Ausztria feldolgozóipara a közeljövőben kikerülhet a recesszióból
Az UniCredit Bank Austria feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (BMI) májusra vonatkozóan 46,3 pontra emelkedett az áprilisi 43,5 pontról.
A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének zsugorodását, 50 pont feletti értéke pedig a gyarapodását jelzi.
Az index legutóbb 2022. júliusában állt 50 pont felett és az azóta eltelt idő alatt még a 40 pontos határ alá is benézett az elmúlt év közepén. Annál alacsonyabban pedig csak 2020. áprilisában állt, 31,6 ponton.
Összehasonlításképpen az euróövezet feldolgozóipari BMI mutatója 47,4 ponton, a német 45,4 ponton, a francia 46,7 ponton, az olasz 47,3 ponton, a spanyol pedig 52,2 ponton áll. A globális index 50,3 pont, a feltörekvő piacoké pedig 52,0 pont.
Az osztrák feldolgozóipari BMI májusi értéke alatta marad a 2000. óta vezetett index 52,5 pontos átlagától.
Az index elemei közül két mutatószám tartózkodik 50 pont felett, a megrendelések teljesítési ideje, valamint a kilátások szubjektív megítélése. A teljesítési idő indexe 57,1 pontra csökkent az előző haviról, a kilátások megítélése viszont javult, 56,3 pontra emelkedett 55,5 pontról.
A kimutatás megállapításai szerint az ipari termelés májusban két év óta először mutatta a stabilizálódás egyértelmű jeleit, köszönhetően a megrendelések lassuló ütemű csökkenésének, melynek indexe 47,1 pontra javult 43,5 pontról. Az árak és a készletek alakulása szintén a kereslethiány enyhülésére utalt. A beszerzési árak mutatószáma 48,2 pontra emelkedett 46,5 pontról. A készáru-készlet mutatószáma 50,6 pontról 46,8 pontra csökkent.
A munkaerőpiaci helyzet romlása folytatódott, de a tempó érezhetően lassult, a mutatószám 43,2 pontról 46,1 pontra emelkedett.
A bank közgazdászai szerint a májusi adatok alapján már a termelőipari recesszió közelgő végére lehet következtetni. Erre utal a gazdasági szereplők körében a kilátások egyre optimistább megítélése is, ami májusban kissé már meg is haladta a hosszú távú átlagot.
Az új megrendelések és a késztermék készletek aránya két éve az első alkalommal jelzi azt, hogy a megrendeléseket csak nagyobb kapacitáskihasználással lehet kielégíteni. Ennek alapján pedig az osztrák termelőipar a következő negyedévben valószínűleg növekedési pályára áll majd.
https://www.bankaustria.at/files/einkaufsmanagerindex_052024.pdf