Amszterdamban lép fel a Nemzeti Énekkar

Amszterdamban lép fel a Nemzeti Énekkar: Jörg Widmann nagyszabású oratóriumában működik közre november 12-én a Concertgebouw-ban.

A mű megszólaltatása hatalmas apparátust vesz igénybe, mintegy 200 zenész és énekes áll egyszerre a színpadon - közölték a Nemzeti Filharmonikusok az MTI-vel.

Az énekes szólisták mellett (Sarah Brady szoprán, Thomas E. Bauer bariton, Jan Valentin Schener fiú szoprán) fellép a Holland Rádió Filharmonikus Zenekara, két vegyeskar, a Holland Rádió Énekkara (karigazgató: Benjamin Goodson), a Nemzeti Énekkar (karigazgató: Somos Csaba), a Holland Gyermekkórus (vezető karnagy: Wilma ten Wolde), valamint a két narrátor, Chiara Schütz és Jakob Gebbert.

Az esten a Holland Rádió Filharmonikus Zenekarának vezető karmestere, a nemzetközileg is elismert Karina Canellakis vezényel.

Jörg Widmann ARCHE című kortárs darabjának középpontjában az emberiség Istenhez intézett könyörgése áll. Az öt tételes mű a Fiat Lux-szal (Legyen világosság) kezdődik, amelyben két gyerek írja le a teremtés aktusát. A második tétel a Die Sintflut (Özönvíz), a darab fő része a harmadik tétel, a Liebe (Szeretet). A negyedik tétel a Dies irae (A harag napja), amelyben Schiller szövege tűnik fel. Az ARCHE utolsó, ötödik Dona nobis pacem (Adj nekünk békét) tétellel zárul, melyben a szerző azt üzeni, hogy a túlélésért magunknak kell vállalnunk a felelősséget.

"Rendkívül nagy örömmel fogadtuk el a felkérést Vashegyi György főzeneigazgató úrtól. A beugrásként elvállalt feladat összetett, a majd kétórás kortárs darab igazi kihívás a kórusoknak külön-külön, valamint az együttesen belül is mind technikailag, mind zenei kifejezésben. A műben számos tonális és atonális rész van, sok a hangutánzás és effektusbeli kérések, ezek mindegyike igazi újdonságot nyújt a Nemzeti Énekkarnak" - idézi a közlemény Somos Csaba karigazgató szavait.

Mint írják, Jörg Widmann klarinétművészt és karmestert generációjának nemcsak a legsokoldalúbb és legérdekesebb művészeként, hanem a kortárs zeneszerzők egyik legjobbjaként tartják számon. A hazai közönség október 15-én a Das Gesicht im Spiegel (Arc a tükörben) című művét ismerhette meg, mely Magyarországon először volt látható.  

A Nemzeti Énekkar Budapesten legközelebb november 23-án a Pesti Vigadóban lép fel.

A Bitcoin ára stabilizálódik az USA–Irán feszültség közepette

Az ETF-beáramlások dönthetik el a következő irányt: a negyedik napja tartó amerikai–iráni konfliktus újabb hullámokat vet a globális piacokon. A Bitcoin árfolyama ugyan megingott, de gyors visszapattanást mutatott – a befektetők most az ETF-áramlásokat és a makrogazdasági jeleket figyelik, hogy merre indulhat tovább a piac.
2026. 03. 03. 14:00
Megosztás:

A Richter megvásárolja a Celmatix kutatási portfólióját

A Richter Gedeon Nyrt. megvásárolja az Egyesült Államokban működő Celmatix Inc. biotechnológiai vállalat nőgyógyászati korai fázisú kutatási portfólióját - jelentette be a Richter kedden a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 03. 03. 13:30
Megosztás:

Antal Ferenc: a repülőtér 3-as termináljának megépítése mérföldkő Magyarország életében

A repülőtér 3-as termináljának megépítése nemcsak a Budapest Airport, hanem Magyarország életében is mérföldkő - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai tranzakciókért felelős helyettes államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán.
2026. 03. 03. 13:00
Megosztás:

Felpörgött, majd lassult az ingatlan befektetői hullám a tavalyi év utolsó hónapjaiban

A tavalyi év augusztusában–szeptemberében az ingatlanpiacon egyszerre voltak jelen nagy számban a hitelre vásárló fiatal párok és a kiadásra vásárló magánszemélyek. A befektetők lendületét azonban egy idő után visszafogta a kialakult új helyzet.
2026. 03. 03. 12:30
Megosztás:

Mit üzen a Women in Business 2026 Magyarországnak?

A Grant Thornton átfogó nemzetközi vizsgálata szerint a nemek közötti egyenlőség, egyensúly kérdése már nem CSR téma, hanem üzleti stratégiai kérdés. A Grant Thornton Women in Business 2026 jelentése egyértelmű összefüggést mutat ki a “gender equality” melletti elköteleződés és a vállalati teljesítmény között. A nemek közötti egyenlőség nem „jó ügy”, hanem versenyelőny. Még akkor is, ha a globális környezetben több nagyvállalat visszavett DEI-kezdeményezéseiből (Diversity, Equity, Inclusion).
2026. 03. 03. 12:00
Megosztás:

VanEck-vezér: Megvolt a Bitcoin alja? – Fordulat jöhet a 70 000 dolláros kitörés után

Éles emelkedéssel indult az éjszaka a kriptopiacon: a Bitcoin 70 000 dollár fölé ugrott, majd 68 000 dollárig korrigált. A mozgás újraélesztette a találgatásokat: vajon már láttuk a medvepiaci mélypontot, vagy korai még trendfordulóról beszélni? A kérdésre a VanEck vezérigazgatója is reagált – meglehetősen optimista hangnemben.
2026. 03. 03. 11:30
Megosztás:

Az inflációs félelmek erősödése felfelé tolta a kötvényhozamokat

Az Irán elleni támadás több országra kiterjedő eszkalációja, a Hormuzi-szoros lezárása és a Közel Kelet kőolaj- és gázmezőit fenyegető csapások miatt jelentősen emelkedtek az energiaárak. Az olajár reggel mintegy 10%-kal ugrott meg, de záráskor is 7%-kal magasabban állt, mint a megelőző pénteken, a cseppfolyósított gáz ára pedig 35%-kal emelkedett, megközelítve a 45 EUR/Mwh-s szintet. A globális inflációs félelmek erősödtek, ami megfordította a fejlett országok kötvénypiacain a múlt héten bekövetkezett hozamesést. A tízéves dollár hozam 10 bázisponttal, 4,05%-ig ugrott, a német pedig 7 bázisponttal, 2,7% fölé került. A kockázatvállalási hajlandóság erősödése miatt folytatódott a dollár gyors erősödése, az EUR/USD 1,17 alá esett.
2026. 03. 03. 11:00
Megosztás:

Az XRP volatilitása egyéves csúcsra ugrott – Közeleg a nagy kitörés?

Az XRP 30 napos realizált volatilitása 1,16-ra emelkedett a Binance-en, ami 2025 márciusa óta a legmagasabb érték. Mindeközben az árfolyam 1,35 dollár körül oldalaz, jelentősen a korábbi, 3,40 dolláros cikluscsúcs alatt. A történelmi mintázatok alapján az ilyen volatilitási tüskék gyakran nagy ármozgások előszobái – de a kérdés az, milyen irányba.
2026. 03. 03. 10:30
Megosztás:

Mit szólna hölgyem egy kis kriptovalutához Nőnapra?

Blockchain4Her: amikor a diverzitás növekedési stratégiává válik: a Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange (UEX) platformja, a Nemzetközi Nőnap alkalmából zászlóshajó kezdeményezése, a Blockchain4Her program keretében ünnepli a nőket.
2026. 03. 03. 10:00
Megosztás:

Hernádi Zsolt: a Barátság kőolajvezetékben nincs károsodás

Nyugodt lelkiismerettel leszögezhetjük, hogy önmagában a Barátság kőolajvezetékben károsodás nem történt - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az ATV Egyenes beszéd című műsorában hétfőn este.
2026. 03. 03. 09:30
Megosztás:

Iráni konfliktus: Makrogazdasági és piaci következmények

Az Iránban kialakult legújabb konfliktus további volatilitást okozott a globális piacokon. Íme néhány lehetséges forgatókönyv és azok hatása az egyes eszközosztályok portfólióira.
2026. 03. 03. 09:00
Megosztás:

Drágul a kőolaj, mínuszban az ázsiai börzék, erősödik a forint kora reggel

Az Irán ellen szombaton indított izraeli-amerikai támadás okozta piaci bizonytalanság hatására kedden kora reggel tovább emelkedett a kőolaj ára, mínuszban álltak az ázsiai tőzsdék mutatói, miközben a forint erősödött a főbb devizákhoz képest.
2026. 03. 03. 08:30
Megosztás:

Fontos év lesz 2026 az AutoWallis számára

Az AutoWallis tavaly továbbra is erőteljes növekedést mutatott, ám a jelentős üzletfejlesztések és akvizíciók költségvonzatai nyomot hagytak a profitabilitáson. Miközben a bevételek két számjegyű ütemben bővültek, a költségek emelkedése miatt 2025-ben is nyomott maradt az eredményesség. A 2026-os év így kulcsfontosságú lehet annak megítélésében, hogy a cseh terjeszkedés, az új márkák és a hatékonysági intézkedések képesek-e érdemben javítani a cég marginjait.
2026. 03. 03. 07:30
Megosztás:

Zelenszkij: nem segítjük Moszkvát a Barátság vezetéken keresztül

Senkinek nem áll szándékában hozzásegíteni Oroszországot ahhoz, hogy a kőolaj tranzitján pénzt keressen és abból fedezze az Ukrajna elleni háború folytatását - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn az orosz támadásban megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyreállításának késlekedése miatt Kijevet ért magyar és szlovák kormányzati bírálatokra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva.
2026. 03. 03. 07:00
Megosztás:

Mi történt februárban a Budapesti Értéktőzsdén? Mutatjuk!

Az év legrövidebb hónapjában közel azonos szinten teljesített a hazai részvénypiac fő mutatója, a BUX a januári záróértékéhez viszonyítva: február végére 126 534,75 ponton zárt az index, ami 1,8 százalékos elmozdulást jelent. A februári összforgalom 504,9 milliárd forintot tett ki, amely 25,2 milliárd forint értékű napi átlagnak felelt meg. A legkeresettebb részvények sorrendjét továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon vezette 304, 81,8 és 60 milliárd forint értékű forgalommal. A befektetési szolgáltatók közül a WOOD & Company visszavette a vezetést a Concorde-tól, a kettőst az ERSTE követte.
2026. 03. 03. 06:00
Megosztás:

Ébredezik téli álmából a lakáspiac – Februárban az új építésűek húzták a keresletet

A gyengébb január után februárban élénkülésnek indult a lakáspiaci kereslet, de a korábbi várakozásoknak megfelelően eltérő pályára került a használt és új építésű ingatlanok szegmense.– derül ki az ingatlan.com februári lakáspiaci kereslet-kínálati összesítőjéből. Az év második hónapjában több mint 270 ezer telefonos érdeklődés érkezett eladó lakóingatlanokra, ez – a rövidebb február miatti naptárhatást kiszűrve – 7,8 százalékos keresletnövekedésnek felel meg. Bár éves összevetésben 17,3 százalékos volt a visszaesés, érdemi javulást jelent a januárban mért 24 százalékos éves csökkenéshez képest.
2026. 03. 03. 05:30
Megosztás:

Újabb lendületet vett a lakáspiaci kereslet

Egyre több potenciális vevő jelenik meg a lakáspiacon, a többségük családi ház iránt érdeklődik, mostanra pedig már Budapesten is az Otthon Start program bejelentése előtti szint fölé emelkedtek az ingatlanérdeklődési számok – derül ki a zenga.hu februári keresletet feldolgozó felméréséből. A komoly érdeklődések számának növekedése pedig hamarosan az adásvételek számában is megmutatkozhat.
2026. 03. 03. 05:00
Megosztás:

Hagyományból jövő: a közép-európai régió védelmi járműipari gyártóközpontjává válik a RÁBA

Űr és védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT), valamint a RÁBA jövője szempontjából meghatározó stratégiai védelmi ipari és tulajdonosi megállapodásokat jelentett be. A bejelentések több mint tízezer katonai jármű gyártását, összeszerelését és karbantartását foglalhatják magukban hazai keretmegállapodások, és egy nemzetközi exportprogram keretében, továbbá egy tervezett, mintegy 100 milliárd forint értékű gyárfejlesztési és infrastruktúra modernizációs program megvalósítását. Az esemény kiemelt jelentőségét jelzi, hogy a CSG tulajdont szerez a RÁBA Járműipari Holdingban, hosszú távú védelmi ipari partnerséget létrehozva a 4iG Csoporttal. A megállapodások a 4iG Csoport védelmi ipari stratégiájának meghatározó lépését jelentik, amelynek egyik kiemelt központja a RÁBA. A ceremónia keretében a 4iG Csoport, valamint űr- és védelmi ipari leányvállalata a 4iG SDT nemzetközi és hazai partnereivel közösen az alábbi stratégiai jelentőségű tulajdonosi és védelmi ipari beszerzési keretmegállapodásokat írták alá:
2026. 03. 03. 04:30
Megosztás:

Iráni helyzet: mit tegyen, aki most utazna?

Az iráni háború okozta légtérzár és járattörlések miatt magyarok ezrei ragadtak külföldön, elsősorban az Egyesült Arab Emírségekben. A közel-keleti ország azóta felkerült az utazásra nem javasolt térségek listájára, ebben a bizonytalan helyzetben pedig joggal merül fel a kérdés, hogy mit tehet az, aki márciusra tervezte utazását - akár Dubajba, akár más, a légtérzár által érintett úti célra.
2026. 03. 03. 04:00
Megosztás:

Fokozódik a verseny: már öt bank kínál 3 százalék alatti kamatot az Otthon Start hitelnél

2025 végén már minden újonnan folyósított lakáshitel négyötöde támogatott konstrukció volt, ami a BiztosDöntés.hu szakértői szerint egyértelműen az Otthon Start szeptemberi bevezetésének köszönhető. Nem véletlen, hogy a bankok között már az idei év első hónapjaiban tovább fokozódott a verseny: először a MagNet és az MBH Bank emelte meg a kapható jóvárás összegét, majd a MagNet márciustól 3 százalék alá csökkentette az Otthon Start hitelének kamatát is.
2026. 03. 03. 03:30
Megosztás: