Allianz Globális Biztosítási Jelentés – stabil növekedési kilátások, egyre növekvő igény a védelemre

A kiemelkedőnek elkönyvelt 2023-as 8,2 százalékos éves növekedést is sikerült túlszárnyalnia tavaly a globális biztosítási ágazatnak, amely 8,6 százalékos bővülést produkált. Az Allianz Research legfrissebb, a világ biztosítási piacainak alakulását elemző Globális Biztosítási Jelentése[1] megállapítja, hogy a biztosítótársaságok világszerte 557 milliárd euróval nagyobb díjbevételre tettek szert 2024-ben, így ennek teljes összege elérte a 7 ezermilliárd eurót.
Dübörögtek az életbiztosítások
A legnagyobb szegmens továbbra is az életbiztosítás volt (díjbevétel: 2 902 milliárd euró), ezt követte a vagyon- és felelősségbiztosítás (2 424 mrd euró), majd az egészségbiztosítás (1 682 mrd euró).
Tavaly látványosan, 10,4 százalékkal (2023: 8,2%) nőtt az életbiztosítási ágazat, aminek Észak-Amerika volt a fő mozgatórugója, 14,4 százalékos dinamikával. Ezt is felülmúlta azonban Kína (+15,4%), ami abban is közrejátszott, hogy a globális életbiztosítási díjbevétel több mint harmada már Ázsiában képződik. Nyugat-Európában 7,1 százalékos díjbevétel-növekedést hoztak a magasabb kamatszintek, amelyek miatt a nyugdíjcélú biztosítások iránti kereslet is megélénkült.
A vagyon- és felelősségbiztosítási ágazat 7,7 százalékkal nőtt 2024-ben, ez az ütem kissé elmaradt a 2023-as 8,3 százaléktól. A növekedés fő hajtóereje itt is Észak-Amerika volt, ahonnan a világ biztosítási díjainak több mint fele érkezik: itt a díjbevétel 8,2 százalékkal emelkedett. Nyugat-Európában 6 százalékos bővülést mértek, míg Ázsiában csupán 4 százalékosat.
Nagyobb növekedési ütemet mutattak a legnagyobb kontinensen az egészségbiztosítások: a 12,6 százalékos dinamika abban is szerepet kapott, hogy globálisan 7 százalékos lett a 2024-es növekedési ütem. Az Allianz szakértői szerint az egészségbiztosítási keresletet erősebben befolyásolja az állami ellátórendszerek színvonala, mint az életbiztosítások esetében.
2025: globális növekedés, várhatóan 5,5 százalékos piaci bővülés Magyarországon
Az Allianz Research elemzői évi 5,3 százalékos növekedést várnak az elkövetkező tíz évben a globális biztosítási piacon, ez kissé meghaladja a világgazdaság bővülésének ütemét. Főként a magas kamatszinteknek köszönhetően alakulhat 5 százalék körül az életbiztosítási szegmens éves növekedési üteme, míg a vagyon- és felelősségbiztosításban a szakértők 4,5 százalékra számítanak. A leggyorsabban növekvő szegmens a későbbiekben is várhatóan az egészségbiztosítás lesz, évi 6,7 százalékos növekedési rátával.
A jelentés szerint abszolút értékben 5 319 milliárd euróval emelkedhet a globális díjbevétel a következő tíz évben, amelyből 2 055 milliárdot tesznek ki a több mint 50 százalékban Ázsiából érkező életbiztosítások. A vagyon- és felelősségbiztosításban az új díjak 40 százaléka származik majd Észak-Amerikából, ahonnan az egészségbiztosításban várható 1 743 milliárd eurós többlet jó része is ered majd.
Magyarországon a teljes szektor várható átlagos éves növekedése 5,5 százalékos lehet, ami szintén a gazdasági növekedés fölötti bővülést jelent. Dinamikában az egészségbiztosítások állnak a rangsor élén (+12,1%), de míg a vagyon- és felelősségbiztosításoknál a globális átlag feletti rátára számíthatunk (+6,3%), addig az életbiztosítási szegmensben 3,4 százalékos éves növekedési ütemet várnak a szakértők.
„A globális bizonytalanság emelkedése új biztosítási igényeket teremt, így a biztosítóknak változtatniuk kell az értékajánlatukon” – véli Tölgyes Ágnes, az Allianz Hungária Zrt. pénzügyi igazgatója. „Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a pénzügyi kompenzációra fókuszáló egyszerű terméklogikától el kell mozdulniuk a kockázatok mérséklésére és elkerülésére irányuló átfogó megoldások, vagyis a kockázati tanácsadás felé. Ebben a rendkívül volatilis környezetben így sokkal hatékonyabban tudják támogatni ügyfeleiket abban, hogy alkalmazkodjanak, csökkentsék a kockázataikat és javítsák ellenállóképességüket.”