Az EU csökkenti a taxonómia rendelet szerinti bürokráciát

Az uniós bizottság közleményében kiemelte: a bürokratikus terhek csökkentése növelni fogja az Európai Unió versenyképességét, miközben megőrzi az alapvető éghajlat-politikai és környezetvédelmi célokat.
A főbb egyszerűsítési intézkedések közé tartozik, hogy a pénzügyi és nem pénzügyi vállalatok mentesülnek a taxonómiához való igazodás és a taxonómiához való igazodás értékelése alól az üzleti tevékenységük szempontjából pénzügyileg nem jelentős gazdasági tevékenységek esetében.
A nem pénzügyi vállalatok esetében a tevékenységet akkor lehet nem lényegesnek tekinteni, ha a teljes bevételének, tőkekiadásainak (CapEx) vagy működési kiadásainak (OpEx) kevesebb mint 10 százalékát teszik ki. Ezen adminisztratív terhek csökkentése előnyös lesz a vállalatok számára, lehetővé téve számukra, hogy fő üzleti tevékenységeik jelentésére és finanszírozására összpontosítsanak - írták.
A nem pénzügyi vállalatok emellett mentesülnek a taxonómiához való igazodás értékelése alól teljes működési kiadásaik tekintetében, amennyiben az üzleti modelljük szempontjából ez nem minősül lényegesnek.
A pénzügyi vállalatok esetében egyszerűsödnek az olyan fő teljesítménymutatók, mint a bankokra vonatkozó zöldeszköz-arány (GAR), és lehetőségük van arra, hogy két évig ne jelentsék a részletes taxonómiai fő teljesítménymutatókat (KPI).
A taxonómiai adatszolgáltatási sablonok egyszerűsödni fognak azáltal, hogy a nem pénzügyi vállalatok esetében 64 százalékkal, a pénzügyi vállalatok esetében pedig 89 százalékkal csökken a bejelentett adatpontok száma.
Egyszerűsödnek a vegyi anyagok használatával és jelenlétével kapcsolatos, a környezetszennyezés megelőzésére és csökkentésére irányuló jelentős károkozás elkerülését célzó kritériumok is - tájékoztattak.
Az Európai Unió célul tűzte ki, hogy 2030-ra 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re karbonsemlegessé válik. E célok elérése érdekében az EU elengedhetetlennek találta, hogy a befektetéseket olyan fenntartható gazdasági tevékenységek felé irányítsa, amelyek összhangban vannak az uniós zöld megállapodás célkitűzéseivel.
A taxonómiai rendelet 2020-ban lépett hatályba. A taxonómia olyan osztályozási rendszer, mely megkönnyíti a vállalatok és befektetők számára, hogy azonosítsák a környezetileg fenntartható gazdasági tevékenységeket, támogatva ezzel a fenntartható befektetési döntéseket. Jelentéstételi követelményeit 2022 óta kell alkalmazni.