Az áremelkedésre várva indult el a befektetések új hulláma az ingatlanpiacon

Már tavaly beindult az a folyamat, amelynek során ismét nagyobb számban jelentek meg a befektetők az ingatlanpiacon. A mozgást elsősorban a várható áremelkedések indították el, és a befektetők keresték az állampapírpiaci befektetésekből kiáramló pénznek helyét.

Az áremelkedésre várva indult el a befektetések új hulláma az ingatlanpiacon

Az általános várakozások már régóta arról szóltak, hogy majd az idei évben jelentős befektetői tőke áramlik az ingatlanpiacra, elsősorban az állampapírokból. Azonban a befektetők számának növekedése már tavaly megkezdődött pont ezen várakozások hatására.

Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetőjének magyarázata szerint a növekvő forgalommal és az áremelkedéssel kapcsolatos várakozások igen erősek voltak tavaly - és ezzel együtt az év második felében nagyobb számban megjelentek a befektetők is -, így már 2024 negyedik negyedévében megkezdődött a drágulás az ingatlanpiacon.

Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője rámutatott, hogy a tavalyi év utolsó hónapjaiban sokan azért kezdtek ingatlanvásárlásba, mert tartottak az elkövetkező hónapok áremelkedésétől, és még ezt megelőzően akartak üzletet kötni, annak érdekében, hogy így 10-15 százalékot is nyerjenek.

Ők elsősorban az ingatlanpiacra visszatérő befektetők köréből kerültek ki, akik a korábbi állampapíros kitérő után ismét nagyobb potenciált láttak a hosszú távú ingatlanbefektetésben, hiszen itt a hozamon túl értéknövekménnyel is számolhatnak, amit a kötvények nem biztosítanak - jegyezte meg.

Ugyanezt tapasztalta Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint a nyugdíjpénztári megtakarítások ingatlanpiacra csatornázásával kapcsolatos bejelentés lehetett a fordulópont, illetve annak jelentős sajtóvisszhangja eredményezett olyan várakozásokat, hogy megjelentek a piacon azok a vevők - sokszor vidéki befektetők, akik bérbeadásban gondolkodnak -, akik úgymond “még az áremelkedés előtt” szerettek volna ingatlant vásárolni - foglalta össze a helyzetet a szakértő.

Ezt megerősítette Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetője is, aki szerint az elmúlt hónapokban a befektetők jelenléte egyre markánsabban érezhető volt, a szakértő szavai szerint “ismét nyüzsögtek a piacon”. Az persze más kérdés, hogy ezzel mennyire jártak jól az eladók, mert a készpénzes vevőt ugyan szeretni szokták az ingatlantulajdonosok, de arra azért felhívta a figyelmet, hogy ők jellemzően olcsóbban vásárolnak, komolyabban alkudoznak, mint a hiteles vevők, miközben az előny legfeljebb annyi, hogy a készpénzes vevőnél pár héttel előbb kapja meg az eladó az egyébként kisebb összegű vételárat - tette hozzá Nagy Csaba.

Más volt a helyzet ugyanakkor a belső kerületekben, főleg a VI. kerületben, melyet érzékenyen érintett az airbnb-szabályozás változása. Garaba Gergely, a Balla Ingatlan VI., VII., VIII. és IX. kerületi irodájának szakmai vezetője szerint a belső kerületekben, ezen belül pedig elsősorban a VI. kerületben eltűntek a befektetők, és itt kizárólag lakhatási célra kerestek ingatlanokat a vevők. Persze a befektetőknek a többi belső kerületben sem igazán nőtt a száma, valamint az is jellemző volt, hogy aki mégis befektetési céllal keresett lakást, az a kisebb, olcsóbb ingatlanokat nézegette - tette hozzá a szakértő.

A Velencei-tó ingatlanpiacán viszont azt érzékelte dr. Kovács Csaba, a Balla Ingatlan agárdi irodájának szakmai vezetője, hogy sokan próbálták befektetési céllal elhelyezni pénzüket ingatlanban, és az ingatlanpiac széles skálája iránt érdeklődtek: sokan keresték a telkeket, kisebb lakásokat, de a házakat is. Azt is megjegyezte, hogy a befektetők elég pontosan tudják, hogy mi mennyit ér, kalkulálnak azzal, hogy milyen összegért tudják kiadni az ingatlant, ismerik az adózási szabályokat, és készpénzért vásárolnak.

Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakértője pedig úgy vélekedett, hogy a befektetők várhatóan egyre nagyobb számban jelennek meg a piacon a Balatonnál is, hiszen a Balaton népszerűsége miatt egyre többen gondolkodnak kisebb-nagyobb fejlesztésekben, beruházásokban, keresik a beépíthető telkeket, hogy azokon modern szálláslehetőségeket alakítsanak ki.

Elfogadták Szekszárd idei költségvetését

A szekszárdi közgyűlés 12,5 milliárd forintos főösszeggel csütörtökön elfogadta a város ez évi költségvetését.
2026. 03. 05. 20:30
Megosztás:

Roszatom: folytatódik a Paks II. Atomerőmű oktatóinak képzése a Leningrádi Atomerőmű II. oktatási központjában

Folytatódik a Paks II. Atomerőmű oktatóinak képzése a Leningrádi Atomerőmű II. oktatási központjában - közölte a Roszatom csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 20:00
Megosztás:

A Kyndryl többankos platformmá modernizálja a Yamaguchi Financial Group core banking rendszerét

A Kyndryl (NYSE: KD), a létfontosságú vállalati rendszerekhez kapcsolódó technológiai szolgáltatások egyik vezető globális szolgáltatója bejelentette, hogy támogatja a Yamaguchi Financial Groupot (Yamaguchi FG) egy integrált platform kialakításában a csoport új, következő generációs core banking (alapbanki) rendszeréhez.
2026. 03. 05. 19:30
Megosztás:

Az Emirates korlátozott járatszámmal újraindította hálózatát

Az Emirates korlátozott járatszámmal újraindította hálózatát - közölte az Egyesült Arab Emírségek légitársasága csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 19:00
Megosztás:

MI-alapú üzleti és gyártástámogató szoftvert fejleszt két magyar cég

Prediktív analitikán alapuló, mesterséges intelligenciával támogatott üzleti és gyártástámogató szoftvert fejleszt a Neocons Zrt. és a CodeYard Kft. konzorciuma - közölte Neocons Zrt. az MTI-vel.
2026. 03. 05. 18:30
Megosztás:

Romániában további egy évig fennmarad a lakossági gázár hatósági korlátozása

Elfogadta a román kormány a lakossági gázár hatósági korlátozásának meghosszabbításáról szóló sürgősségi rendeletet, így a háztartásoknak a következő 12 hónapban is az ársapkával védett, kilowattóránként 31 banis (23,5 forint) árat kell megfizetniük az energiahordozóért - jelentette be csütörtökön Ilie Bolojan miniszterelnök.
2026. 03. 05. 18:00
Megosztás:

Elindult az idei BÉT Részvényfutam, a tőzsde online játéka

Az idén is elindult a BÉT Részvényfutam, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) online tőzsdei játéka, amely megújult formában, webes felületre és mobiltelefonra egyaránt fejlesztett applikációval érhető el - közölte a BÉT csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 05. 17:30
Megosztás:

Elemzők: a Bitcoin piaca az FTX-összeomlás utáni mélypontot idézi

Bár a Bitcoin az elmúlt hónapokban komoly nyomás alá került, egyes piaci elemzők szerint a kriptovaluta közel kerülhetett egy új ciklus mélypontjához. A K33 kutatócég szakértői úgy látják, hogy a jelenlegi piaci mintázatok meglepően hasonlítanak a 2022-es FTX-összeomlás idején kialakult fordulóponthoz.
2026. 03. 05. 17:00
Megosztás:

Az olaj és a gáz árának emelkedése növelheti az inflációs nyomást az energiahordozókat importáló országokban

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni katonai művelete 2026. február 28-án kezdődött, és azonnal fokozta a kockázatkerülést a világpiacokon. A Brent-olaj ára az eszkalációt követő első üléseken jelentősen emelkedett – egyes pillanatokban az árfolyamok megközelítették a 82 USD/hordó szintet, és magas szinten maradtak, miközben az elemzők figyelmeztetnek, hogy a konfliktus elhúzódása esetén 90–100 USD/hordó vagy ennél magasabb árak is lehetségesek. Az amerikai államkötvények, az arany és a svájci frank nyertek az bizonytalanság hatására, míg a részvényindexek csökkentek a kockázati felárak növekedésére reagálva. Az Ománi-szoros blokádjának veszélye, amelyen körülbelül a világ energiahordozóinak 20%-a szállítódik, továbbra is a piaci árazás kulcsfontosságú eleme.
2026. 03. 05. 16:30
Megosztás:

Fogadási pénzek mindenhol az európai futballban

Ha ma végignézünk az európai élvonalbeli bajnokságokon, nehéz olyan klubot találni, amelynek nincs valamilyen kapcsolata a fogadási iparral. A friss adatok szerint a 31 vizsgált első osztályban szereplő csapatok nagyjából kétharmada kötött megállapodást egy szerencsejátékos céggel.
2026. 03. 05. 16:28
Megosztás:

Most a zártkertek piacát pörgette fel az Otthon Start

A zártkerti ingatlanok piaca látványos élénkülést mutat 2026 első negyedévében. Az Otthon Start Program kiterjesztése és a 3%-os fix kamatú hitel lehetősége véget vetett a külterületi házak korábbi árhátrányának, ami azonnali, 12–18%-os drágulást indított el ebben a szegmensben – derül ki a Duna House legfrissebb elemzéséből.
2026. 03. 05. 16:00
Megosztás:

Intézményi pénz a DeFi-ben? A DigiFT vezérigazgatója szerint a bizalom a kulcs

A decentralizált pénzügyek (DeFi) régóta azt ígérik, hogy mindenki számára nyitott, közvetítők nélküli pénzügyi rendszert hoznak létre. A kriptoinfrastruktúra gyors fejlődése ellenére azonban a nagy intézményi befektetők még mindig óvatosak. A DigiFT vezérigazgatója szerint ennek oka nem a technológia – hanem a bizalom hiánya.
2026. 03. 05. 15:30
Megosztás:

A Temu olcsóbb, de nem mindenben erősebb – ebben bízhatnak a magyar boltok

Drasztikusan megváltoztak a magyar vásárlási szokások: bár a fizikai boltok dominanciája megmaradt, a döntések már a mobilkijelzők előtt születnek. A Temu és más globális e-kereskedelmi platformok erős árversenyt hoztak a piacra, de a hazai kereskedők legnagyobb előnye továbbra is a bizalom és a fizikai jelenlét.
2026. 03. 05. 15:00
Megosztás:

Egyre többet költenek a családok, 3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

A béremeléseknek és a családi adócsökkentésnek köszönhetően tovább élénkül a fogyasztás Magyarországon - emelte ki a legfrissebb kiskereskedelmi adatokhoz fűzött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 05. 14:30
Megosztás:

Az AI-forradalom árnyékában: Leopold Aschenbrenner hedge fundja az áramra és a bitcoin-bányászokra fogad

A mesterséges intelligencia fejlődése nemcsak technológiai, hanem gazdasági versenyt is elindított. Egy fiatal AI-kutató, Leopold Aschenbrenner szerint az igazi nyertesek nem feltétlenül az AI-modelleket fejlesztő cégek lesznek, hanem azok, akik az ehhez szükséges energia- és számítási infrastruktúrát biztosítják. Hedge fundja ennek megfelelően hatalmas téteket helyez el az energiacégek és a kriptobányász vállalatok részvényeiben.
2026. 03. 05. 14:00
Megosztás:

Automated Market Maker (AMM) jelentése, értelmezése és működése

Market Maker (AMM) fogalma, jelentése avagy algoritmikus árképzés a kriptovilág „digitális pénztárcájában”. Képzeld el, hogy szeretnél eurót forintra váltani: elmész egy pénzváltóhoz, és kapsz egy árfolyamot. A kriptovilágban sokáig hasonlóan működtek a tőzsdék is: emberek (vagy robotok) adtak-vettek, és az ár ott alakult ki, ahol a vevők és az eladók „találkoztak”.
2026. 03. 05. 13:30
Megosztás:

REGIO JÁTÉK: 25,4 milliárd forint árbevétel és nemzetközi nyitás

A REGIO JÁTÉK 2025-ben 25,4 milliárd forint nettó árbevételt ért el, miközben több európai piacon is elindította online áruházát. A forgalom egyharmada a karácsonyt megelőző, nagyjából hathetes időszakban realizálódott, amit a társasjátékok és trendvezérelt újdonságok iránti kereslet, valamint a fiatal felnőtt vásárlók erősödő jelenléte húzott. A vállalat 2026-ban a nemzetközi online jelenlét további bővítésére, aznapi szállítás bevezetésére és új fizetési megoldások tesztelésére készül.
2026. 03. 05. 13:00
Megosztás:

Csendben keletkező adókötelezettség: így lesz egy külföldi projektből komoly adókockázat?

Magyar cég külföldön, külföldi cég Magyarországon – egy rosszul menedzselt üzleti jelenlét akár jelentős többletadó-fizetést és komoly kockázatokat is hozhat. A telephely fogalma gyakran bonyolultabb, mint elsőre látszik, ezért a Niveus szakértői szerint a tudatos tervezés kulcsfontosságú a nemzetközi működés során.
2026. 03. 05. 12:30
Megosztás:

Ennyivel emelik a bankok a vállalkozói számlák díjait

Az Erste 2026. május 5-i hatállyal megemeli a vállalkozói bankszámlák díjait a KSH által közzétett, 4,4 százalékos tavalyi éves inflációval – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ugyanakkor van olyan díj is, amelyik idén jelentősen csökken az Ersténél, vagy változatlan marad. Ezzel minden nagybank közzétette a tavasztól érvényes kondíciókat, és döntő többségük emelt is a díjakon.
2026. 03. 05. 12:00
Megosztás:

Kína 4,5 és 5 százalék közötti GDP-növekedést céloz meg 2026-ra

A kínai kormány 4,5 és 5 százalék közötti, az elmúlt évtizedek legalacsonyabb GDP-növekedési célját tűzte ki 2026-ra a 14. Országos Népi Gyűlés éves ülésszakának megnyitóján ismertetett kormányzati munkajelentés szerint.
2026. 03. 05. 11:30
Megosztás: