Az információs rendszerek feltörése bűncselekmény az EU-ban

Az Európai Bizottság elítéli magánszemélyek bármi fajta kommunikációjának lehallgatását, az információs rendszerek feltörése bűncselekmény az Európai Unióban - jelentette ki Didier Reynders igazságügyi biztos Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésének a Pegasus kémprogram körüli botrányról folytatott vitáján szerdán.

Az információs rendszerek feltörése bűncselekmény az EU-ban

Didier Reynders hangsúlyozta, az uniós bizottság szerint új kiberbiztonsági stratégiát kell kidolgozni ahhoz, hogy a magánélethez való jogot és a személyes adatok védelmét az EU legteljesebben biztosítani tudja.
    
Közölte: kémszoftverek alkalmazásával bűncselekmények elkövetőit lehet követni, de csak a megfelelő hatóságok engedélyével. Az ilyen tevékenységnek továbbá minden szabálynak, köztük az adatvédelmi megállapodásban szereplő elveknek is meg kell felelnie. A személyes adatok védelme mindig magasabb szintű az uniós alapjogi törvények és a nemzeti alkotmányok értelmében - hangsúlyozta. Hozzátette: a nemzeti hatóságoknak kell biztosítani, hogy az esetleges lehallgatás arányosan és indokoltan történjen.
    
Kijelentette: az a tény, hogy a Pegasus-botrány érinti az Európai Uniót azt jelenti, hogy ezeket a szabályokat nem alkalmazzák megfelelően. Emlékezetetett: a tagállamok illetékes hatóságainak el kellett indítaniuk a nyomozást, ki kell vizsgálniuk minden olyan esetet, amelyek a titkosszolgálati információk megszerzésére vonatkozott. Elmondta: a magyar adatvédelmi hatóságok már lezárták a vizsgálatot, ennek adatait hamarosan eljuttatják a megfelelő szervekhez. Az ellenőrző testületeknek pedig két hónap áll rendelkezésére a felülvizsgálat elvégzésére, de az időhatár szükség esetén kitolható - tette hozzá az uniós biztos.
    
Deutsch Tamás fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő felszólalásában azt mondta: az Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépése óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok illegális megfigyelést nem folytattak, és nem folytatnak. Magyarország demokratikus jogállam, ahol mindenki esetében a hatályos jogszabályoknak megfelelően jártak és járnak el.
    
Hangsúlyozta: a leplezett eszközök alkalmazását a lefolytatott ellenőrzések a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok törvényes működését maradéktalanul alátámasztják. Emlékeztetett: a baloldali kormányok működése idején azonban számos törvénytelenség fordult elő a területet érintően. Ha azokat az időket keressük, amikor politikai alapon ellenzéki politikusokat és újságírókat hallgattak le, róluk titkos információgyűjtést folytattak, akkor Gyurcsány Ferenc kormányának időszakát kell tanulmányozni - hívta fel a figyelmet a fideszes politikus.
    
Donáth Anna, a Momentum Mozgalom EP-képviselője felszólalásában azt mondta: a magyar kormányról kiderült, hogy az Európai Unióban egyedüliként, állami szinten használta a Pegasus nevű kémszoftvert saját állampolgáraival szemben. Újságírók, diákok, ügyvédek, ellenzéki politikusok telefonjait törték fel és hallgatták le, ami az európai értékek, a demokrácia és a jogállamiság lábbal tiprását jelenti - közölte.
    
A képviselő felszólalásában független vizsgálóbizottság felállítását, és Orbán Viktor miniszerelnök európai parlamenti meghallgatását és felelősségre vonását indítványozta.
    
Gyöngyösi Márton, a Jobbik EP-képviselője felszólalásában azt mondta, amikor egy hatóság, vagy egy kormány kémszoftvert használ, azt konkrét eljárásban, konkrét időhatár betartásával teszi nemzetbiztonsági ügyekben, parlamenti ellenőrzés, vagy megfelelő bizottság felügyelete alatt.
    
Kijelentette: Magyarországon mindezek a feltételek hiányoznak, ami a demokratikus szabályok hiányát mutatja. A magyarországi megfigyeléseknek újságírók, aktivisták és politikai ellenfelek voltak az áldozatai, mindenki, aki az Orbán-kormány hatalmát veszélyezteti. Ez még egy ok arra, hogy miért van szükség kormányváltásra Magyarországon - mondta a politikus.
    
Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében elvárását fejezte ki arra vonatkozóan, hogy az EU intézményei minden lehetséges eszközzel rászorítsák az Orbán-kormányt arra, hogy elszámoljon a Pegasus-szoftver használatával és bizonyítsa, hogy a kémprogramot nem használta újságírók, politikusok, európai partnerek megfigyelésére. A tisztánlátás nemcsak a magyar emberek, de az európai közösség érdeke is - tette hozzá közleményében a szocialista politikus.
    
Augusztus elején 17 médiaszervezet nyilvánosságra hozta a Forbidden Stories által vezetett nyomozás eredményeit, amelyek szerint különböző országok kormányai az NSO Group izraeli kibercég Pegasus nevű programjával újságírók, aktivisták és kormánytisztviselők telefonjait próbálták meg feltörni, vagy törték fel sikeresen megfigyelés céljából.
    
A Pegasus-ügy kirobbanása világszerte felháborodást váltott ki jogvédők, médiavállalatok és vezető politikusok körében. Az NSO ugyanakkor biztosított afelől, hogy az általa kidolgozott szoftver kizárólag azt a célt szolgálja, hogy terrorista vagy más bűnügyi hálózatok leleplezése érdekében a titkosszolgálatok adatokat tudjanak gyűjteni.


Kriptokártyák: a stabilcoinok beköltöznek a pénztárcánkba

A kriptokártyák új korszakba léptek: 2026 júliusában az ilyen eszközökkel végrehajtott havi költés először haladta meg az 1 milliárd dollárt, miközben a tranzakciók döntő részét már nem Bitcoin vagy más volatilis kriptovaluta, hanem dollárhoz kötött stabilcoinok finanszírozták. A változás azt mutatja, hogy a digitális dollárok egyre kevésbé kizárólag kereskedési és megtakarítási eszközök, és egyre inkább a hétköznapi fizetések háttér-infrastruktúrájává válnak.
2026. 08. 24. 18:00
Megosztás:

Kiemelkedő tréningfalatok kutyáknak: Egészséges és hatékony

Ahogy egyre több napsütés éri el a természetet, itt az idő, hogy a kutyákat is aktívabbá tegyük. A közös kis kalandok, séták és szabadtéri edzések nemcsak felpezsdítik a napjainkat, hanem a kutyák számára is rengeteg új felfedezést és élményt tartogatnak. A motiváció és elkötelezettség fenntartása érdekében fontos, hogy megfelelő jutalomfalatokkal készüljünk minden tréninghez. De hogyan biztosíthatod, hogy a megfelelő falatokat választod kedvencednek?
2026. 08. 24. 17:00
Megosztás:

A rádiófrekvenciás izomstimuláció hatásai

Rengeteg ember vágyik feszesebb és tónusosabb testre, azonban sokszor kifejezetten nehéz megtalálni a valóban eredményes módszert ennek elérésére. Rengetegen vannak, akik a különböző csodát ígérő lehetőségekre már komoly összegeket költöttek el, a vágyott változás mégis elmaradt az erőfeszítések ellenére.
2026. 08. 24. 16:00
Megosztás:

Nem csak a napelem csökkentheti a villanyszámlát: ezt a fejlesztést sokan még mindig alábecsülik

Az elmúlt hetek energiatakarékossági törekvései alapjaiban változtatták meg a háztartások gondolkodását. Míg korábban elsősorban a fűtési rendszer korszerűsítése vagy a napelemes beruházás került a figyelem középpontjába, ma már egyre többen keresik azokat a kisebb fejlesztéseket is, amelyek alacsony beruházási költség mellett is mérhető energia-megtakarítást eredményezhetnek. Ilyen terület a világítás korszerűsítése is, amelyet még mindig sokan alábecsülnek, pedig a megfelelő LED technológia hosszútávon jelentős megtakarítást és magasabb komfortot biztosíthat.
2026. 08. 24. 15:00
Megosztás:

Becsengettek! Így vészeljük át könnyebben a tanévkezdés kihívásait

Új órarend, korai ébresztők, rohanós reggelek, délutáni tanulás és egy nyár után újra birtokba vett gyerekszoba – a szeptemberi becsengetés minden család számára tartogat kihívásokat.
2026. 08. 24. 14:30
Megosztás:

A diákok közel fele külföldön vállalna munkát

A nappali tagozatos felsőoktatási hallgatók 46 százaléka tervezi, hogy legalább egy időre külföldön vállal munkát. A K&H ifjúsági index szerint ezzel párhuzamosan mindössze minden harmadik diák bízik abban, hogy tanulmányai után könnyen talál állást. Az eredmények így egyszerre mutatják a külföldi tapasztalatszerzés iránti nyitottságot és az elhelyezkedési lehetőségek óvatosabb megítélését.
2026. 08. 24. 14:00
Megosztás:

Tanulj meg bánni a pénzeddel: Útmutató 2026-ra

Nemcsak az a fontos, hogy megtanuljunk pénzt keresni, hanem az is, hogy hatékonyan használjuk fel azt. Sőt, a pénzkezelés képessége még fontosabb, mint a pénzkeresés.
2026. 08. 24. 13:30
Megosztás:

Évi több tízezer forintot is elvihetnek a banki SMS-ek – sokan feleslegesen fizetnek értük

Miközben a bankszámlákhoz kapcsolódó digitális szolgáltatások egyre inkább az okostelefonokra költöznek, sok ügyfél továbbra is fizet a hagyományos banki SMS-értesítésekért. Egy-egy üzenet díja önmagában nem tűnik jelentősnek, ám a tranzakciók számától és a szolgáltatás havi vagy éves díjától függően éves szinten akár több tízezer forintos költség is összejöhet. A money.hu megnézte, milyen költséget jelenthetnek a banki SMS-értesítések az ügyfeleknek, és milyen lehetőségek vannak ezek kiváltására.
2026. 08. 24. 13:00
Megosztás:

Hasonló dinamikát lehetett látni a tengerentúlon is, a szolgáltatószektor húzta a gazdaságot augusztusban

Az amerikai részvénypiacok pénteken emelkedéssel zártak, ugyanakkor a hetet összességében veszteséggel fejezték be, mivel a befektetői hangulatot továbbra is a kötvénypiaci hozamok ingadozása és a közel-keleti helyzet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság befolyásolta.
2026. 08. 24. 11:00
Megosztás:

Emelkedett pénteken a Stoxx 600, de így is zsinórban második hetét fejezte be mínuszban

Az európai részvénypiacok pénteken emelkedéssel zártak, mivel a befektetők a gazdaság ellenállóképességére utaló jelekre koncentráltak, ugyanakkor a vezető európai részvényindex, a Stoxx 600 a hetet összességében 0,6%-os veszteséggel fejezte be. Az inflációs aggodalmakat továbbra is életben tartották a magas olajárak és az amerikai államkötvény-hozamok. A pán-európai STOXX 600 index a hét utolsó napját 0,6%-os emelkedéssel zárta, de ezzel együtt már a második egymást követő heti csökkenését könyvelte el. A francia CAC 40 0,4%-kal, a német Dax és angol FTSE 100 0,6%-kal emelkedett pénteken, de csak az utóbbi fejezte be nyereséggel a hetet, 0,6%-kal, míg a másik két vezető index egy százalék felett esett a hét egészében.
2026. 08. 24. 10:00
Megosztás:

Stagnált a forint árfolyama a hét végén

Gyakorlatilag nem változott a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 08. 24. 09:00
Megosztás:

Bitcoin 77 ezer dollár felett: 1,9 milliárd dollár érkezett az ETF-ekbe egyetlen hét alatt

A Bitcoin hétfőn továbbra is 77 000 dollár környékén tartotta magát, miután az előző héten több mint 20 százalékot erősödött, és pénteken közel 79 500 dollárig emelkedett. A rally mögött egyszerre állt short squeeze, gyengülő dollár, amerikai állampapír-visszavásárlás és újra élénkülő intézményi kereslet: az amerikai spot Bitcoin ETF-ekbe egyetlen hét alatt 1,9 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 24. 08:00
Megosztás:

Banki kamatok 2026 augusztus - melyik bank adja a legtöbbet?

A bankok az infláció ötszörösét is megadják a betéti kamatokra. A minden várakozásnál jobban csökkenő infláció egyre vonzóbbá teszi a bankok betéti kamatait a pénzüknek egyszerű és biztonságos helyet kereső kisbefektetők számára.
2026. 08. 24. 07:15
Megosztás:

A Tisza gyűjtéssel segíti a rászoruló családok számára az iskolakezdést

A Tisza parlamenti képviselői gyűjtést szerveznek, hogy segítsék az iskolakezdést a rászoruló családok számára - tudatta a párt országgyűlési frakciója az MTI-vel vasárnap.
2026. 08. 24. 06:00
Megosztás:

A hónap végéig megérkezhet az első benzintanker Törökországból Oroszországba

Augusztus végéig megérkezhet az első benzinszállítmány Törökországból Oroszországba – írta vasárnap a Kommerszant című lap az S&P Global Commodities at Sea (CAS) adataira hivatkozva.
2026. 08. 24. 05:00
Megosztás:

400%-kal nőtt a Hormuzi-szoros forgalma – eshet hétfőn az olaj ára?

Jelentősen nőtt a hajóforgalom a Hormuzi-szorosban: két hét alatt közel 400%-kal több hajó haladt át a stratégiai fontosságú vízi útvonalon. Ez elsőre enyhítheti az olajellátással kapcsolatos félelmeket, ám a helyzet korántsem ennyire egyszerű.
2026. 08. 24. 04:00
Megosztás:

Megugrottak a japán kamatok – veszélybe kerülhet a Bitcoin?

A japán állampapírpiacon komoly változások zajlanak: a 10 éves japán államkötvény hozama 2,945%-ra emelkedett, amire 1996 szeptembere óta nem volt példa. Közben a jen ismét gyengülni kezdett, és megközelítette a 159 jent dolláronként.
2026. 08. 24. 03:00
Megosztás:

Szerdán kezdi meg munkáját az MNB működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró vizsgálóbizottság

Szerdán 13 órakor tartja első ülését az Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésével kapcsolatos visszaéléseket feltáró vizsgálóbizottság - közölte a TISZA-frakció vasárnap este az MTI-vel.
2026. 08. 24. 02:00
Megosztás:

Ethereum jöhet a „Netflix-pillanat”? 2029-re 10 000 dolláros ETH-t várnak

Az Ethereum előtt egyes elemzők szerint olyan növekedési időszak állhat, mint amilyet a Netflix produkált a 2000-es években. Ted Pillows kriptoelemző szerint az ETH 2029-re akár a 10 000 dolláros szintet is elérheti, míg Michaël van de Poppe szerint a Bitcoin hamarosan újra megcélozhatja a 81 000 dollárt.
2026. 08. 24. 01:00
Megosztás:

Kapitány István: óriási társadalmi összefogásnak köszönhetően sikerült túljutni az energiakrízisen

Az egész magyar társadalom összefogott annak érdekében, hogy Magyarország túljusson az energiakrízisen - közölte a gazdasági és energetikai miniszter a paksi munkálatok aktuális állását bemutató és az erőmű turbináinak tervezett visszakapcsolásáról szóló vasárnapi helyszíni sajtótájékoztatón.
2026. 08. 24. 00:05
Megosztás: