fontos változásokat hoztak a szponzorok körében, annak ellenére, hogy az új belépők közül többen már hosszú évek óta kötődnek az olimpiai játékokhoz. De vajon milyen előnyökkel járhat a szponzoráció? Lehet összefüggés ezen vállalatok tőzsdei teljesítménye és a szponzoráció között? A globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői jártak utána a témának.
2026. 02. 18. 04:30
Megosztás:

Fidelity: Mi vár Kínára a Ló évében?

Most, hogy belépünk a Tűz Ló évébe, amelyet a kínai asztrológia hagyományosan a dinamizmussal, a lendülettel és a volatilitással hoz összefüggésbe, a Fidelity International áttekintette a Kína által kínált, egyre vonzóbb befektetési lehetőségeket. Idén kezdődik Kína tizenötödik ötéves terve is, amely az ország következő fejlődési szakaszának irányát meghatározó, kulcsfontosságú iránymutatásnak tekinthető. A stratégiai prioritások egyértelműbbé válásával a befektetők számíthatnak arra, hogy mostantól a tényleges végrehajtáson lesz a nagyobb hangsúly, mivel az előttünk álló hónapokban a főbb ágazatokat érintő szakpolitikai jelzések konkrét intézkedések formájában fognak testet ölteni.
2026. 02. 18. 04:00
Megosztás:

Netrisk: újra itt lakásbiztosítási kampány - következik a harmadik kör

Harmadik alkalommal indul el márciusban a lakásbiztosítási kampány, amely az elmúlt két évben alapjaiban mozgatta meg a hazai biztosítási piacot. A Netrisknél már február közepétől elérhetőek a kampányra készített lakásbiztosítási kalkulátorok. Továbbra is milliós nagyságrendű a régi, elavult lakásbiztosítással rendelkező lakóingatlanok száma, vagyis sok tulajdonosnak érdemes lépnie. A korábbi tapasztalatok alapján egy új biztosítás éves díja akár 20-30 százalékkal alacsonyabb lehet, ráadásul szélesebb szolgáltatáscsomagot kaphatnak az érintettek.
2026. 02. 18. 03:30
Megosztás:

Gazdasági lendületet hozott Olaszországnak a milánó-cortinai téli olimpia nyitóhétvégéje

A Visa, az olimpiai és paralimpiai téli játékok hivatalos fizetéstechnológiai partnere közzétette legfrissebb adatait, amelyek bemutatják a fogyasztói költési mintázatokat a Milanó-Cortina 2026 téli olimpiai játékok nyitóhétvégéjén, a játékok helyszínein. A Visa mutatói alapján Észak-Olaszországban több mint 60%-kal nőtt az Európán kívüli Visa kártyabirtokos látogatók száma, a vásárlások értéke pedig 80%-kal emelkedett a 2025-ös azonos időszakhoz képest. A költésnövekedés a ruházat és kiegészítők, az éttermek, valamint a közlekedés és mobilitás területén is megmutatkozott – a legnagyobb részét az amerikai Visa kártyabirtokosok adták, míg a legnagyobb éves növekedés Kanadából és Svájcból érkezett.
2026. 02. 18. 03:00
Megosztás:

50 éves a Magyar Élelmiszerkönyv, a hazai élelmiszerbiztonság alapja

Az 50 éves Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) az élelmiszer-biztonság és a minőségi élelmiszer-előállítás egyik legfontosabb pillére Magyarországon, alapjait 1976-ban fektették le - mondta Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerláncért felelős helyettes államtitkára a VIII. Húsipari Szakmai Napon, Budapesten az AM keddi közleménye szerint.
2026. 02. 18. 02:30
Megosztás:

Betegséged van? Állami segítséget kaphatsz 2026-ban, mutatjuk miket

Milyen segítségek járnak súlyos egészségi problémával vagy fogyatékossággal élőknek 2026-ban? A súlyos betegséggel vagy fogyatékossággal élő emberek számára többféle pénzügyi és gyakorlati kedvezmény létezik Magyarországon. Ezek célja az, hogy csökkentsék a mindennapi kiadásokat, és könnyebbé tegyék az életvitelt.
2026. 02. 18. 02:00
Megosztás:

Kátyúba hajtott? Itt van, ki fizet a javításért

A kátyúkkal tarkított útszakaszok nem pusztán bosszúságot okoznak, hanem komoly pénzügyi következményekkel is járhatnak. Egy váratlanul felbukkanó úthiba könnyedén tönkreteheti a gumiabroncsot, a keréktárcsát, a futómű egyes elemeit, sőt akár az autó alvázát is. Ilyen helyzetben nemcsak műszaki problémáról van szó, hanem jogi kérdések is felmerülnek: kinek a felelőssége a kár, és milyen módon lehet a kártérítést érvényesíteni?
2026. 02. 18. 01:00
Megosztás:

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások

Németországban és az euróövezetben is romlottak a gazdasági várakozások februárban a ZEW gazdaságkutató intézet keddi jelentése szerint.
2026. 02. 18. 00:30
Megosztás:

A Wolt finanszírozási programja fél év alatt 1 millió euró hitelt kínált belföldön

A tavaly augusztusi indítása óta összesen 1 millió euró hitelhez jutottak a Wolt kereskedőpartnerei a cég finanszírozási programjából - közölte az ételkiszállító platformot működtető társaság az MTI-vel kedden.
2026. 02. 18. 00:05
Megosztás:

50 millió dolláros Bitcoin árfolyam? – Hedge fund vezér radikális árfolyamcélt jelölt ki 2041-re

Hihetetlennek tűnik, de egy ismert hedge fund menedzser szerint a Bitcoin hosszú távú potenciálja messze túlmutat a jelenlegi árfolyamszinteken. Eric Jackson, az EMJ Capital vezérigazgatója úgy véli: 2041-re akár 50 millió dollárt is érhet egyetlen BTC.
2026. 02. 17. 23:30
Megosztás:

Amire figyelni kell télen a padlók tisztítása során

A téli időszakban a belső terek szerepe felértékelődik: kevesebb szellőztetés, több zárt térben töltött idő, intenzívebb használat. Ilyenkor nemcsak a komfort, hanem a higiénia és a biztonság is új kihívások elé kerül. Irodákban, üzletekben, vendéglátóhelyeken és ipari környezetben egyaránt megjelennek azok a rejtett kockázatok, amelyek elsőre nem látványosak, de komoly következményekkel járhatnak.
2026. 02. 17. 23:00
Megosztás: