Az európai kötvényhozamok emelkedtek, a tengerentúliak estek heti összevetésben

Emellett az EKB a vártnak megfelelően változatlanul hagyta a 2%-os irányadó kamatot, megszakítva ezzel egy éves, 200 bázispontos kamatcsökkentési ciklusát. Ráadásul a kamatdöntést követő sajtótájékoztató hangneme kifejezetten szigorú volt, ami miatt erősödtek azok a várakozások, miszerint ezzel akár végleg véget érhetett a kamatcsökkentési sorozat és 50%-ra csökkent a korábban még biztosra vett jövő év eleji, 25 bázispontos kamatcsökkentés esélye. A júliusi beszerzésimenedzser- indexek is javultak az Atlanti-óceán mindkét oldalán, a héten megjelenő, második negyedéves amerikai GDP-re vonatkozó ténybecslés is maradt 2% felett. Az amerikai kamatcsökkentési várakozások pedig nem változtak érdemben, idénre továbbra is kettő, jövőre három 25 bázispontos vágást áraz a piac.
Végül a már zsebben érzett EU-s vámmegállapodás és az EKB szigora miatt gyengülő európai kamatcsökkentési várakozások miatt az európai kötvényhozamok emelkedtek, pénteken csak egy-két, a hét egészében 5-10 bázisponttal. Ezzel a német tízéves hozam 2,7% fölé került, ami a nagy hozamemelkedés és a 2023-as év vége után kialakult kereskedési sáv felső harmada. Ezzel szemben az amerikai hozamok pár bázisponttal estek a múlt héten, a tízéves dollár kötvényhozam 4,4% alatt zárt, ami az elmúlt közel két év kereskedési sávjának az alsó felében van. A dollár korábbi erősödő trendje megtört, az euróval szemben a múlt héten 1,5%-ot gyengült a zöldhasú és ezzel az EUR/USD ismét az 1,18-as szintet közelíti.
A hazai piacokon az MNB keddi kamatdöntő ülésén a várakozásoknak megfelelően 6,5%-on tartotta az alapkamatot a Monetáris Tanács, Varga Mihály jegybankelnök pedig megerősítette, hogy a kiszámíthatatlan külső környezet és az erős hazai inflációs várakozások miatt óvatos monetáris politikára van szükség, így tartósan maradhat a 6,5%-os alapkamat. A második negyedéves konjunktúra-adatok alapján valószínűsíthető forgatókönyvet – miszerint a második negyedévben is stagnálhatott a magyar gazdaság – megerősítette az NGM és az MNB is, a hazai munkaerőpiaci adatok pedig további lassú romlást tükröztek. A forint a gyengülő dollár és az MNB szigora miatt a közel egy éve nem látott szintig, 396-ig erősödött az euróval szemben.
A kamatcsökkentési várakozások viszont itt is gyengültek, a korábban várt négy helyett inkább már csak három vágást áraz a piac a következő egy évre. A kötvényhozamok emelkedtek, pénteken és a hét egészében is 5 bázispontot közelítő mértékben nőttek, a tízéves hozam ismét 7% fölé került, a legalább tízéves szegmens pedig továbbra is az elmúlt két éves kereskedési sáv tetejét ostromolja.
(Forrás: OTP Ébresztő)