Az időjárás most kedvez az ősz eleji mezdőgazdasági munkáknak
A Boris ciklon jelentős csapadékot és lehűlést hozott a Kárpát-medence területére: a múlt hét eleji esőkkel együtt nyugaton, északnyugaton 100-140, míg máshol jellemzően 40-90 milliméternyi eső esett, ami meghaladja a szeptemberi sokéves átlagot. Többfelé júliusban és augusztusban összesen nem hullott ennyi csapadék, mint az elmúlt tíz nap alatt - öszegezték.
Az aszály már a hét végére országszerte megszűnt, a talaj felső 30 centiméteres rétege mindenütt telítődött nedvességgel, jelentős területen a felső fél méter is teljesen átnedvesedett, de a mélyebb talajréteg az ország nagy részén még mindig száraz.
A hőmérséklet április második fele óta először csökkent tartósan a sokéves átlag alá, a borult, csapadékos napokon és területeken a múlt hét második felében napközben is alig emelkedett a 10 Celsius-fok körüli minimumértékekhez képest.
A napraforgó és a kukorica betakarítása már augusztus végén megkezdődött, de az elmúlt tíz nap gyakran csapadékos időjárása akadályozta a munkát, és rontotta az amúgy is gyenge termés minőségét. Az országszerte átnedvesedett talaj kedvező körülményeket teremtett a már elvetett őszi káposztarepce kikeléséhez, illetve a száraz időben a munkával kiváró gazdák számára a vetéshez.
Az előrejelzés szerint a hét második felében és a jövő hét elején nagyrészt napos, száraz időre van kilátás 20-25 Celsius-fokos maximumhőmérsékletekkel, de éjszakánként a hidegre hajlamos helyeken 5 fok körülire csökken a hőmérséklet. Jövő keddtől ismét változékonyabbra fordul az időjárás.