Az amerikai elnökválasztás után estek a nyugat-európai piacok, a BUX viszont csúcson
A szektorok közül a leggyengébben a közművek (-2,6%) és a járműipar (-2,3%) teljesítettek. A német autógyártók többsége visszaesett Trump győzelmét követően, miután az amerikai elnök kampánya során többször kiemelte a külföldről érkező autók 100%-os importvámját. A választás eredményére a BMW 6,6%-kal, a Mercedes 6,4%-kal, a Porsche 4,9%-kal, a Volkswagen pedig 4,3%-kal esett, ugyanakkor az amerikai Chryslert is birtokló Stellantis emelkedni tudott, 1,8%-kal.
A francia piacon a legjelentősebb esést a Credit Agricole szenvedte el, 3,8%-kal, miután a francia piacot meghatározó bank felemás negyedéves eredményről számolt be, amit rekord befektetési banki eladások, a vártnál valamivel kisebb bevételcsökkenés és a biztosítási bevételek nem várt bezuhanása határozott meg. Jól teljesített ugyanakkor a pénzügyi szolgáltatások szektora, mely 1,9%-kal emelkedett. Felülteljesítő volt továbbá a Rheinmetall, amely 3,2%-kal növekedett a várhatóan növekvő hadikiadások következtében.
A német piac reggeli emelkedését segíthette, hogy Németországban a gyári megrendelések 2024 szeptemberében 4,2%-kal nőttek havi alapon, messze meghaladva a piaci várakozásokat (1,5%). Az emelkedés az előző havi lefelé korrigált 5,4%-os csökkenést követően következett be, ami január óta a legmeredekebb visszaesés volt.
Emellett az eurózónában a várakozásoknak megfelelően hó/hó 0,6%-kal csökkentek az ipari termelői árak szeptemberben, míg tavalyhoz képest 3,4%-kal kerültek lejjebb.
A régiónkat nem sújtotta le a nyugatihoz hasonló mértékben az elnökválasztás eredménye: a cseh index 0,1%-kal csökkent, a lengyel 0,2%-kal növekedett, míg a hazai BUX 2,1%-ot rallyzott és így eddigi legmagasabb értékén zárt. A befektetői optimizmus elsősorban az OTP 3,4%-os ugrásában csúcsosodott ki, mely így szintén rekordot döntött, de 2,0%-kal emelkedett az MTelekom is, szintén lokális csúcsra kerülve. A befektetői eufória a reggel közölt szeptemberi ipari adatok ellenére valósult meg. A KSH adatai alapján a magyar ipari termelés előző hónaphoz képest 0,7%-kal, előző évhez képest 7,4%-kal csökkent, feltehetően a jármű- és az akkumulátorgyártás tartós gyengélkedésének következtében.
(Forrás: OTP Ébresztő)