Az Erste lett az év Zöld Befektetési Alapkezelője
„A fenntarthatóság azt jelenti, hogy a mai nemzedék tettei nem korlátozhatják a jövő generációinak lehetőségeit – akkor sem, ha „csak” a pénzügyi tevékenységekről van szó” – mondta Mesterházy György, az Erste Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója a Zöld Befektetési Alapkezelő Díj átvételekor a Magyar Nemzeti Bank Zöld Pénzügyi Konferenciáján. Kiemelte: Az Erste Asset Management számára a fenntarthatósági kritériumok mérlegelése a befektetési folyamat része, vagyis nemcsak a gazdasági tényezőket, hanem az ESG-kritériumokat, tehát a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontokat is figyelembe veszik. „Meggyőződésünk, hogy egy ilyen fenntarthatósági megközelítés nemcsak társadalmi szempontból jelent pozitív hozzájárulást, de vonzó közép- és hosszú távú hozamokat is eredményez, valamint a különböző kockázati tényezők csökkentéséhez vezet” – tette hozzá.
A Magyar Nemzeti Bank 2019-ben hirdette meg először a Zöld Pénzügyek Díjat, amelynek keretében a legzöldebben működő pénzügyi intézményeket ismeri el a jegybank. A díj egyik kategóriájában 2021-ben az Erste Alapkezelő kapta a Zöld Befektetési Alapkezelő elismerést a fenntarthatósági témákban tanúsított aktivitásának köszönhetően. Az Erste Alapkezelő jelenleg hét fenntartható befektetési alapot működtet, ezek nettó eszközértéke meghaladja a 30 milliárd forintot. Ezek mellett a hazai befektetők számára kínálja az Erste Csoport Alapkezelőjének, az Erste Asset Managementnek 19 ESG-alapját is, melyek további közel 170 milliárd forint hazai befektetést kezelnek.
Az Erste Csoport elkötelezett a fenntarthatóság, valamint környezeti lábnyomának csökkentése mellett. Az európai pénzügyi intézmények közül elsőként csatlakozott az Európai Bizottság Zöldfogyasztási Vállalásához (Green Consumption Pledge), valamint az ENSZ Net-Zero Banking Alliance (nettó nulla kibocsátású banki tevékenységet célzó szövetség; NZBA) kezdeményezéséhez. Az Erste Csoport az előbbi keretében vállalta, hogy hét kelet-közép-európai piacán minden ügyfelének biztosítja a befektetés lehetőségét ESG-termékekbe, amit átlátható és könnyen hozzáférhető információkkal támogat, míg az NZBA részeként hitelezési és befektetési tevekénységét legkésőbb 2050-ig harmonizálja a nulla kibocsátási irányelvekkel.
A magyar Erste rendszeres befektetési programja – a MasterCard Az év lakossági megtakarítási terméke 2020 díjat elnyerő – az Erste Future zöld csomagján keresztül is lehetőséget kínál fenntartható befektetésre. Ez az egyik legnépszerűbb befektetési csomag, amely ügyfélkörtől függően kettő vagy három fenntarthatósági tematikájú befektetési alapot foglal magában. Az idei évben több mint háromezer ügyfél választása esett a zöld csomagra, ők közel 24 ezer tranzakció keretében mintegy kétmilliárd forint értékben fektettek be.
A magyar Erste Bank stratégiájának és az alaptevékenységének szerves részeként minél inkább figyelembe veszi a társadalmi és környezeti szempontokat, illetve minden egyes szakterület munkájában megjeleníteni ezt a szemléletet annak érdekében, hogy teljes működését és szervezetét minél felelőssebbé, etikusabbá és fenntarthatóbbá tegye. A pénzintézet 2020-ban több mint 1800 tonnával csökkentette szén-dioxid kibocsátását, energiafelhasználását 8,2 százalékkal, villamosenergia-fogyasztását 9,3 százalékkal mérsékelte. Közben papírfelhasználása egy év alatt 14 százalékkal csökkent, így már kevesebb mint 90 tonnát tesz ki egy évben, amely több mint 30 százalékkal kevesebb a 2018-as mennyiségnél.