Hogyan tud az EU leválni és függetlenedni az orosz földgáztól?
Az Európai Számvevőszék jelentése emlékeztetett, az Oroszországból származó földgáz importjának kivezetésével 2022 augusztusában a nagykereskedelmi gázárak 339 euró/MWh csúcsot értek el, szemben a 2021. augusztusi 51 euróval.
Noha a gáz ára magasba szökött, ami tetemes költségeket rótt a családokra és a vállalkozásokra, jelentős földgázhiány nem lépett fel. Teljesült a gáztárolók uniós szintű feltöltöttségére vonatkozó kötelezettség is, sőt sikerült túllépni a 90 százalékos célértéket, ez azonban csak a válság előtti szokásos feltöltési szintnek felel meg - hívták fel a figyelmet.
A jövőre vonatkozóan a számvevők arra figyelmeztettek, hogy sok tagállam még mindig vonakodik a kétoldalú szolidaritási megállapodások megkötésétől. Egyes uniós országok még azt is el tudnák képzelni, hogy vészhelyzet esetén ne adjanak át földgázt a szomszédaiknak - írták.
Végezetül rámutattak, hogy elégtelen az előrehaladás a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás (CCUS) terén, és ez hosszú távon veszélyeztetheti az ellátás biztonságát. Tekintettel az EU éghajlat-politikai céljaira, különösen arra, hogy 2050-re nulla nettó kibocsátású legyen a kontinens, az ellátásbiztonság terén egyre fontosabb lesz, hogy sikerüljön csökkenteni a földgázfogyasztásból származó szén-dioxid-kibocsátást. Elmondták, eddig négy kereskedelmi CCUS-projekt működik az unióban, amelyek együttesen akár évi 1,5 millió tonna szén-dioxidot is leköthetnek. Ez azonban kevésnek bizonyul ahhoz képest, hogy az EU éghajlat-politikai céljainak eléréséhez a CCUS révén 2050-ig minden évben 450 millió tonna szén-dioxidot kell megkötni - tette hozzá jelentésében az Európai Számvevőszék.