Átadták az új református óvodát Gyulán
Baráth János, a Gyulai Református Egyházközség lelkésze az MTI-nek elmondta: az óvoda építésére 445 millió forintot adott a magyar állam, a fennmaradó összeget a Tiszántúli Református Egyházkerület és a Gyulai Református Egyházközség biztosította.
Három csoportszobát alakítottak ki, az óvodába szeptembertől 73 gyerek jár, 50-en kis- és középső, 23-an nagycsoportba. Már csak előjegyzéssel tudnak új gyermeket felvenni - mondta.
Az épületben emellett tálalókonyhát, logopédiai fejlesztőszobát, tornatermet, irodákat is kialakított a kivitelező békéscsabai Galéria Invest Építőipari és Kereskedelmi Kft. A fűtést hőszivattyúval oldják meg, a csoportokban klímaberendezésekkel télen-nyáron egyforma hőmérsékletet biztosítanak.
Az óvodában 6 óvónő mellett 3 dajka és 1-1 pedagógiai asszisztens, illetve karbantartó dolgozik.
A Gyulai Református Egyházközség 1992 augusztusában indította el óvodáját Gyulán, ezzel ez a Magyarországi Református Egyház rendszerváltás utáni időszakának egyik legrégebbi óvodája.
Vasárnap letették a Magvető Református Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Óvoda új tornacsarnokának az alapkövét is. Baráth János elmondta, 2020 őszén kaptak kétmilliárd forintos állami támogatást, ebből a tornacsarnok mellett szaktantermi fejlesztéseket, egy új ebédlő és egy az épületeket összekötő, liftes aula építését is szerették volna megoldani.
A feltételes közbeszerzési eljárás végére azonban - mint mondta, az ukrajnai háború kirobbanása miatt - annyira megemelkedtek az árak, hogy csak a tornacsarnok építése fért bele a keretbe, továbbá energetikai fejlesztéseket (ledes izzócseréket, a napelempark bővítését) valósították meg. A többire elkészültek a tervek, ha lesz rá forrás, akkor építik meg.
A 830 négyzetméteresre tervezett, négyöltözős tornacsarnokot - amely mellé 38 parkolót is kialakítanak - a helyi Futizo Kft. építi meg, jövő szeptembertől már használják - közölte a lelkész.A Gyulai Református Egyházközség 1994 szeptemberében indította el iskoláját a Békés vármegyei településen, 2023 szeptemberétől, felmenő rendszerben, magyar-angol két tanítási nyelvű oktatási programot vezet be az első osztályban.